zwierzęta w ogrodzie

Ptasia stołówka. Zasady zimowego dokarmiania ptaków

Artykuły
Zima to trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Ptaki mogą mieć trudności w samodzielnym znalezieniu pokarmu. Czasem trzeba im w tym pomóc, zwłaszcza, gdy zima jest mroźna i śnieżna.

Kiedy wieszać a kiedy czyścić budki lęgowe?

Porady
Pytanie czytelnika: mam ogród przy lesie, w którym zauważyłem na drzewach sporo budek lęgowych. Chcę też kilka powiesić u siebie. Kiedy najlepiej to zrobić i jak często później trzeba je czyścić?

Kwiaty cebulowe przyjazne pszczołom. Posadź cebulki jesienią – pomożesz pszczołom na wiosnę!

Artykuły
Październik to najlepszy miesiąc, aby posadzić cebulki wiosennych kwiatów. Wiele z nich to rośliny bogate w nektar i pyłek. Kwitną wczesną wiosną, zapewniając pokarm pszczołom, które wykonują w tym czasie pierwsze loty.

Zrób schronienie dla pożytecznych owadów

Artykuły
Rola owadów w ogrodzie jest wciąż niedoceniana. Dla wielu ogrodników są to głównie szkodniki, jednak duża część tych małych bzykających stworzonek to nasi wielcy sprzymierzeńcy! Warto im pomóc, budując odpowiednie schronienia. zobacz, jak łatwo i szybko to zrobić z kilku patyków i niepotrzebnych materiałów.

Jak pomóc dzikim zwierzętom przetrwać zimę?

Porady
Dowiedz się, jak przygotować ogród, by pożyteczne stworzenia mogły bezpiecznie w nim przeizmować.

Zwierzogród. Ogród przyjazny dzikiej faunie

Artykuły
Ogród to nie tylko rośliny! To złożony ekosystem, w którego skład wchodzi zarówno podziwiana flora, jak i niedoceniana fauna. Warto zadbać, by w naszym skrawku zieleni dobrze czuły się także dzikie zwierzęta: małe ssaki, ptaki, owady, płazy, czy gady. Dowiedz się jak zaprosić je do ogrodu i sprawić, by w nim pozostały.

FILM: Jak zwabić pożyteczne owady do ogrodu?

Porady
Dowiedz się, jakie rośliny kwitnące posadzić w ogrodzie, aby zwabić do niego pożyteczne owady zapylające. Zobacz także jak zbudować dla nich domki-schronienia. Zobacz kolejny odcinek programu Ogród Bez Tajemnic.

Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?

Artykuły
30°C i żar lejący się z nieba doskwierają nie tylko ludziom. Tropikalne upały, z którymi coraz częściej mamy do czynienia, źle znoszą również zwierzęta (psy i koty). Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny. Jak im pomóc przetrwać upały mówi ekspert – dr n. wet. Michał Ceregrzyn.

Pożyteczne ptaki: Dlaczego warto zwabić je do ogrodu?

Artykuły
Ptaki to nasi mali-wielcy sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Skład ptasiej diety składa się w dużej mierze z owadów, które są częstymi szkodnikami roślin ogrodowych. Dowiedz się co jeszcze jedzą ptaki oraz jak zachęcić je do odwiedzenia naszego ogrodu i pozostania w nim na dłużej.

BUDKI LĘGOWE dla ptaków - jak powinny wyglądać i gdzie je zawiesić?

Artykuły
Pytanie czytelnika: Chciałbym zaprosić do ogrodu ptaki i przygotować dla nich budki lęgowe. Jak powinny wyglądać i gdzie je zawieszać, żeby ptaki się chciały w nich zadomowić?
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaKoniec»