Logo
Logo

Skuteczne metody na mrówki w ogrodzie | Chemiczne i naturalne

W zależności od skali występowania, mrówki mogą być pożytecznymi zwierzętami w ogrodzie, jednak trzeba pamiętać, że duże kolonie będą powodować więcej szkód niż przynosić korzyści. Aby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim zlokalizować źródło – czyli gniazdo mrówek i sprytnie je usunąć. Poznaj chemiczne i naturalne metody na pozbycie się nadmiaru mrówek z ogrodu lub domu!

Spis treści
Czy mrówki to szkodniki? Jak niszczą rośliny? Jaki chemiczny preparat wybrać? Jaki naturalny preparat wybrać?

Pomimo wszystkich zalet mrówki potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Niszczą rośliny z ogródka warzywnego i zagony z truskawkami, zakładają gniazda w najmniej odpowiednich miejscach i bywają naprawdę uciążliwymi sąsiadami.

W jaki sposób mrówki niszczą rośliny?
Mrówki to szkodniki

  • Mrówki mają niemiły zwyczaj zakładania gniazd w korzeniach mniejszych roślin. Gdy wiercą swoje korytarze i przeistaczają jakiś obszar w mrowisko, części podziemne roślin są niszczone.
  • Mrowiska dodatkowo powodują usychanie roślin – komory powietrzne tworzone wokół korzeni sprawiają, że nie mają one kontaktu z podłożem, a tym samym z wodą!
  • Mrówki często wspinają się na rośliny i niszczą ich pąki, kwiaty oraz uszkadzają owoce.
  • W przypadku miniaturowych odmian iglaków często się zdarza, że część nadziemna tych roślin jest bardzo wygodna dla mrówek. Zakładają one gniazda wśród ich igieł! Taka roślina łatwo brązowieje i może chorować.
  • Mrowiska na trawniku to rzecz bardzo niepożądana. Mrówki niszczą trawę, ale też wytrwale atakują "piknikowiczów", którzy rozbiją się ze swoim kocem niedaleko nich.
  • Mrówki i mszyce bardzo często występują w parze – słodka spadź wytwarzana przez te drugie sprawia, że mrówki chętnie się nimi opiekują, a nawet chronią przed drapieżnymi owadami. Usuwając mrówki, pośrednio utrudniamy życie mszycom żerującym na naszych roślinach.

Mrówki na roślinach, fot. Pixabay
Fot. Annette Meyer, bluld, monsterpong09 / Pixabay

Jak walczyć z nadmiarem mrówek?
Chemiczne i naturalne

CHEMICZNE

    • Trutki
      Na rynku jest obecnie dostępnych wiele preparatów chemicznych o różnych formach, mających za zadanie albo wytępić mrówki, albo nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się. Są to np. Mrówkiller, AgrEvo, POLCYP 0,4 SL czy ANT-STOP.

NATURALNE

      • Cynamon
        Mrówki bardzo nie lubią tej orientalnej przyprawy. Po rozsypaniu jej przy mrowisku owady czym prędzej się wyprowadzają z tego miejsca.

      • Pieprz
        Działa podobnie jak cynamon, tylko mniej intensywnie. Rozsypując pieprz możemy wytworzyć naturalną barierę dla mrówek. 

      • Zapach świeżych liści pomidorów
        Wiele owadów nie lubi tego zapachu. Gdy uprawiamy pomidory warto pozgniatać ich liście (aby wydzieliły jak najwięcej zapachu) i rozłożyć w miejscu, które chcemy uchronić przez najazdem mrówek. Używając liści pomidorów nie zapominajmy o rękawiczkach!

      • Woda po moczeniu czosnku i pokrzyw
        Taki roztwór działa wyjątkowo dobrze jako repelent. Po wymoczeniu czosnku i pokrzywy przez 2-3 dni mamy gotowy, naturalny preparat w płynie.

      • Wrzątek
        Klasyczna i dość drastyczna metoda na pozbycie się mrówek. Nie można jednak z niej skorzystać w przypadku, gdy owady zagnieżdżą się wśród korzeni.

      • Mąka kukurydziana
        Jest ona mocnym środkiem wybijającym mrówki – owady spożywając ją giną.

      • Proszek do pieczenia
        Można spróbować odstraszać nim poszczególne osobniki od konkretnych roślin. Bardzo dobrze sprawdza się rozsypywanie proszku do pieczenia w odległości 10-15 cm od mniejszych roślinek i sadzonek.

      • Ocet spirytusowy
        Owady bardzo nie lubią ostrego zapachu octu. Można spryskiwać jego roztworem miejsca, gdzie przebywają mrówki zarówno w ogrodzie jak i w domu.

      • Rośliny odstraszające mrówki: lawenda, tymianek, mięta, rozmaryn, wrotycz pospolity, majeranek, nagietek lekarski
        Wśród ziół spotykamy wyjątkowo dużo gatunków, które są omijane przez mrówki. Dzieje się tak za sprawą obecności mocnych olejków eterycznych, szkodliwych dla owadów.

      • Pułapki: woda z miodem, doniczka z trocinami
        Miód działa na większość owadów jak lep. Mrówki w szczególności nie dają sobie z nim rady i zostają unieruchomione, gdy się na niego skuszą. Natomiast doniczka z trocinami to dość wyrafinowana pułapka – warunki jakie panują wewnątrz takiej doniczki są wyjątkowo dobre dla mrówek. Owady z upodobaniem przeniosą swoje gniazdo do trocin po czym będzie można je bezpiecznie wynieść z ogrodu.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: annasi, flockine / Pixabay

 

Autor
Skuteczne metody na mrówki w ogrodzie | Chemiczne i naturalne
Skuteczne metody na mrówki w ogrodzie | Chemiczne i naturalne
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl