Byliny

trujące

Ciemiernik cuchnący
Helleborus foetidus

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) to bylina ogrodowa kwitnąca zimą. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Kwiaty ciemiernika rozchylają się tylko nieznacznie, mają płatki zielone z czerwonym obrzeżeniem. Zachowują dekoracyjność do połowy lata, do czasu dojrzewania nasion. Ciemiernik kwitnie od lutego do czerwca, a jego kwiaty osiągają wysokość do 50 cm. Jest jednym z najchętniej uprawianych ciemierników w Polsce.

Ciemiernik wschodni
Helleborus orientalis

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) to bylina, która będzie ozdobą każdego ogrodu ze względu na swój urok i atrakcyjny termin kwitnienia - zimą. Gdy zima jest łagodniejsza i nie ma grubej pokrywy śnieżnej to ciemierniki potrafią zakwitnąć w styczniu, w lutym, ewentualnie w marcu. A kończą kwitnienie w maju. Ciemiernik jest bardzo popularny na zachodzie Europy, w Polsce również powoli zdobywa uznanie. Kolor kwiatów: biały, wiśniowy, różowy, brzeg wiśniowy, ciemno-wiśniowy, ciemno-czerwony, żółty nakrapiany brązem. Więcej o ciemierniku: Uprawa, pielęgnacja ciemiernika wschodniego Polecane odmiany ciemiernika wschodniego: 'Spring Beauty' 'Atrorubens' 'Picotee Strain' 'Blue Lady' 'Red Lady' 'Yellow Lady' fot. Plant Publicity Holland

Dyptam jesionolistny
Dictamnus albus

Dyptam jesionolistny do bylina należąca do rodziny rutowatych (Rutaceae). Można ją spotkać w środowisku naturalnym w Polsce, ale jest bardzo rzadka (krytycznie zagrożona) i objęto ją ścisłą ochroną gatunkową.

Knieć błotna
Caltha palustris

Knieć błotna, czyli kaczeniec, to popularna, w pełni mrozoodporna bylina z rodziny jaskrowatych. W Polsce występuje dziko na bagnistych łąkach, brzegach strumieni, a nawet rowów, w miejscach okresowo zalewanych.

Kopytnik pospolity
Asarum europaeum

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) to bylina zimozielona należąca do rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Kopytnik porasta wilgotne lasy Ameryki Północnej, Azji i Europy. Tylko gatunek kopytnika pospolitego występuje w Europie. Można go spotkać w wilgotnych, liściastych lasach. Jest pod ochroną gatunkową.

Miłek wiosenny
Adonis vernalis

Miłek wiosenny (Adonis vernalis) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Europy (w tym Polski, gdzie jest objęty ścisłą ochroną gatunkowa) oraz Azji.

Orlica pospolita Kuhn
Pteridium aquilinium Kuhn

Orlica pospolita Kuhn (Pteridium aquilinium Kuhn) należy do rodziny orlicowate (Dennstaedtiaceae). Jest to paproć cienkozarodniowa, rozmnaża się głównie przez kłącza. Dorasta do 2 m wysokości. Występuje w bardzo dużych skupiskach w borach mieszanych i sosnowych. Preferuje gleby piaszczyste.

Orlik błękitny
Aquilegia caerulea

Orlik błękitny (Aquilegia caerulea) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta tereny górskie. Roślina ma wzniesiony pokrój oraz wydłużone liście na długich ogonkach. Zwykle osiąga wysokość do 60 cm (zależnie od odmiany). Kwitnie od maja do sierpnia.

Orlik pospolity 
Orlik pospolity  Aquilegia vulgaris

Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Afryce Północnej. W Polsce porasta głównie tereny górskie. W naszym kraju orlik pospolity jest objęty ochroną gatunkową - głównym zagrożeniem jest przenoszenie roślin do ogródków.

Ostróżka ogrodowa
Delphinium cultorum

Ostróżka ogrodowa to wysoka bylina, należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), pochodząca z Afryki. Roślina ma sztywne pędy z dłoniasto-pierzastymi liśćmi.

Piwonia lekarska
Paeonia officinalis

Główną ozdobę piwonii stanowią kwiaty: duże, o całej gamie barw – od białej przez wszystkie odcienie różu do czerwonej, osadzone pojedynczo na wierzchołkach długich pędów.

Tojad mocny
Aconitum napellus

Tojad mocny (Aconitum napellus) to wieloletnia roślina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Azji (w strefie klimatu umiarkowanego). Dziko rosnące odmiany tojadu mocnego można spotkać również w Polsce.

Zawilec gajowy
Anemone nemorosa

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) należy do rodziny Ranunculaceae, jaskrowate. Występuje w Azji i w Europie. W Polsce porasta runo leśne lasów liściastych i mieszanych. Rośnie w dość dużych grupach. Bylina dorasta do 15 cm. Liście wyrastają na gołych, bordowych kłączach. Kwiaty zawilca gajowego mają białą barwę i średnicę około 3 cm. Jest rośliną trującą.

Zawilec żółty
Anemone ranuncoloides

Zawilec żółty (Anemone ranuncoloides) w stanie dzikim występuje w Europie, w Polsce rośnie głównie na całym niżu. Dorasta do 20 cm wysokości. Łodyga zawilca jest pojedyncza i rozgałęziona.