Logo
Logo

Liście fiołka afrykańskiego mają różowe plamy? Nie popełniajcie tego błędu, a będą idealne przez cały rok

Pielęgnując fiołki afrykańskie, należy pamiętać, by ich stanowisko nie było zbyt nasłonecznione. Zbyt ostre promienie słoneczne mogą być za silne dla liści, tworząc poparzenia. Wybierajmy zachodnie lub północne stanowiska, które będą optymalne dla niego. Pamiętam, że w domu rodzinnym było pełno fiołków o zabarwieniu niebieskawym, po ciemno burgund. Uwielbiałam je za ich niewielkie rozmiary. Dzięki temu mogło zmieścić się kilka odmian na jednym okiennym parapecie. Niestety co jakiś czas pojawiały się nieestetyczne plamy. Podpowiem wam, z własnego doświadczenia, czego unikać w takiej sytuacji.

Zdarzało wam się, że fiołek afrykański rósł jedynie w wybraną stronę? To nic poważnego. Możecie ukierunkować swoją roślinę tak, aby rozeta była rozłożysta w każdym kierunku. Wystarczy, że będziecie przekręcać podstawę z doniczką w stronę słońca tak, aby odchylały się w inną stronę. To znana metoda, którą powiedziała mi babcia. Te niepozorne porady potrafią być najcenniejsze. Poniżej podzielę się z wami co zrobić, gdy pojawią się różowawe plamy na listowiu.

Dlaczego liście fiołka afrykańskiego robią się różowe? Jak temu zapobiec?

Liście fiołka afrykańskiego charakteryzują się meszkiem, który pojawia się na ich powierzchni. Są delikatne, lekko gąbczaste i spowijają całą roślinę. Centralnie znajdują się kwiatostany, które mogą mieć różne wybarwienie. To najczęściej liście stają się ofiarą szkodników oraz chorób grzybowych. Niektórych z nich możemy z łatwością uniknąć, stosując odpowiednią pielęgnację. Macie problem z pojawiającymi się różowo-żółtymi plamami? To wynik nieodpowiedniego podlewania. Jeżeli woda skapuje bezpośrednio na liście, nawet w formie rozproszonej, dajemy pożywkę do tworzenia się nieestetycznych przebarwień. Wystarczy na kilka dni zaniechać podlewania i zaopatrzyć się w konewkę z cienkim dziubkiem. Dzięki temu bezpośrednio podlejemy ziemię doniczkową, bez narażania meszkowatych liści.

Niestety może pojawić się także fytoftoroza, która z reguły pojawia się, gdy zacznie się zgnilizna podstawy pędu. Powstaje ona wtedy, gdy wilgotność powietrza jest podwyższona oraz temperatura zwiększona do 23-25 stopni Celsjusza. Uwidacznia się silnym więdnięciem całej rośliny. W szczególności części liści, które widnieją poza doniczką i lekko oklapną na jej ściankach. Stają się cienkie i bardzo kruche. W tym przypadku warto wymienić całe podłoże wraz z doniczką.

Co zrobić, żeby fiołek afrykański zakwitł?

Jesteście wielbicielami fiołka afrykańskiego i macie kilka doniczek z odmianami o różnych barwach? To bardzo wdzięczna roślina, która przy prawidłowej pielęgnacji odwdzięcza się rozłożystym listowiem i pięknymi kwiatostanami. Niestety nie zawsze fiołki zachowują się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Ich meszkowate z zewnątrz liście są w większości na waszej roślinie? Nie musicie się obawiać, gdyż jest sposób na to, aby pobudzić fiołka do rozkwitu.

Wybierzcie najsilniejsze liście, które chcielibyście pozostawić na roślinie. Następnie ustalcie kształt, w jakim ma się rozwijać roślina. Kolejno usuńcie listki z odrobiną łodyżki. Uwaga: nie musicie ich wyrzucać na kompost, o ile nie są zarażone chorobami grzybowymi czy szkodnikami. Dzięki takiemu zabiegowi roślina zacznie aktywować się do wypuszczania pędów kwiatowych. Dodatkowo taki proces sprawia, ze cała roślina odżywa i prezentuje się znacznie korzystniej. Co zrobić z oderwanymi listkami z kawałkami łodyżek? Warto je ukorzenić w aloesie. Następnie przełóżcie do ziemi, aby z sadzonek mogły wyrosnąć kolejne fiołki afrykańskie.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Teresinagoia / Adobe Stock

Autor
Liście fiołka afrykańskiego mają różowe plamy? Nie popełniajcie tego błędu, a będą idealne przez cały rok
Liście fiołka afrykańskiego mają różowe plamy? Nie popełniajcie tego błędu, a będą idealne przez cały rok
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl