Logo
Logo

Obrzeża trawnikowe – które są najlepsze? Rodzaje, zalety i sposoby samodzielnego układania

Piękny i zadbany trawnik to ozdoba każdego ogrodu, ale wymaga też pewnych przygotowań, aby trawa nadmiernie się nie rozrastała i nie przenikała np. na rabaty. Dlatego w ogrodach bardzo często stosuje się obrzeża trawnikowe, które są nie tylko bardzo praktyczne, ale i podnoszą estetykę otoczenia. Czym dokładnie jest obrzeże trawnikowe? Jak wybrać obrzeża trawnikowe? Jak ułożyć obrzeża trawnikowe?

Spis treści
Jakie są najlepsze obrzeża do trawników? Z czego można zrobić obrzeże trawnikowe? Jak układać obrzeża trawnikowe?

Czym jest obrzeże trawnikowe? Jakie ma funkcje?

Obrzeża trawnikowe to rodzaj obramowania, które ma oddzielać trawnik od pozostałych części ogrodu i wytyczać poszczególne części. Stosuje się je przede wszystkim przy ścieżkach, rabatach kwiatowych i ogrodach warzywnych. Taka rama może być wykonana z różnych materiałów i pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną.

Przede wszystkim obrzeże trawnikowe zapobiega przerastaniu trawy w miejscach do tego nieprzeznaczonych, co ułatwia pielęgnację rabat i warzywnika, ograniczając konieczność częstego odchwaszczania. Ma to ogromne znaczenie, gdyż trawa szybko się rozrasta, konkuruje z nasadzonymi roślinami i jest trudna do usunięcia. Co więcej, prawidłowo zamontowane obrzeża sprawiają, że koszenie trawnika jest łatwiejsze i wygodniejsze.

Dodatkowo obrzeża trawnikowe podnoszą estetykę ogrodu, sprawiając, że wygląda on na uporządkowany i zadbany, a ewentualne niedociągnięcia nie są tak widoczne i można je ukryć za pomocą obrzeży.

Jakie obrzeże trawnikowe wybrać?

Obrzeże trawnikowe może być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są te z kamienia naturalnego i betonu, ale można też wybrać obrzeża plastikowe, czy drewniane w formie małych płotków. Ważne jest też, żeby obrzeża pasowały wyglądem do istniejącej w ogrodzie architektury i stylu ogrodu.

Obrzeza trawnikowe
Fot. ronstik, Mariusz Blach, dean, Александр Беспалый / AdobeStock
W dobrych sklepach ogrodniczych dostępne są najróżniejsze obrzeża trawnikowe, które wyróżniają się nie tylko trwałością, ale i estetyką – płotki, listwy, taśmy, kamienne bloczki i wiele innych.

Obrzeża trawnikowe powinny być też trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu na długo zachowają dobry stan i estetyczny wygląd, więc nie będzie trzeba ich często wymieniać. Tutaj warto wspomnieć, że plastik może zostać uszkodzony podczas koszenia trawnika, a drewno wymaga regularnej impregnacji (co kilka lat), aby było trwałe i odporne na wilgoć. 

Obrzeża przy trawniku muszą też być szczelne – przerastanie trawy w miejsca niepożądane zostanie zminimalizowane.

Jednocześnie zastosowane elementy nie mogą utrudniać koszenia i innych prac pielęgnacyjnych, a wręcz powinny je ułatwiać.

Jak układać obrzeża trawnikowe?

Wykonanie obrzeża trawnikowego nie jest trudne, ale trzeba je dobrze zrobić, aby było trwałe i dobrze się prezentowało. Elementy można układać na luźno lub na sztywno, a każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Obrzeża trawnikowe układane na luźno

Na obrzeże wykorzystuje się materiały sypkie takie jak kamienie, czy żwirek. Wyglądają one bardzo ładnie, ale często się rozsypują i przesuwają np. podczas przechodzenia, więc wymagają częstego poprawiania. Jednak to jest też ich zaletą – obrzeże można łatwo przenieść, gdy chce się zmienić aranżację ogrodu. Ułożenie takiego obrzeża jest bardzo łatwe. Wystarczy wzdłuż brzegu trawnika wykopać dołek o głębokości kilku centymetrów, wysypać piasek, przykryć całość agrowłókniną i wysypać materiał docelowy.

Obrzeża trawnikowe układane na sztywno

Tworzone jest z trwałych materiałów, które są stabilnie osadzone w podłożu. Dzięki temu przetrwają wiele lat bez konieczności poprawek, co jednak może być kłopotliwe dla ogrodników, którzy często zmieniają wygląd swojego ogrodu. Dokładny sposób układania obrzeża zależy od wybranego materiału. Cegły można ułożyć płasko lub pionowo, tworząc swego rodzaju murek, kostkę brukową wykłada się w dwóch warstwach, a gotowe obrzeża z taśm wkopuje się w ziemię. Jednak główne etapy postępowania są zawsze takie same.

  1. Za pomocą sznurka i palików wyznaczamy kształt obrzeża.
  2. Szpadlem oddzielamy trawnik od rabaty, odcinając trawnik pod kątem 45 stopni, aby ziemia się nie osypywała. Robimy to po obu stronach miejsca pod obrzeża, aby powstał rowek o ok. 10 cm głębokości i 20 cm szerokości.
  3. Odciętą darń usuwamy i wyrównujemy powstały dołek.
  4. Wykonujemy podbudowę obrzeża: usypujemy tłuczeń na wysokość 3 cm i zasypujemy go piaskiem zmieszanym z cementem.
  5. Układamy obrzeże trawnikowe tak, aby materiał przynajmniej trochę wystawał ponad podłoże. To, jak mocno będzie wystawał, uzależnione jest od rodzaju użytego materiału. Obrzeże musi być równo położone i wbite w ziemię za pomocą młotka, aby było stabilne.
  6. Po ułożeniu obrzeża należy do końca wypełnić przestrzeń w dołku. Najlepiej zrobić to piaskiem zmieszanym z cementem, który należy polać wodą. W ciągu 24 godzin obrzeże się zawiąże i będzie trwale osadzone.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe, kolaż: Mariusz Blach, Richard Johnson, dean, Александр Беспалый / AdobeStock

Autor
Obrzeża trawnikowe – które są najlepsze? Rodzaje, zalety i sposoby samodzielnego układania
Obrzeża trawnikowe – które są najlepsze? Rodzaje, zalety i sposoby samodzielnego układania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl