Logo
Logo

Kamienie, zamgławiacz, kaskada i fontanna: jak zaplanować wodę w ogrodzie?

Przyjęło się, że w stawie znajdującym się na trawniku zazwyczaj znajdziemy fontannę, natomiast w "dzikiej" aranżacji urozmaiceniem często jest kaskada, która przypomina mały wodospad i daje przyjemny dla ucha szum wody.

Zamgławiacz

Uroku naszemu stawowi doda zamgławiacz. Jest to urządzenie ultradźwiękowe, którego końcówkę umieszcza się pod wodą. Wytwarza ono mgłę, która ściele się efektownie po powierzchni wody.

Kaskada

Kaskada to źródło - czyli ujęcie wody, oraz ciek - czyli łożysko strumyka. Źródło może znajdować się np. w dużym naczyniu ceramicznym lub wydrążonym kawale drewna. Możemy też wykorzystać przeznaczoną do tego celu kształtkę z tworzywa sztucznego czy betonu. Także do wykonania cieku możemy użyć odpowiednich kształtek.

Większość jest z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Jest ono odporne na promienie UV, a wyglądem najczęściej przypomina piaskowiec - może mieć nawet porowatą fakturę. Są też elementy z betonu imitującego kamień, konglomeratu marmurowego oraz z naturalnego kamienia: piaskowca, kwarcytu, granitu.

Ciek można wyłożyć folią do oczek wodnych lub specjalną folią ze żwirową posypką, a jej brzegi umocnić kamieniami. Z kolei z odpadów kamiennych, np. z piaskowca czy łupka, można wykonać progi, przez które będzie się przelewała woda.

Fot. CRH Klinkier

Jeśli koryto strumyka wyłożymy folia, trzeba jej brzegi umocować np. kamieniami.

Jeśli nie odpowiada nam kaskada, możemy zastosować kamienie źródłowe. Są to elementy betonowe, imitujące naturalny kamień, jak też kamienne lub z konglomeratów naturalnych skał. Na szczycie kamienia źródłowego znajduje się ujęcie wody. Kamień może być umieszczony na obrzeżu stawu lub w wewnątrz.

Można też kupić gotowy zestaw składający się z kamienia źródłowego i niewielkiego zbiornika. Wielkość zestawów jest bardzo różna. Są też bardzo małe, przeznaczone do ustawienia na tarasie.

W kaskadzie woda krąży w obiegu zamkniętym. Konieczna jest więc pompa, która podniesie wodę na początek cieku. Szczególnie przydatne są te pompy, które mogą przepompowywać ciała stałe.

Uwaga! Początek strumyka musi być w najwyższym miejscu cieku.

Jak zaplanować wodę w ogrodzie, fot. Wirtua Garden, Hydroogród Fot. Wirtua Garden, Hydroogród

Z dużych płaskich kawałków skał możemy ułożyć progi w strumyku, a kamienną dekorację możemy ustawić na tarasie czy balkonie.

Fontana

W oczku wodnym możemy umieścić fontannę. Większość dostępnych w handlu zestawów fontannowych jest we wspólnej obudowie razem z pompą i filtrem. Jeśli są to urządzenia niezależne, filtr instaluje się na obrzeżu stawu. Może być przeznaczony do wkopania w ziemię lub umieszczony w sztucznym kamieniu z tworzywa, albo taki, na którego wierzchu znajduje się donica na kwiaty.

Kształt wyrzucanego przez fontannę strumienia wody zależy od rodzaju dyszy. Najczęściej spotyka się dysze kielichowe, gejzerowe, trzystopniowe lub kaskadowe. Wiele fontann ma dysze obrotowe oraz podświetlenie wody – białe lub wielokolorowe.

Zestawy fontannowe mają pompy o różnej wydajności i wysokości podnoszenia słupa wody. Możemy więc dobrać fontannę odpowiadającą naszym potrzebom. Zestaw ustawia się na dnie zbiornika. Ponieważ pompa fontannowa jest trwale połączona z dyszą, jej długość musi być tak dobrana, aby wylot znajdował się na równi z powierzchnią wody w stawie.

W głębokich oczkach oraz w stawach naturalnych (zamulonych) najlepiej sprawdza się fontanna pływająca, pobierająca wodę z powierzchni stawu. Połączona jest z filtrem mechanicznym wypełnionym gąbką. Umożliwia on skuteczne czyszczenie stawów o powierzchni do ok. 5 m3.

Prąd w ogrodzie

Do pompy obsługującej ujęcie wody w kaskadzie, do kamienia źródłowego oraz do fontanny musi być doprowadzone zasilanie elektryczne. Konieczna jest hermetyczna puszka z jednym lub kilkoma gniazdkami, przeznaczona do stosowania na zewnątrz. W handlu dostępne są puszki na szpikulcu przeznaczone do wbicia w ziemię oraz w obudowie z tworzywa imitującego kamień.

Do kaskad i fontann stosuje się pompy z silnikami synchronicznymi, które są ciche i mogą pracować ciągle. Głównie są to pompy na napięcie 12 V, choć są też urządzenia na 9 V. Jedne i drugie są zasilane za pośrednictwem transformatora. Wysokość podnoszenia słupa wody w takich pompach wynosi od 15 cm do 4 m.

 
Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: 
Autor
Kamienie, zamgławiacz, kaskada i fontanna: jak zaplanować wodę w ogrodzie?
Kamienie, zamgławiacz, kaskada i fontanna: jak zaplanować wodę w ogrodzie?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl