Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Plan zagospodarowania i projekt ogrodu | Z czego się składa? Ile kosztuje?

Od czego zacząć realizację wymarzonego ogrodu? Pierwszym krokiem powinien być plan zagospodarowania, by potem działać już zgodnie z projektem. Pozwoli to uniknąć błędów.

Spis treści
Dlaczego warto zainwestować w projekt ogrodu? Czy warto zatrudnić architekta krajobrazu?
Przykładowo, wiedząc, gdzie będzie wykop pod staw, można w tym miejscu zawczasu zdjąć wierzchnią, żyzną warstwę ziemi - będzie jak znalazł podczas sadzenia roślin - i optymalne dobrać miejsce jej składowania. A i nasadzenia nie będą przypadkowe, tylko skomponowane z roślin, które dobrze zaaklimatyzują się na działce.

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

Dlaczego projekt ogrodu jest ważny? 

Projekt ogrodu ułatwi wreszcie oszacowanie kosztu zagospodarowania terenu. Idealnie, gdy dokumentacja powstaje równolegle z projektem domu, bo niektóre jego elementy, np. taras, można zaprojektować tak, by idealnie wtapiały się w otoczenie. Niestety realia są takie, że większość inwestorów najpierw skupia się na samej budowie, a dopiero potem, w miarę możliwości, inwestuje w ogród.

Ważne jednak, by nie działać po amatorsku. Jeśli do aranżacji działki nie zatrudniamy fachowca, wykonajmy, chociaż szkic koncepcyjny i oszacujmy koszty. Przyda się kreatywność i podstawowa wiedza na temat roślin ogrodowych. Sprawdź w KATALOGU ROŚLIN, jakie wymagania mają rośliny ozdobne.

Czy warto zatrudnić architekta krajobrazu? 

Nie zatrudniajmy pierwszego z brzegu architekta krajobrazu. Przejrzyjmy jego portfolio w Internecie, przeczytajmy opinie, oceńmy, czy styl prac nam odpowiada. No i najważniejsze - dobry kontakt, porozumienie są niezbędne do powstania wymarzonego projektu. Przygotujmy się do tej współpracy. Na początku projektant będzie potrzebował mapy geodezyjnej działki (najlepiej w wersji cyfrowej) oraz projektu budynku (jeśli już powstał) i uzbrojenia terenu.

Na pierwsze spotkanie warto zabrać również zdjęcia działki i jej otoczenia. Po obejrzeniu terenu i zebraniu niezbędnych informacji (na temat jakości gleby, kanalizacji deszczowej czy przepuszczalności gruntu), architekt przygotuje wstępne propozycje zagospodarowania, w postaci planów sytuacyjnych lub także wizualizacji.

Gdy zaakceptujemy którąś z wersji, na jej podstawie powstanie projekt techniczny (dotyczy sposobu wykonania elementów infrastruktury technicznej i małej architektury), który będzie nieoceniony podczas samodzielnej realizacji lub przez odrębną firmę ogrodniczą.

Projekt ogrodu
Projekt inż. arch. kraj. Nina Cygroń / Zadbane Ogrody 

Na życzenie klienta, architekt może opracować kosztorys poszczególnych etapów prac w ogrodzie i program pielęgnacji - bardzo przydatny przy samodzielnym doglądaniu roślin. Nadzór autorski zagwarantuje zaś budowanie ogrodu zgodnie z dokumentacją. Co prawda zatrudnienie architekta krajobrazu uwolni nas od problemów związanych z aranżacją działki, ale też uwolni z naszego konta nieco środków.

Koszt pełnego opracowania zależy od wielkości ogrodu i skomplikowania terenu oraz projektu i zwykle wynosi 2000–6000 zł. Są też tańsze oferty, ale za 500–1000 zł otrzymamy jedynie ogólny plan zagospodarowania, czyli pomysł na ogród, a nie wytyczne do jego realizacji. Gdy ta sama firma projektuje i urządza teren, projekt najczęściej jest gratis.

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Kolmus
zdjęcie tytułowe: toa555 - Fotolia.com
Autor
Plan zagospodarowania i projekt ogrodu | Z czego się składa? Ile kosztuje?
Plan zagospodarowania i projekt ogrodu | Z czego się składa? Ile kosztuje?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl