Logo
Logo

Zamia furfuracea / Sagowiec jamajski (Zamia furfuracea)

Zamia furfuracea / Sagowiec jamajski (Zamia furfuracea) | To roślina, która w swoim naturalnym środowisku może osiągnąć do 2 metrów wysokości, ale jako domowy towarzysz, zadowoli się mniejszą przestrzenią, dodając tropikalnego charakteru każdemu wnętrzu. Uprawa sagowca jamajskiego nie jest skomplikowana, ale wymaga znajomości kilku kluczowych zasad. Sagowiec jamajski preferuje półcieniste miejsca i żyzne podłoże, a jego lekko kwaśne pH i umiarkowane podlewanie to sekrety długowieczności. Czy jesteś gotowy, aby pozwolić tej trującej piękności zdobić Twój dom swoim pióropuszem pierzastych liści? Przeczytaj więcej i poznaj wszystkie wymagania, które pozwolą Ci cieszyć się tym zielonym skarbem.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna, piaszczysta
  • Kolor kwiatów: żółte, zielonkawe
  • Kwiatostan: grono
  • Kwiaty: niepozorne, drobne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
  • Przydatność do spożycia: roślina trująca
  • Wysokość: 0,8-1 m
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

    Sagowiec jamajski (Zamia furfuracea) to przypominająca palmę lub sagowca długowieczna roślina z rodziny zamiowatych (Zamiaceae). Pochodzi z Meksyku, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda i czym się wyróżnia sagowiec jamajski?

    Sagowiec jamajski (który częściej spotykamy pod jego łacińską nazwą, Zamia furfuracea) rośnie dość wolno i w naturze może dorastać do ok. 1,5-2 m wys. i 2-2,5 m szer., choć w uprawie doniczkowej zwykle osiąga nie więcej niż 0,8-1 m wysokości. Roślina tworzy krótki, gruby, przypominający kłodzinę pieniek, zwieńczony rozłożystym pióropuszem dużych, pierzastych, skórzastych, sztywnych, łukowato wygiętych na zewnątrz liści, złożonych z 6-12 par szerokolancetowatych, sztywnych, szorstkoowłosionych listków. Podobnie jak u palm, na pieńku u starszych egzemplarzy widoczne są wyraźne ślady po obumarłych liściach.

    Zamia spotykana w naturze lub uprawiana w cieplejszych rejonach świata zakwita, tworząc drobne kwiaty, zebrane w zwarty, walcowaty, wzniesiony, gruby kwiatostan, przypominający kolbę kukurydzy (roślina jest dwupienna i na jednych egzemplarzach wytwarza kwiaty męskie, a na innych żeńskie), jednak rośliny uprawiane w doniczkach kwitną sporadycznie lub wcale.

    Roślina wytwarza też dość rozbudowany system korzeniowy, przy czym u starszych egzemplarzy cześć korzeni, przybierających kulistą formę, rozwija się ponad powierzchnią podłoża (tzw. korzenie koralowe, wykorzystywane przez roślinę do współpracy z organizmami symbiotycznymi, wiążącymi azot z powietrza).

    Sagowiec jamajski jest silnie trujący – wszystkie części rośliny zawierają bardzo toksyczne związki, odpowiadające min. za paraliż ciała, niewydolność nerek i porażenie układu nerwowego, co może prowadzić do śmierci zarówno u zwierząt jak i ludzi.

    Wymagania i uprawa zamii, sagowca jamajskiego

    Sagowiec jamajski w uprawie preferuje półcieniste stanowiska z rozproszonym światłem i żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH (dobre są podłoża dla palm). 

    Zamia przez cały rok oczekuje też dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-24°C, a zimą ok. 16-18°C.

    Zamia rozmnażana jest za pomocą nasion, co w uprawie amatorskiej jest dość trudne i czasochłonne.

    Zasady pielęgnacji sagowca jamajskiego

    • Podlewanie sagowca jamajskiego powinno być umiarkowane i dostosowane do sezonu. W okresie wiosenno-letnim, kiedy roślina jest w fazie aktywnego wzrostu, podlewa się ją, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. W zimie, kiedy roślina przechodzi okres spoczynku, ilość wody należy zmniejszyć o połowę w porównaniu do sezonu wzrostu. Ważne jest, aby unikać nadmiernego podlewania, które może prowadzić do gnicia korzeni, szczególnie w chłodniejszych miesiącach.
    • Nawożenie powinno odbywać się dwa razy do roku przy użyciu nawozu o wolnym uwalnianiu przeznaczonego dla palm. Pierwsze nawożenie najlepiej przeprowadzić na wiosnę, aby wspomóc nowy wzrost, a drugie na początku jesieni, aby przygotować roślinę na zimę.
    • Przycinanie sagowca jamajskiego zazwyczaj nie jest konieczne, ale warto usunąć martwe, uszkodzone lub chore liście, aby zachować estetykę rośliny i zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnych chorób.
    • Mycie, czyli czyszczenie liści jest ważne dla utrzymania zdrowia i wyglądu rośliny. Liście można delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia.

    Warto pamiętać

    Wszystkie prace pielęgnacyjne przy zamii należy wykonywać w rękawicach ochronnych, a w czasie pracy pamiętać, że nie wolno dotykać dłońmi w brudnych rękawicach oczu, ust i twarzy.

    Jakie choroby i szkodniki mogą wystąpić na sagowcu jamajskim?

    Sagowiec jamajski nie jest podatny na ataki chorób lub szkodników, ale nie lubi przeciągów, mokrego podłoża i ostrego słońca, dlatego na błędy uprawowe, reaguje zasychaniem końcówek liści lub chorobami (zgnilizna korzeni).

    Zastosowanie sagowca jamajskiego czyli zamii

    Dzięki swoim sztywnym, skórzastym liściom o pięknej, głębokiej zieleni, Zamia furfuracea jest rośliną, która przyciąga wzrok i dodaje tropikalnego akcentu do jasnych, większych wnętrz (salon, hol, przestrzeni biurowych, itp.). Jej wolny wzrost i niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że jest idealną rośliną dla osób początkujących – zaczynających przygodę z kwiatami domowymi.

    Trzeba pamiętać, że trujące właściwości sagowca sprawiają, że nie nadaje się on do uprawy w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci lub zwierzęta domowe.

    Gdzie kupić sadzonki sagowca jamajskiego (Zamia furfuracea)?

    Sadzonki sagowca jamajskiego (Zamia furfuracea) można zakupić w specjalistycznych szkółkach roślin egzotycznych lub w centrach ogrodniczych oferujących szeroki asortyment roślin doniczkowych, ponieważ gatunek ten nie jest popularny i łatwo dostępny. Alternatywnie, są one dostępne w internetowych sklepach ogrodniczych, takich jak np.:

     

    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tamara Kulikova, Dewins / AdobeStock

    Autor
    Zamia furfuracea / Sagowiec jamajski
    Zamia furfuracea / Sagowiec jamajski
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl