Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród w stylu południowej Europy | Jak założyć? Jakie rośliny posadzić?

Dzięki odpowiednio dobranym roślinom i oryginalnym dodatkom, możesz wyczarować uroczy zakątek, pachnący ziołami, kwiatami i letnim słońcem. Taki efekt zapewni aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim, przywodząca na myśl skąpane w słońcu ogrody Włoch, Prowansji czy Grecji.

Ogród w stylu południowej Europy to egzotyczne wspomnienie z wakacji. Jest trudny do założenia i pielęgnacji w polskim klimacie. Nie uda się stworzyć własnego kawałka Prowansji na terenach zimnych, wilgotnych i zacienionych, gdyż są one absolutnie nieodpowiednie dla roślin pochodzących z południa Europy.

W swoim naturalnym środowisku rosną w miejscach ciepłych i słonecznych, na glebach niezbyt żyznych, przepuszczalnych oraz umiarkowanie wilgotnych, a często nawet suchych. Aby cieszyć się urodą ogrodu w stylu śródziemnomorskim, musisz zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawy.

ogród śródziemnomorski
fot. iVerde
ogród śródziemnomorski
fot. iVerde
ogród śródziemnomorski
fot. iVerde
ogród śródziemnomorski
fot. iVerde

Wybór roślin do ogrodu śródziemnomorskiego

Większość roślin pochodzących z klimatu śródziemnomorskiego kocha ciepło i słońce oraz jest mało wytrzymała na niskie temperatury, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju i na niewłaściwych stanowiskach, nie przetrwają zimy. Jeśli chcesz posiadać w ogrodzie rośliny, które szczególnie mocno kojarzą się z ciepłym południem, a nie poradzą sobie w naszym klimacie, możesz posadzić je w donicach i zimą przechowywać w pomieszczeniach.

Możesz też zastąpić je podobnym z wyglądu, ale bardziej wytrzymałym gatunkiem (np. zamiast drzewek oliwnych można posadzić dużo bardziej wytrzymałe oliwniki wąskolistne, zamiast delikatnych cyprysików - podobne do nich odmiany cisa pospolitego lub jałowca skalnego i pospolitego, wrażliwe na mrozy cedry mogą być zastąpione przez ciekawe odmiany modrzewia europejskiego czy sosny limby lub kosodrzewiny, a jukki karolińskie mogą udawać ciepłolubne agawy).

ogród środziemnomorski
fot. iVerde
ogród środziemnomorski
fot. iVerde
ogród środziemnomorski
fot. iVerde
ogród środziemnomorski
fot. iVerde
   

Spośród gatunków, które mimo swojego południowego pochodzenia mogą poradzić sobie w naszym ogrodzie na uwagę zasługują między innymi: lawenda wąskolistna, perowskia, werbena patagońska, szałwia omszona, macierzanka, barwinek pospolity, a także winorośl, milin amerykański, bukszpan wieczniezielony, laurowiśnia, tamaryszek, ozdobne trawy oraz jednoroczny mietelnik żakula (roślina sezonowa).

Bardzo ważnym elementem rabat w stylu śródziemnomorskim są także zioła (np. oregano, szałwia, melisa, tymianek, bazylia, mięta, rozmaryn, cząber, estragon, majeranek, kocimiętka), których delikatny aromat unosi się w ogrodzie podczas gorących, letnich dni i ciepłych wieczorów. Niektóre z nich mogą przetrwać zimę w gruncie (np. szałwia, mięta, melisa, tymianek), inne natomiast uprawia się jedynie sezonowo (np. bazylia, majeranek). Dowiedz się więcej o uprawie ziół w ogrodzie

Latem w ogrodzie możemy również ustawić donice z atrakcyjnymi, ciepłolubnymi roślinami południowymi, które na zimę spędzają w pomieszczeniach. W tej roli znakomicie sprawdzą się oleandry pospolite, wawrzyny szlachetne, bugenwille, cyprysiki, mirty zwyczajne, drzewka cytrusowe, oliwki oraz pelargonie bluszczolistne i rabatowe.

Dowiedz się, jak uprawiać lawendę w ogrodzie i w doniczce.

ogród śródziemnomorski
fot. iVerde
ogród śródziemnomorski
fot. iVerde

Meble, ozdoby i mała architektura w stylu południowym

Oczywiście ogród śródziemnomorski to nie tylko rośliny, ale też mała architektura, meble i ogrodowe ozdoby, które powinny posiadać dość surowy charakter i naturalne, ciepłe barwy (brązy, beże, biele, stonowany pomarańcz i błękit).

Południowy styl ogrodu podkreślą murki i schody z naturalnego kamienia lub piaskowca, chodniki z surowej cegły lub płyt piaskowca, ścieżki i rabaty wysypane żwirkiem, placyki lub patio wykonane z terakotowych, nieregularnych płytek tworzących rozmaite wzory i mozaiki, surowe, postarzane, gliniane i ceramiczne donice, bielone, drewniane skrzynki na rośliny, gliniane, duże dzbany, hamaki z barwnych materiałów lub bielonego płótna, lekkie, drewniane pergole na pnącza, metalowe lub rattanowe, ażurowe meble oraz poduszki i metalowe świeczniki w jasnych kolorach.

lawenda i róże w ogrodzie w stylu środziemnomorskim fot. bildschoenes - Fotolia.com
fot. bildschoenes - Fotolia.com
lawenda w ogrodzie śródziemnomorskim fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
 

Projektując śródziemnomorski ogród, watro też pamiętać, aby ścieżki, rabaty, kamienne obrzeża i murki miały swobodny charakter, a granice rabat i ścieżek posiadały nieregularny kształt i miękką formę. Nie należy też zapominać o wodzie, która bardzo przyda się w ogrodzie w postaci strumyka wijącego się między kamieniami, niewielkiej kaskady lub małej, ogrodowej fontanny.

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie główne: Bruce Shippee - Fotolia.com

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl