Logo
Logo

Lasecznica trzcinowata (Arundo donax)

Lasecznica trzcinowata (Arundo donax) | To bylina, która swoim wyglądem i zaletami potrafi zachwycić każdego ogrodnika. Charakteryzująca się długimi, wąskimi liśćmi i delikatnymi, puszystymi kwiatostanami, wprowadza do ogrodu nutę egzotyki i lekkości. Jest rośliną niezwykle odporną na suszę, co czyni ją idealnym wyborem dla zapracowanych miłośników ogrodów, pragnących cieszyć się pięknem bez konieczności ciągłej troski. Lasecznica trzcinowata doskonale sprawdza się na słonecznych stanowiskach, dodając uroku każdej kompozycji ogrodowej. Dowiedz się więcej o jej uprawie i wymaganiach, by móc cieszyć się jej obecnością w Twoim zielonym zakątku.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna
  • Kolor kwiatów: kremowe, fioletowe
  • Kwiatostan: wiechowaty
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, wyprostowany, kępy
  • Wysokość: 3 m
  • Okres kwitnienia: VIII, IX, X
  • Trwałość liści: półzimozielone
  • Wilgotność: gleba wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, żywopłoty, szpalery, brzegi zbiorników wodnych, duże ogrody, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

    Lasecznica trzcinowata (Arundo donax), nazywana też arundem, to wysoka trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Gatunek pochodzi z Azji, ale rozprzestrzenił się też w innych rejonach świata (min. w Europie, Afryce i Ameryce), gdzie zasiedla nasłonecznione i wilgotne stanowiska. Odmiany lasecznicy są też uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne.

    Wygląd lasecznicy trzcinowatej – jak ją odróżnić od innych traw?

    Lasecznica to duża trawa ozdobna, która może dorastać nawet do 4-6 m wys, choć jej odmiany są niższe (ok. 2-3 m wys). Z podziemnego kłącza roślina rozwija wysokie, sztywne, obłe, puste w środku pędy z kolankami, przypominające pędy bambusa, na których wyrastają naprzemianlegle szerokie, długie, trawiaste, matowe, zielone, szorstkie na brzegach, łukowato przewieszające się na zewnątrz liście, obejmujące pęd u podstawy pochewką.

    Pod koniec lata, od sierpnia do października, roślina może kwitnąć, wydając drobne kwiaty, zebrane początkowo w zwarte i fioletowe, a następnie srebrzystoszare i rozpierzchłe, wiechowate kwiatostany.

    Lasecznica trzcinowata rozwija mocny, gęsty, zbity system korzeniowy, złożony z licznych, rozgałęzionych, grubych kłączy, ale w naszym klimacie rośnie dość wolno i nie jest zbyt ekspansywna.

    Wymagania i uprawa lasecznicy – jakie stanowisko jej zapewnić?

    Lasecznica preferuje słoneczne lub lekko półcieniste stanowiska oraz żyzne, próchnicze, najlepiej wilgotne gleby. Toleruje zasolenie podłoża i dobrze znosi zarówno przejściową suszę jak i zalanie, choć nie lubi wody zalegającej zimą w pobliżu korzeni.

    Mrozoodporność rośliny jest umiarkowana i powinna być uprawiana w cieplejszych regionach Polski.

    Lasecznica trzcinowata może być rozmnażana przez nasiona, ale jej odmiany rozmnaża się przez podział lub za pomocą sadzonek pędowych.

    Pielęgnacja lasecznicy – jak dbać o tę trawę?

    Lasecznicę trzeba podlewać w czasie przedłużających się okresów bez deszczu. Bardzo dobrze też reaguje na nawożenie zarówno mineralne jak i organiczne.

    Gdy zapowiadane są większe spadki temperatur, trawę warto okryć zimową włókniną, a korzenie obsypać grubą warstwą ściółki (np. kory). W chłodniejszych rejonach kraju lasecznicę można uprawiać w dużych donicach, chowanych na zimę do pomieszczenia.

    Pędy roślin pozostawionych na zimę w gruncie, ścina się dopiero wiosną.

    Choroby i szkodniki lasecznicy trzcinowatej – na co szczególnie uważać?

    Lasecznica jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, w surowe zimy może natomiast przemarzać, a na mokrych glebach w okresie zimowym zagniwać.

    Zastosowanie lasecznicy w ogrodzie – gdzie i przy czym sadzić?

    Lasecznica trzcinowata na dobrym stanowisku osiąga znaczne rozmiary i mocno się rozrasta, przypominając z czasem kępę bambusów, dlatego doskonale sprawdza się jako rodzaj żywopłotu lub parawanu. Może też stanowić element rabaty z trawami ozdobnymi i tło dla niższych gatunków. Ładnie prezentuje się także w pobliżu większych zbiorników wodnych (np. ogrodowego stawu). Dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu, może być też wykorzystywana do umacniania skarp i nasypów.

    Ze względu na swoje rozmiary i ekspansywny charakter, nie zawsze nadaje się do uprawy na rabacie bylinowej. Posadzona w jej centrum osiąga nieproporcjonalnie duże rozmiary w stosunku do innych roślin, przez co je dominuje. Może natomiast dobrze prezentować się w towarzystwie wysokich krzewów liściastych i iglastych oraz okazałych bylin (np. sadźców, wysokich odmian astrów bylinowych i dzielżanów, przetacznikowców wirginijskich), a także stanowić górne piętro rabaty wielopoziomowej.

    Jej długie, sztywne, mocne pędy po ścięciu mogą służyć jako podpórki do roślin.

    Wybrane odmiany lasecznicy trzcinowatej – jakie wybrać?

    • 'Variegata' – kremowo paskowane liście, wys ok. 2-3 m
    • 'Versicolor – biało paskowane liście, wys ok. 2-3 m
    • 'Ely' – biało i kremowo paskowane liście, wys ok. 1,5-2 m


    Zdjęcia: nickkurzenko, Monarda7 / AdobeStock
    ,

    Autor
    Lasecznica trzcinowata
    Lasecznica trzcinowata
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

    Tagi
     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl