Logo
Logo

Syrop z pędów sosny – prosty, domowy przepis

To znany przepis, stosowany od dawna, gdy przemysł farmaceutyczny nie był tak rozwinięty jak dziś. W każdej niemal domowej spiżarni znajdowała się butelka zawierająca syrop na młodych pędach sosny. Używano go jako syropu na kaszel suchy i mokry, a także jako środek wzmacniający i zapobiegawczy.

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) to nasze rodzime drzewo. Lubi przepuszczalne, piaszczyste podłoża o kwaśnym odczynie i najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. W maju, gdy pojawiają się młode przyrosty można pobierać je i przyrządzać zdrowy syrop.

Składniki

  • 1 kg młodych zielonych pędów sosny
  • 1 kg cukru
  • 1 l spirytusu lub 0,5 l spirytusu i 0,5 l wódki

syrop z pędów sosny

Fot.  gwendoline63/Pixabay, fantasmagoria86, joanna wnuk/Fotolia

Przepis na syrop z pędów sosny

  • Młode, zielone pędy sosny (zbierane wczesną wiosną) oczyścić z brązowych łusek, ułożyć warstwami w słoju, przesypać cukrem.
  • Ucisnąć łyżką i zalać częścią alkoholu tak, aby nic nie wystawało na powierzchnię.
  • Słój zakręcić i odstawić na kilka dni.
  • Gdy w słoju zacznie się pojawiać sok, dolać resztę alkoholu i odstawić na 2-3 miesiące. Można dodać 2-3 łyżki miodu.
  • Warto pilnować, aby igiełki nie wystawały nad powierzchnię, bo mogą zbrązowieć i zepsuć nalewkę, która zrobi się nieprzyjemnie gorzka.
  • Po tym czasie płyn filtrujemy i przelewamy do butelek.
  • Łyżka takiego syropu – jest bardzo słodka – wzmacnia odporność, łagodzi kaszel, żywicznym zapachem przypomina słoneczne letnie dni; ma też wielu amatorów, którzy nie traktują jej jako środek leczniczy, lecz delektują się jej aromatem i smakiem.

Tekst: Barbara Walicka, zdjęcie tytułowe fantasmagoria86 fot/Fotolia

Autor
Syrop z pędów sosny – prosty, domowy przepis
Syrop z pędów sosny – prosty, domowy przepis
Barbara Walicka

Chętnie używa glinianych czy kamionkowych naczyń, a do mieszania – drewnianych łyżek; jest zdania, że z takimi przedmiotami łatwiej się zaprzyjaźnić, ponadto lepiej zapamiętują smaki. W rodzinnych zapiskach wyszukuje dawno zapomniane przepisy. W kuchni wielbi tradycję, a jednocześnie nie stroni od eksperymentów. Jedną z jej pasji są podróże. Najchętniej wyprawia się na Saharę. Pisze wiersze i opowiadania, w których często poważne wątki opatruje zaskakującą humorystyczną pointę.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl