Do wnętrz

Afelandra stercząca, syn. czworokątna
Aphelandra squarrosa

Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa), nazywana także czworokątną, należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii. Jest popularna jako domowa roślina doniczkowa.

Aglaonema zmienna
Aglaonema commutatum

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w tropikalnych obszarach Azji (m.in. Indonezja, Filipiny). Porasta lasy – pod osłoną drzew jest chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Alokazja, zakleśń
Alocasia

Alokazja ma filipińskie korzenie, jednak doskonale rośnie w naszych warunkach. Jest bardzo popularną rośliną domową. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swoim bardzo dekoracyjnym liściom.

Ananas jadalny
Ananas comosus

Ananas jadalny (Ananas comosus), znany jako właściwy, należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W stanie dzikim występuje w Brazylii, natomiast w wielu krajach o tropikalnym klimacie jest uprawiany na plantacjach.

Anturium
Anthurium

Anturium to roślina egzotyczna, z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z lasów Ameryki Środkowej. Kwiatostany anturium są łódkowate, z charakterystyczną kolbą. Mogą być kremowe, różowe, czerwone, jasnozielone, a nawet wielobarwne.

Araukaria wyniosła
Araucaria heterophylla

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to iglaste drzewo należące do rodziny araukariowatych (Araucariaceae). Pochodzi z wyspy Norfolk położonej na Morzu Fidżi. W środowisku naturalnym dorasta nawet do 70 m, w uprawie doniczkowej nie przekracza 2 m wysokości. Rośnie powoli.

Ardizja karbowana
Ardisia crenata

Ardizja karbowana należy do rodziny (Myrsinaceae). Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 100 cm wysokości. Wytwarza błyszczące, ciemnozielone liści, na których mogą pojawiać się gruzełkowate zgrubienia. Nie należy ich niszczyć - to naturalne zjawisko dla ardizji.

Aspidistra wyniosła
Aspidistra elatior

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w suchych lasach Dalekiego Wschodu. To bylina kłączowa wytwarzająca skórzaste, eliptyczne, ostro zakończone liście osadzone na długich ogonkach. Dorasta do 60 cm. Rośnie powoli.

Begonia barszczolistna
Begonia heracleifolia

Begonia barszczolistna (Begonia heracleifolia) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Ameryce Środkowej.

Begonia Bowera
Begonia bowerii

Begonia Bowera (Begonia bowerii) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych roślinę można spotkać w Meksyku.

Begonia królewska
Begonia rex

Begonia królewska (begonia rex) to roślina z godziny begoniowatych (Begoniaceae). To popularna roślina w uprawie pokojowej w Polsce.

Begonia Masona
Begonia masoniana

Begonia Masona (Begonia masoniana) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W warunkach naturalnych można ją spotkać w Nowej Gwinei oraz w Chinach.

Cefalocereus
Cegalocereus senilis

// Cefalocereus znany również jako „głowa starca” należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). To jeden z najbardziej cenionych kaktusów - ze względu na charakterystyczny wygląd. Roślina ma kolumnowy pokrój i pokryta jest gęstymi, białymi włoskami.

Cissus australijski
Cissus antarctica

Cissus australijski (Cissus antarctica) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje w australijskich lasach, wspinając się po drzewach. W wielu krajach na całym świecie jest uprawiany jako roślina pokojowa.

Cissus rombolistny
Cissus rhombifolia, syn. C. alata

Cissus rombolistny (Cissus alata) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W Polsce to od dekad znana i ceniona roślina pokojowa.

Cissus różnobarwny
Cissus discolor

Cissus różnobarwny (Cissus discolor) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje na wyspie Jawa. Okazy dziko rosnące rozwijają się niezwykle bujnie, a ich pędy osiągają długość kilku metrów. W uprawie doniczkowej cissus jest znacznie mniejszy – dorasta do 1,5-2 m, rzadziej do 3 m.

Cyanotis somalijski, trzykrotka somalijska
Cyanotis somaliensis

Cyanotis somalijski, trzykrotka somalijska (Cyanotis somaliensis) należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). W środowisku naturalnym występuje w północnej części – jak sama nazwa wskazuje – Somalii. To niewielka bylina o płożącym pokroju, osiągająca 10-20 cm wysokości.

Cyklamen perski, fiołek alpejski
Cyclamen persicum

Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne sercowate liście. Mimo że hodowcom udało się stworzyć wiele odmian kwitnących przez cały rok to kwitnące cyklameny wciąż najbardziej popularne są w zimie.

Difenbachia
Diefenbachia

Difenbachia to popularna roślina pokojowa należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W mieszkaniach (zależnie od odmiany) osiąga wysokość od 10 do 120cm.

Dizygoteka, szeflera najwytworniejsza
Schefflera elegantissima

Dizygoteka, szeflera najwytworniejsza (Schefflera elegantissima) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Nowej Kaledonii – tu jest niedużym drzewem, dorasta do 6 m wysokości. W warunkach domowych nie przekracza 2 m.
«PoczątekPoprzednia1234NastępnaKoniec»