Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród romantyczny: jak go założyć i co w nim posadzić

Tajemnicze, urokliwe zakątki, ozdobne bibeloty i mnóstwo kolorowych kwiatów – to esencja ogrodu w stylu romantycznym. Można w nim doskonale wypocząć i zatopić się w naturze, zapominając o troskach i problemach dnia codziennego, dlatego warto pomyśleć o stworzeniu takiego miejsca we własnym ogrodzie.

Podpowiadamy jak to zrobić – założenie romantycznego kącika nie jest trudne, a rośliny które powinniśmy w nim posadzić okazują się dobrze znane i lubiane.

Ogród romantyczny to przede wszystkim klimatyczne rośliny, pełne ciepłych emocji, sprawiające wrażenie delikatności i lekkiego, kontrolowanego chaosu. Powinny one charakteryzować się bujnym wzrostem, rozłożystym pokrojem, obfitym kwitnieniem i łatwością uprawy.

Najlepsze barwy dla "romantycznych" kwiatów to kolory białe, błękitne, różowe, fioletowe lub czerwone.

Przy projektowaniu ogrodu warto również wziąć pod uwagę pnącza, które są wręcz nieodzowne, jeśli chcemy stworzyć przytulny, zaciszny i tajemniczy zakątek.

Romantyczny ogród to idealne miejsce na relaks – popołudniową herbatę lub przyjemną lekturę w otoczeniu natury.

Historyczne róże, piękne zapachy i delikatna mgiełka

Roślinami idealnie nadającymi się do romantycznego ogrodu są przede wszystkim stare odmiany róż, które posiadają zwykle piękny, prawdziwie różany aromat i są dużo bardziej odporne niż modne, ale delikatne i kapryśne nowinki.

Znane, stare odmiany róż to np.: 'Comte De Chambord', 'Jacques Cartier', 'Charles De Mills', 'Mr John Laing', 'Penelope', 'Versicolor', 'Queen of Denmark', 'Celeste', 'Duchesse de Rohan', 'Madame Plantier', 'Souvenir de la Malmaison', 'Belle sans Flatterie' czy 'Louise Odier'.

Sadząc je na rabatach należy tylko pamiętać, że zwykle osiągają spore rozmiary (ok. 1,5-2 m) i lubią mocno się krzewić, dlatego należy dla nich przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca lub ograniczyć ich rozrost za pomocą wkopanych w ziemię barier korzeniowych (wykorzystywanych np. w uprawie bambusów).

Ogród romantyczny z różami, fot. Flower Council Holland Ogród romantyczny - lekki charakter i jasne kolory, fot. Flora Dania
Fot. Flower Council Holland, Flora Dania

Poza różami o pięknym aromacie w ogrodzie romantycznym powinny się także znaleźć maciejki, groszki pachnące, heliotropy, rezedy wonne i lilie. Romantyczny charakter miejsca podkreślą też rośliny o licznych, drobnych kwitach, dające efekt delikatnej chmurki lub zwiewnej mgiełki jak np. gipsówka wiechowata, wilczomlecz 'Diamond Frost', rogownica kutnerowata, przytulia wonna czy gwiazdnica wielkokwiatowa.

Decydując się na ich uprawę, należy jednak pamiętać, że niektóre z to rośliny sezonowe (np. wilczomlecz) i każdego roku będzie trzeba sadzić je od nowa, natomiast inne to gatunki dość ekspansywne (np. przytulia wonna) i wymagające sporej przestrzeni. Dla posiadaczy niewielkich ogródków pozostaje sadzenie roślin w donicach i tworzenie małych romantycznych zakątków.

Piękne i urocze

Roślinami tworzącymi w ogrodzie przyjemny, urokliwy klimat są również wiosenne rośliny cebulowe, dzwonki, firletki, kosmosy podwójnie pierzaste, dalie i inne letnie cebulowe, dziewanny, naparstnice, lawendy, jeżówki, niezapominajki, stokrotki, fiołki wonne, malwy, przywrotniki, hortensje, ostróżki, ozdobne gatunki i odmiany szałwii (np. omszona lub omączona), astry bylinowe (np. nowobelgijskie, nowoangielskie), floksy wiechowate, rutewka orlikolistna, zawilce japońskie, paprocie i funkie oraz krzewy takie jak jaśminowce, lilaki, kaliny, żylistki czy budleje.

romantyczny ogród fot. Flora Dania ogród romantyczny fot. Flower Council Holland
romantyczny ogród fot. Flora Dania romantyczny ogród fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania, Flower Council Holland 

Niezastąpione pnącza

Do okrywania altan, pergoli, podpór, trejaży, kratek lub łuków nad furtkami, przydadzą się natomiast pnącza. Zaciszny i przytulny kącik pomogą nam stworzyć winobluszcze pięciolistkowe i trójklapowe, bluszcze pospolite, róże pnące, wiciokrzewy, powojniki botaniczne i wielkokwiatowe, winorośle japońskie czy aktinidia pstrolistna.

Tajemnicze trawy i kojące dźwięki

W romantycznym ogrodzie warto też znaleźć miejsce dla ozdobnej trawy, której zwiewne liście będą delikatnie szumiały na wietrze, a urokliwe kwiatostany dodadzą lekkości kompozycjom kwiatowym (np. rozplenice, miskanty, dmuszki, trzęślice). Źródłem przyjemnych dźwięków mogą być też ogrodowe dzwonki wietrzne, zbudowane z metalu, bambusa, muszelek lub innych ciekawych materiałów oraz szum wody w postaci strumyka, kaskady wodnej, źródełka czy miniaturowej fontanny.

Rośliny w ogrodzie romantycznym, fot._Flora_Dania
Fot. Flora Dania

Meble, poduchy i bibeloty

Romantyczny charakter ogrodu podkreślą również wijące się, nieregularne chodniki i ścieżki, wykonane z naturalnych materiałów (surowa cegła, piaskowiec, żwirek) oraz niewielkie murki z naturalnego kamienia lub piaskowca, pokryte zielonym mchem.

Ważną rolę w ogrodzie spełnią też ażurowe, metalowe lub rattanowe meble (fotele, krzesła, kanapy i huśtawki) w białym bądź naturalnym kolorze, przykryte narzutami i kocami w pastelowych barwach oraz poduszkami w drobne, kolorowe kwiatki.

Podczas letniego podwieczorku, przyda się też misternie pleciony lub rzeźbiony stolik, przykryty delikatną, koronkową serwetą i ozdobiony bukietem kwiatów. W ciągu dnia można go natomiast wykorzystać jako miejsce na książkę, gazetę czy karafkę z wodą.

ogród w stylu romantycznym fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

W romantycznym ogrodzie nie powinno też zabraknąć ozdobnych bibelotów takich jak

  • miniaturowe figurki aniołków,
  • ceramiczne donice i dzbany,
  • bielone, drewniane skrzynie na kwiaty,
  • ażurowe, ozdobne kwietniki,
  • metalowe, najlepiej białe świeczniki i lampiony,
  • urocze, szklane wazony na kwiaty,
  • stare, pokryte patyną misy,
  • ozdobne kule ogrodowe ze szkła lub kamienia,
  • postarzane sprzęty (np. pobielona rama rowerowa, stara konewka, metalowy dzban na wodę),
  • dekoracyjne poidełka dla ptaków,
  • zegary słoneczne,
  • oryginalne detale architektoniczne,
  • korzenie o ciekawym kształcie
  • oraz zwiewnych zasłon z tiulu, zawieszone nad wejściem do altany.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: yolfran/Fotolia

Autor
Ogród romantyczny: jak go założyć i co w nim posadzić
Ogród romantyczny: jak go założyć i co w nim posadzić
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl