Owocowe, warzywne

drzewa owocowe

Brzoskwinia zwyczajna
Prunus persica

Brzoskwinia zwyczajna jest rośliną bardzo wrażliwą na mrozy. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia więc jej kwiaty są często uszkadzane przez przymrozki. Z tych powodów brzoskwinie uprawia się głównie w południowo-zachodniej i środkowo-zachodniej Polsce, gdzie klimat jest najbardziej łagodny.

Czeremcha późna
Padus serotina

Czeremcha późna to wysokie drzewo o nieregularnej, szerokiej koronie dorastające do maksymalnie 30m wysokości.

Czeremcha zwyczajna
Padus avium

Czeremcha zwyczajna to wysoki krzew lub drzewo dorastające od maksymalnie 18m wysokości, należące do rodziny różowatych (Rosaceae).

Czereśnia
Prunus avium

Czereśnie można spotkać na każdej działce. Drzewo to wcześnie owocuje i rzadko jest atakowane przez szkodniki i choroby.

Dereń jadalny
Cornus mas

Dereń jadalny (Cornus mas) to niewielkie drzewo, osiągające do 7m wysokości, należące do rodziny dereniowatych (Cornaceae). Roślina ma pokrój wniesiony i tworzy eliptyczne liście ułożone naprzemianlegle. Najbardziej dekoracyjna jest w okresie wczesnowiosennym, gdy kwitnie oraz jesiennym – w czasie owocowania.

Grusza pospolita
Pyrus communis

Grusze domowe to ogromny wielopostaciowy zbiór sztucznie wyhodowanych odmian uprawnych. Szacuje się, że wyhodowano już około 5000 odmian.

Jabłoń 'Freedom'
Malus domestica 'Freedom'

Jabłoń 'Freedom' (Malus domestica 'Freedom') jest odmianą deserową jabłoni domowej. Jest jedną z bardziej rozpowszechnionych odmian starszej generacji, odpornych na parcha jabłoni i wytrzymałych na mróz.

Jabłoń domowa
Malus domestica

Jabłoń domowa jest gatunkiem zbiorczym, skupiającym w sobie kilkanaście tysięcy uprawianych odmian sadowniczych.

Jabłoń domowa 'Kosztela'
Malus domestica 'Kosztela'

Jabłoń domowa 'Kosztela' (Malus domestica 'Kosztela') osiąga wysokość od 1 do 5 m. Owoce ma duże, wybarwione początkowo na zielono, a w miarę dojrzewania na żółto. Są bardzo smaczne i słodkie. Kwitnie wiosną. Barwa kwiatów biała - lekko wpadająca w beżową, kremową. Kwiaty miododajne.

Jabłoń domowa 'Ligol'
Malus domestica 'Ligol'

Jabłoń domowa 'Ligol' (Malus domestica 'Ligol') jest to odmiana polska, wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Owoce duże, skórka z dużym rumieńcem i zielono żółtawa. Jest to odmiana deserowa, jej owoce są bardzo smaczne (smak słodkokwaskowy) i soczyste. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje obficie, ale ma tendencje do owocowania przemiennego.

Jabłoń domowa 'Lobo'
Malus domestica 'Lobo'

Jabłoń domowa 'Lobo' (Malus domestica 'Lobo') jest to odmiana jesienna wyhodowana w Kanadzie. W owocowanie wchodzi w 3-4 roku po posadzeniu, owocuje obficie, ale przemiennie. Owoce pojawiają się na krótko pędach. Jest bardzo odporna na przemarzanie (jak 'Antonówka'). Polecana do sadzenia w chłodniejszych rejonach Polski.

Jabłoń domowa 'Sawa'
Malus domestica 'Sawa'

Jabłoń domowa 'Sawa' (Malus domestica 'Sawa') to odmiana wyhodowana w SGGW (Warszawa), powstała ze skrzyżowania 'Fantazji' z 'Primulą'. Jest to odmiana deserowa. Ma duże, smaczne owoce wybarwione na czerwono, które są też przeznaczone na przerób. Drzewo jest odporne na mróz. Jest to odmiana jesienna.

Jabłoń domowa 'Szampion'
Malus domestica 'Szampion'

Jabłoń domowa 'Szampion' (Malus domestica 'Szampion') to odmiana czeska. Bardzo wcześnie wchodzi w owocowanie. Owocuje corocznie i obficie. Jej owoce są bardzo smaczne. Jest wrażliwa na mróz.

Jabłoń domowa 'Topaz'
Malus domestica 'Topaz'

Jabłoń domowa 'Topaz' (Malus domestica 'Topaz') odmiana wyhodowana w Czechach. Jest średnio wrażliwa na mróz. Wcześnie wchodzi w okres owocowania. Owocuje obficie, corocznie. Owoce deserowe - bardzo smaczne, soczyste, słodkokwaśne.

Jabłoń domowa 'Witos'
Malus domestica 'Witos'

Jabłoń domowa 'Witos' (Malus domestica 'Witos') odmiana Polska, powstała przez skrzyżowanie odmian 'Fantazja' i 'Primula', została wyhodowana na SGGW (Warszawa). Jest to odmiana deserowa. Jej owoce są duże i bardzo soczyste. Skórka jest pięknie wybarwiona - silny czerwony rumieniec, z lekkim ordzawieniem. Witos jest odmianą odporną na mróz.

Morela zwyczajna
Prunus armeniaca

Morela zwyczajna jest drzewem owocowym, pochodzącym z Azji Centralnej i Wschodniej.Osiąga maksymalnie wysokość 5 m (w zależności od pokroju). Kwitnie w marcu i kwietniu.

Morwa biała
Morus alba

Morwa biała (morus alba) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). Ojczyzną jej pochodzenia są Chiny, ale roślina rozprzestrzeniła się na wielu kontynentach - w wielu krajach jest uprawiana dla jadalnych owoców.

Morwa czarna
morus nigra

Morwa czarna (morus nigra) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji Mniejszej, ale jest uprawiana również w Europie oraz Ameryce Północnej.

Nieszpułka zwyczajna
Mespilus germanica

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji i w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce można ją spotkać głównie w ogrodach i parkach.

Orzech włoski
Juglans regia

Orzech włoski (Juglans regia) należy do rodziny orzechowatych (Juglandaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji. W wielu krajach jest uprawiany dla jadalnych orzechów, w tym w Polsce (początki uprawy sięgają XII wieku).
«PoczątekPoprzednia12NastępnaKoniec»