Logo
Logo

Nawożenie storczyków: krok po kroku i bez błędów!

Domowa uprawa storczyków może być problemem dla wielu początkujących ogrodników. Nie zawsze wiemy, jak należy je prawidłowo pielęgnować, a jednym z problemów, które napotykamy jest nawożenie. Dowiedz się jak, kiedy i czym nawozić storczyki, aby zdrowo rosły i obficie kwitły.

Spis treści
Po co i jak nawozić storczyki? Kiedy nawozić storczyki? Rodzaje nawozów dla storczyków Jakie nawozy do storczyków wybrać?

Po co i jak nawozić storczyki?

Storczyki, w przeciwieństwie do wielu innych roślin doniczkowych, nie mają dużych potrzeb pokarmowych, ale ponieważ są uprawiane w pojemnikach i w niewielkiej ilości podłoża, muszą być odpowiednio zasilane.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że do zasilania storczyków nie nadają się nawozy przeznaczone dla innych roślin, ani także nawozy uniwersalne, gdyż są zbyt skoncentrowane. Można je wprawdzie odpowiednio rozcieńczyć, ale nie dostarczą one storczykom odpowiednich związków, których najbardziej potrzebują.

Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie nawozów dedykowanych, przeznaczonych specjalnie dla storczyków. Mają one skład specjalnie dostosowany do wymagań tej grupy roślin. Zobacz zestawiania nawozów do storczyków na dwóch specjalistycznych stronach: storczyki.org.pl oraz storczyki.net

Kiedy nawozić storczyki?

Storczyki nawozi się tylko w okresie wegetacji czyli od kwietnia do września. W okresie spoczynku roślin (zwykle od listopada do lutego), nawozów nie stosuje się wcale lub jedynie niewielką dawkę raz w miesiącu. Dokarmiając storczyki, musimy też pamiętać, aby nawozu nie stosować:

  • na suche podłoże oraz dla roślin mocno osłabionych (w tym przypadku używamy jedynie dolistne regeneratory),
  • dla świeżo posadzonych roślin – pierwszy nawóz powinniśmy podać dopiero po ok. 1 miesiącu po posadzeniu.

Fot. Barbara Pajak/Pixabay,  Flower Council Holland

Rodzaje nawozów dla storczyków

Zanim zastosujemy nawożenie, warto dokładnie poznać potrzeby konkretnego gatunku storczyka, gdyż wymagania poszczególnych roślin mogą być różne (gatunki różnią się m.in. terminem spoczynku). W zależności od rodzaju nawozów, stosuje się je różnie:

  • nawozy płynne – raz lub dwa razy na tydzień
  • odżywki płynne w postaci aplikatora – raz na miesiąc 2-3 razy w sezonie
  • pałeczki nawozowe – stosowane raz na 2-3 miesiące
  • spraye do stosowania na liście – 1 na tydzień

Jakie nawozy do storczyków wybrać?

Zanim zdecydujemy się na konkretny preparat nawozowy, warto poznać ofertę dostępną na rynku. W zależności od potrzeb, możemy wybrać:

  • preparat w postaci płynnej, przeznaczony zwykle do rozcieńczenia w wodzie (Substral Orchiden, Florovit nawóz do storczyków, Target nawóz do storczyków – moc kwiatów, Biopon storczyk );
  • nawóz w formie pałeczek (Compo lub Target pałeczki nawozowe do storczyków, Substral Orchidea);
  • odżywkę do storczyków w aplikatorze (Compo Orchid Power, Agrecol Orchid Strong);
  • odżywkę pielęgnacyjną w sprayu (Compo, Agrecol preparat do pielęgnacji storczyków) lub regenerator do storczyków (Florovit);
  • organiczny nawóz do storczyków (Biohumius Extra do storczyków), który jest dodatkowo rodzajem szczepionki, ułatwiającej roślinom pobieranie składników pokarmowych z podłoża. Może być też stosowany do ratowania bardzo osłabionych roślin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz i Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland

Autor
Nawożenie storczyków: krok po kroku i bez błędów!
Nawożenie storczyków: krok po kroku i bez błędów!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl