Wodne

Czermień błotna
Calla palustris

Czermień błotną można spotkać prawie w całej Polsce, szczególnie na terenach podmokłych. Z uwagi na jej piękne pochwy kwiatowe często jest sadzona w strefie bagiennej ogrodowych oczek wodnych.

Grążel żółty
Nuphar lutea

Grążel żółty to bylina wodna (nazywana również bączywiem lub nenufarem) należąca do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jest niezwykle pożyteczna w zbiornikach wodnych, gdyż dzięki podwodnym liściom dostarcza niezbędnego tlenu zimą, gdy powierzchnia jest pokryta lodem i śniegiem. To roślina trująca!

Grzybienie
Nymphaea

Grzybienie, czyli lilie wodne, to wieloletnie rośliny występujące w stawach i wodach wolnopłynących, o głębokości do 3 metrów. Ich charakterystyczne skórzaste liście z długimi ogonkami liściowymi (nawet 3 m) unoszą się na powierzchni.

Hiacynt wodny
Eichhornia crassipes

Polska nazwa Pontederia gruboogonkowa dobrze oddaje wygląd rośliny. Z łaciny crassipes znaczy gruba noga. Popularnie nazywana jest jednak hiacyntem wodnym z uwagi na kwiaty przypominające cebulowego hiacynta.

Pałka szerokolistna
Typha latifolia

Pałka szerokolistna (Typha latifolia) to roślina należąca do pałkowatych (Typhaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata, w tym w Polsce. Zdarza się, że traktuje się ją jako chwast - np.: na polach ryżowych.

Pałka wąskolistna
Typha angustifolia

Pałka wąskolistna, nazywana również rogożką, należy do rodziny pałkowatych (Typhaceae). Jest wykorzystywana jako roślina dekoracyjna w stawach i dużych oczkach wodnych. Pałka jest dosyć ekspansywna i w szybkim czasie może doprowadzić do zarośnięcia niewielkiego zbiornika wodnego.

Rzęsa drobna
Lemna minor

Bylina pływająca po powierzchni wody, należąca do rodziny obrazkowatych, występująca powszechnie prawie na całej kuli ziemskiej.

Skrzyp zimowy
Equisetum hyemale

Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale) to roślina wieloletnia należąca do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Można go spotkać także w Polsce - w wilgotnych lasach i na łąkach.

Trzcina pospolita
Phragmites communis

Trzcina pospolita to najprawdopodobniej najbardziej pospolita w Polsce roślina z terenów podmokłych. Można ją spotkać nad brzegami wód stojących i płynących, oraz na wszelkich podmokłych terenach jak bagna, przydrożne rowy oraz wilgotne łąki.

Żabieniec babka wodna 
Alisma plantago-aquatica

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica) to roślina zielna należąca do rodziny żabieńcowatych (Alismataceae). W środowisku naturalnym występuje powszechnie w Polsce - na brzegach jezior i stawów a nawet w zalanych rowach. Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 100 cm wysokości (z kwiatostanami). Tworzy zgrubiałe, bulwiaste kłącza.

Żabieniec lancetowaty
Alisma lanceolatum

Żabieniec lancetowaty (Alisma lanceolatum) to roślina zielna należąca do rodziny żabieńcowatych (Alismataceae). W środowisku naturalnych występuje na wielu kontynentach, w tym w Europie. W Polsce jest to gatunek dość rzadki - w „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski” z 2006 roku widnieje jako narażony na wyginięcie.