Logo
Logo

Co lubi trawnik i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!vvv

Trawnik, choćby niewielki, to ważny element każdego ogrodu. Jest idealnym miejscem do relaksu, wypoczynku i zabawy, ale stanowi też wspaniałe tło dla roślin ozdobnych. Aby jednak spełnił swoje zadanie, musi być zadbany, gdyż zapuszczona murawa z pewnością nie będzie ozdobą żadnego ogrodu.

Spis treści
Jakie warunki lubi trawnik? Miejsce Ziemia Jak dbać o trawnik? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi trawnik?

Trawniki pełnią w ogrodzie różne funkcje, więc nie mogą być takie same. Inny trawnik będzie odpowiedni dla miłośników gry w piłkę (trawniki sportowe), inny sprawdzi się jako miejsce popołudniowego relaksu (trawniki uniwersalne lub rekreacyjne), a jeszcze inny będzie stanowił piękną oprawę dla wypielęgnowanych rabat (trawnik gazonowy). Są też trawniki do zadań specjalnych, które będą poradzą sobie w miejscach suchych (mieszanka traw na suche tereny) lub w cierniu (mieszanka traw do cienia). Aby wiec trawnik spełniał nasze oczekiwania, powinien być dostosowany do warunków i sposobu użytkowania. 

Miejsce

Dla większości trawników najlepszym miejscem jest stanowisko słoneczne, ale jeśli mamy problem z wysychającą glebą, lepiej załóżmy trawnik w ażurowym półcieniu lub wybierzmy trawę na tereny suche. Wilgoć w glebie dłużej utrzyma się też w miejscu cienistym, ale takich warunków trawy nie lubią, z wyjątkiem nielicznych gatunków i odmian, które wchodzą w skład mieszanek traw na stanowiska cieniste.

Ziemia

Trawniki preferują gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, bogate w materię organiczną i lekko wilgotne, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Podłoże przed ich założeniem trzeba też starannie przygotować, wzbogacając je odpowiednim nawozem, oczyszczając z kamieni i trwałych chwastów, a także wałując i wyrównując. Są to zabiegi niezwykle ważne, gdyż trawa posiana na nierównym, zanieczyszczonym terenie będzie narażona na zachwaszczenie i trudniej będzie ją pielęgnować. Na niewyrównanej powierzani, szybko zaczną się też tworzyć zagłębienia, w których będzie zbierać się woda, sprzyjająca gniciu trawy.

Jak dbać o trawnik?

Piękna, zielona murawa to wspaniała ozdoba ogrodu, ale myli się ten, kto twierdzi, że trawnik jest bezobsługowy, bo jeśli ma wyglądać naprawdę efektownie, jego utrzymanie wymaga mnóstwa pracy. Do szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, jakich oczekuje trawnik, należy zaliczyć koszenie (nawet raz w tygodniu), podlewanie (w sezonie wegetacyjnym raz na tydzień, a w czasie upałów nawet codziennie), pielenie (ręczne i za pomocą herbicydów do niszczenia chwastów dwuliściennych) i nawożenie, a także wiosenną wertykulację (nacinanie darni specjalnymi grabiami lub wertykulatorami na głębokość ok. 5-12 mm., w celu pozbycia się zalegającego w trawie filcu oraz pobudzenia trawy do lepszego krzewienia) i aerację (głębokie nakłuwanie trawnika butami z kolcami lub areatorami min. w celu napowietrzenia gleby) oraz piaskowanie (zasypywanie otworów powstałych po aeracji piaskiem, który rozluźnia i napowietrza glebę oraz poprawia jej gospodarkę wodną). Po zimie może być też konieczne uzupełnianie ubytków w murawie nową trawą i usuwanie skutków powstałej zimą pleśni śniegowej.

Sadzenie

Trawniki można zakładać z siewu lub z rolki. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale bardzo pracochłonne, a na efekty trzeba czekać co najmniej kilka tygodni, drugi sposób jest kosztowny, ale pozwala cieszyć się wspaniałym trawnikiem niemal z dnia na dzień.

Nawożenie

Trawnik nawozi się zwykle 3 razy w sezonie: wczesną wiosną, zaraz po pierwszym koszeniu (III/IV), późną wiosną (V/VI) i latem (najpóźniej do k. VII). W tym czasie stosuje się nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do trawnika, które są bogate w azot, wspomagający rozwój części zielonych. Zamiast nich można jednorazowo zastosować nawóz długodziałający, który wystarcza nawet na 3 miesiące lub poszukać ekologicznych nawozów do trawnika, które będą korzystniejsze dla środowiska.

Pod koniec sezonu (k. VIII-IX), warto też zastosować nawozy jesienne, które nie zawierają azotu lub mają go niewiele, za to są bogate w inne pierwiastki, wzmacniające trawę i pomagające jej przetrwać zimę.

Przycinanie

Trawnik wymaga częstego i systematycznego koszenia, podczas którego skraca się trawę o ok. 1/3 jej wysokości (trawnik kosi się nawet co tydzień, gdyż trawa rośnie szybko, a jej optymalna wysokość to ok. 4-5 cm). Zabieg należy wykonywać kosiarką o sprawnych i dobrze naostrzonych nożach, gdyż stępione i wyszczerbione ostrza zamiast ścinać trawę, szarpią i strzępią źdźbła, które nie tylko wyglądają po zabiegu nieestetycznie, ale są też bardziej narażone na wnikanie patogenów chorobotwórczych.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Trawy tworzące murawę są roślinami podatnymi na ataki chorób (np. rdza, pleśń śniegowa, żółta plamistość traw, mączniak prawdziwy) i szkodników (min. pędraki, opuchlaki, turkucie). Zapobieganie im jest trudne, ale w pewnym stopniu może pomóc profilaktyka (regularne koszenie, usuwanie zalegającego w trawie filcu, unikanie przenawożenia, unikanie deptania trawnika pokrytego śniegiem). Jeśli jednak nie wystarczy, będzie trzeba sięgnąć po jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin, zaczynając od preparatów ekologicznych (np. Polyversum WP).


Temat: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: rottonara i Media Design and Media Publishing / Pixabay

Autor
Co lubi trawnik i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!vvv
Co lubi trawnik i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!vvv
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl