Logo
Logo

Wierzba całolistna / Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' (Salix integra 'Hakuro-nishiki')

Wierzba całolistna / Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' (Salix integra 'Hakuro-nishiki') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiatostany, cała roślina, pędy
  • Gleba: żyzna, próchniczna
  • Pokrój: pokładający się, rozłożysty
  • Wysokość: do 3 m.
  • Okres kwitnienia: III, IV
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, brzegi zbiorników wodnych, miejsca eksponowane, pojedynczo, małe ogrody, duże ogrody
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

    Wierzba całolistna (Salix integra) nazywana też wierzbą zwartą lub wierzbą japońską, to pochodzący z Japonii gatunek silnie rosnącej wierzby krzaczastej, zasiedlającej zwykle wilgotne łąki i brzegi rzek. W uprawie spotykana jest prawie wyłącznie odmiana tego gatunku – 'Hakuro-nishiki'.

    W naturze wierzba całolistna jest dużym, rozłożystym, dorastającym do ok. 2-3 m krzewem, o wiotkich, cienkich, zielonkawych, pokładających się pędach i smukłych, lancetowatych, długich, zielonych liściach. Jest też rośliną dwupienną, kwitnącą wczesną wiosną (III-IV) i tworzącą drobne kwiaty zebrane w niewielkie, kłosowe kwiatostany (kotki).

    Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' – odmiana, która jest "wizytówką" gatunku – charakteryzuje się czerwono-brązowymi pędami i bardzo ozdobnymi, lancetowatymi, biało-zielonymi liśćmi.

    Roślina najpiękniej prezentuje się wiosną, gdy jej młode liście przybierają biało-różowe zabarwienie.

    Wierzba 'Hakuro-nishiki' może być uprawiana w postaci krzaczastej, ale znacznie lepiej prezentuje się w formie piennej (szczepionej na innych gatunkach wierzby), gdyż wtedy tworzy na szczycie wzniesionego pędu okazałą, rozłożystą, gęstą, kulistą koronę (wysokość rośliny uzależniona jest od wysokości podkładki).

    Wymagania i uprawa

    Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' jest jednak nie tylko bardzo piękną, ale też łatwą w uprawie rośliną ozdobną.

    Jeśli ma dobrze rosnąć i ładnie się wybarwiać, oczekuje słonecznego stanowiska i wilgotnego, żyznego, próchniczego podłoża, gdyż źle znosi zacienienie i suszę. Nie wymaga natomiast zimowego okrycia, gdyż jest dostatecznie mrozoodporna (z wyjątkiem młodych egzemplarzy).

    Jeżeli jednak 'Hakuro-nishiki' ma zachować ładny, gęsty pokrój i zwartą, kulistą koronę, musi być często i systematycznie cięta, nawet kilka razy w sezonie. Pozostawiona bez ciecia, szybko straci ładną formę, a jej korona stanie się luźna i rozpierzchła. Część pędów ogołoci się też z liści i straci walory ozdobne.

    Zastosowanie

    Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' to przepiękna roślina soliterowa, która wspaniale prezentuje się na tle trawnika, ogrodzenia lub ściany domu. Doskonale pasuje do ogrodów japońskich, ale sprawdzi się też w każdym innym ogrodzie, w tym również nowoczesnym i naturalistycznym. Bardzo pięknie prezentuje się też w pobliżu oczka wodnego.

    Drzewko może również tworzyć ciekawe kompozycje ogrodowe z innymi krzewami i drzewami ozdobnymi. Nadaje się także do uprawy w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. W formie krzaczastej może być z kolei wykorzystane na niskie żywopłoty.


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

    Autor
    Wierzba całolistna / Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki'
    Wierzba całolistna / Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki'
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (6)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl