Owocowe, warzywne

krzewy owocowe

Agrest
Ribes uva-crispa

Agrest (Ribes uva-crispa) należy do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Afryce, ale jest uprawiany w wielu regionach świata.

Borówka brusznica
Vaccinium vitis-idaea

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) to krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym występuje na półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach i w borach. Jest znana także z uprawy.

Borówka wysoka, amerykańska
Vaccinium corymbosum

Borówka wysoka zwana też borówką amerykańską lub jagodą amerykańską (Vaccinium corymbosum) to wysoki krzew jagodowy należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Borówka amerykańska jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach rośnie najczęściej na wilgotnych lub mokrych, umiarkowanie kwaśnych torfowiskach wokół bagien i jezior oraz na osłoniętych od wiatrów stokach.

Jagoda kamczacka
Lonicera caerulea var kamtschatica

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea var kamtschatica) to odmiana wiciokrzewu sinego. Krzew należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). W środowisku naturalnym występuje w północnowschodniej Azji. W Polsce jest znany z uprawy.

Jeżyna bezkolcowa
Rubus fruticosus

Jeżyna bezkolcowa (Rubus fruticosus) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to gatunek uprawiany w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce, będący krzyżówką dzikich odmian jeżyn.

Leszczyna pospolita
Corylus avellana

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (również w Polsce) i Azji Mniejszej. W Polsce jest uprawiana głównie amatorsko, większe znaczenie ma natomiast w krajach basenu Morza Śródziemnego (ze względu na bardziej przyjazny klimat).

Malina właściwa
Rubus idaeus

Malina właściwa (Rubus idaeus) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji oraz Europie (także w Polsce), ale jest uprawiana w wielu rejonach świata.

Pigwa pospolita
Cydonia oblonga

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) to krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. W Polsce jest znana z uprawy, ale obecnie spotyka się ją rzadko. Częściej służy jako podkładka dla grusz i innych gatunków.

Porzeczka biała
Ribes niveum

Porzeczka biała (ribes niveum) jest krzewem należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym porasta wschodnie tereny Ameryki Północnej, jest jednak uprawiana w wielu krajach, również w Polsce.

Porzeczka czarna
Ribes nigrum

Porzeczka czarna (ribes nigrum) należy do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Dziko rosnące okazy występują w Europie oraz Azji na obszarach o umiarkowanym klimacie. W Polsce porzeczka czarna objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Porzeczka czerwona
Ribes rubrum

Porzeczka czerwona (ribes rubrum) jest krzewem należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Można ją spotkać dziko rosnącą w Europie Zachodniej, w Polsce zaś jest gatunkiem uprawowym.

Porzeczka złota
Ribes aureum

Porzeczka złota (ribes aureum) jest krzewem należącym do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). W środowisku naturalnym porasta zachodnie tereny Ameryki Północnej, ale jest uprawiana w wielu krajach, w tym również w Polsce.

Poziomka Attila
Fragaria Attila

Poziomka Attila (Fragaria) to oryginalna odmiana o smacznych i aromatycznych owocach. Może być uprawiana w pojemnikach (jako roślina ozdobna i użytkowa) oraz w celu zadarnienia powierzchni.

Poziomka pospolita
Fragaria vesca

Poziomka pospolita (Fragaria vesca) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje naturalnie w wielu rejonach - w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Śliwa mirabelka
Prunus domestica subsp. syriaca

Śliwa mirabelka (Prunus domestica subsp. syriaca) to odmiana śliwy domowej. To krzew lub małe drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Azji. Obecnie spotyka się ją dziko rosnącą w wielu rejonach świata (w tym w Polsce).

Truskawka
Fragaria ananassa

Truskawka (fragaria x ananassa) to bylina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek powstał poprzez skrzyżowanie poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską.

Żurawina wielkoowocowa
Vaccinium macrocarpon

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ze względu na dużą plenność jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. To niewysoka (do 30 cm) wieloletnia roślina wytwarzająca drobne, lekko płożące pędy, na których znajdują się owalne, błyszczące zimozielone liście.