Logo
Logo

Klon palmowy 'Dissectum'

Klony palmowe mają wyjątkowe walory dekoracyjne. Te niewielkie drzewa lub krzewy do Europy trafiły dopiero w XIX wieku. Zostały przywiezione z dalekiej Azji, gdzie już od stuleci były uprawiane jako rośliny ozdobne. Wśród oferowanych przez szkółki i centra ogrodnicze odmian klonu palmowego warto zwrócić uwagę na przepiękną odmianę 'Dissectum', notowaną w uprawie w Japonii już w 1784 r.

Odmiana 'Dissectum' tworzy parasolowate drzewka. Wyróżnia się powcinanymi liśćmi, które niezwykle atrakcyjnie przebarwiają się jesienią.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Klon palmowy (Acer palmatum) 'Dissectum' może być szczepiony na podkładce tworzącej pień miniaturowego drzewa albo uprawiany w formie niskiego krzewu, który po wielu latach wypiętrza się i osiąga zaledwie 1-2 m wysokości. Roślina tworzy cienkie, miotlaste gałązki rozkładające się parasolowato nad ziemią.

Cechą charakterystyczną odmiany ’Dissectum’ są koronkowe, klapowane, ciemnozielone liście. Blaszki liściowe są wachlarzowate, z 7 klapami, głęboko powcinane do samej nasady. Poszczególne klapy są pierzasto postrzępione.

Barwa liści klonu wiosną jest soczyście jasnozielona, a później staje się ciemna. Jesienią liście tej odmiany przebarwiają się na intensywnie żółty lub pomarańczowy kolor. W maju rośliny tworzą niewielkie, pozbawione okwiatu, czerwonawe kwiaty, zebrane w dekoracyjne baldachogrona. Owocami klonu palmowego są różowe skrzydlaki.

klon palmowy 'Dissectum'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Klony palmowe wymagają gleb żyznych, próchniczych, o kwaśnym odczynie (stąd dobrze się komponują z różanecznikami). Potrzebują stale umiarkowanie wilgotnego i przepuszczalnego podłoża.

Młode rośliny są wrażliwe na suszę. Na glebach zbyt ciężkich i mokrych bywają porażane przez chorobę grzybową fytoftorozę, co objawia się dosyć nagłym więdnięciem i zamieraniem roślin w pełni sezonu wegetacyjnego.

Klon palmowy ‘Dissectum’ jest wrażliwy na mróz, stąd najlepiej sprawdza się sadzony w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju, na stanowiskach półcienistych, osłoniętych zimą od wiatru np. przez zimozielone drzewa i krzewy iglaste.

W centrum Polski rośliny zaleca się zabezpieczać przed przemarzaniem. Najlepiej do tego celu nadaje się słoma, z której można wykonać stożkowate chochoły o szerokich podstawach, związane od góry, ale równie dobrze krzewy można okrywać stroiszem. Tam, gdzie klimat nie sprzyja klonom palmowym, można je uprawiać w pojemnikach i chować rośliny na zimę do chłodnych pomieszczeń.

Gdzie posadzić?

Klony palmowe to rośliny o wyjątkowej urodzie, eleganckie, dlatego warto przeznaczyć dla nich miejsca wyeksponowane. Odmiana ‘Dissectum’ doskonale zaprezentuje się w ogrodzie japońskim, skalnym oraz pośród niewysokich drzew i krzewów iglastych. Przepięknie wygląda sadzona nad wodą.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Klon palmowy 'Dissectum'
Klon palmowy 'Dissectum'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny