Logo
Logo

Jak zaplanować przestrzeń na balkonie i tarasie?

Każde marzenie da się zrealizować. Zastanów się, co najchętniej robisz (albo chcesz robić). Dopiero gdy urządzisz przestrzeń z myślą o swoich ulubionych zajęciach, będziesz traktować ją jako pełnoprawną część domu.

Podążaj za swoim stylem

Wyprowadź swoje wnętrze w ulubionym stylu na zewnątrz. Takie przedłużenie salonu na balkonie i tarasie świetnie wygląda i będziesz się w nim doskonale czuć.

O wyborze materiału decydują upodobania, zachcianki i potrzeby. Jeśli lubisz drewno, warto pamiętać, że od czasu do czasu trzeba poświęcić mu trochę uwagi. Tworzywo, stal i aluminium nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli twój balkon albo ogród jest mocno nasłoneczniony lub zawilgocony: Zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenie mebli. Ma to szczególne znaczenie w przypadku drewna, ale dotyczy także stali, tworzywa i aluminium, choć lepiej radzą sobie ze słońcem i wilgocią. Odpowiednio zabezpieczone meble będą służyć ci dłużej – bez względu na materiał, z jakiego je wykonano.

Przemyślana aranżacja

Nie musisz poświęcać wiele czasu, żeby cieszyć się świetnie urządzoną przestrzenią na świeżym powietrzu! Kilka praktycznych wskazówek pomoże ci odnaleźć się wśród ogromu możliwości. Naszkicuj plan przestrzeni z naniesionymi wymiarami, żeby dokładnie widzieć, co się zmieści, a co niekoniecznie. Następnie kieruj się naszymi pomocnymi wskazówkami.

Aranżacja balkonu i tarasu rys. IKEA
Rys. IKEA

1. Oszczędność czasu i przestrzeni

Jeśli korzystasz z przestrzeni poza domem okazjonalnie lub chcesz ją urządzić niskim nakładem sił i środków: Wybierz lekkie, składane albo ustawiane jeden na drugim meble, które łatwo wnieść do środka. Zabezpiecz je wodoodpornymi pokrowcami, jeżeli nie możesz przechowywać ich wewnątrz.

2. Rośliny i kwiaty

Rośliny i kwiaty sprawiają, że czujesz się bliżej natury. Sztuczne rośliny przynoszą podobny efekt, jeśli pogoda (albo twój zapał) nie sprzyja prawdziwej uprawie.

3. Dywany i płyty podłogowe

Dywany i płyty podłogowe potrafią całkowicie odmienić daną przestrzeń. Za ich sprawą dowolne „podłoże” staje się przyjemniejsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości.

4. Oświetlenie

Oświetlenie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu także po zmroku. Tworzy przyjemną atmosferę i wygląda wspaniale nawet ze środka.

5. Poduszki

Poduszki wyrażają twoją osobowość. Mieszaj i dobieraj kolory, rozmiary, wzory, układając na sofach i krzesłach ozdobne, wygodne poduszki. Gdy nie są używane, schowaj je do skrzyni albo do pokrowca.

6. Cień i ochrona

Jeśli potrzebujesz cienia i ochrony przed promieniami ultrafioletowymi lub cenisz sobie prywatność: Znajdź odpowiedni parasol, baldachim, moskitierę, altanę lub parawan. Czego tylko potrzebujesz!

Aranżacja małej przestrzeni

By obserwować obłoki płynące po niebie wystarczy dowolne miejsce na powietrzu – jego rozmiar nie ma większego znaczenia. Przed urządzeniem niewielkiej przestrzeni pod chmurką najważniejsze jest zadanie sobie pytania o to, co lubisz robić. Drzemać, czytać książkę, ćwiczyć, podjadać coś smacznego, spędzać czas z przyjaciółmi? 

Aranżacja małej przestrzeni
Fot. IKEA

1. Chwila dla siebie albo wspólne chwile

Kluczowe znaczenie ma wygodne miejsce do siedzenia. Wolisz fotel, niewielką sofę, krzesło z regulowanym oparciem czy hamak? Gdy wybierzesz już coś dla siebie, pomyśl o składanych krzesłach, stołkach składowanych jeden na drugim lub pufach dla gości. Dobrym pomysłem jest stołek i pojedyncza sekcja sofy modułowej. Razem tworzą szezlong, a w razie potrzeby można je rozdzielić, by zyskać miejsce dla siebie i dla gościa.

2. Delektuj się smakiem

Zacznij od zestawu mebli jadalnianych dla 2 osób. Jeśli nie masz miejsca na komplet, kup pojedyncze meble. A jeżeli po prostu chcesz odstawić gdzieś talerzyk lub szklankę, doskonale sprawdzi się ławka ze schowkiem albo stołek/stolik.

3. Przyjemności i obowiązki

Stojaki, kratki na rośliny i wiszące doniczki są prawdziwymi ogrodowymi bohaterami. Gdy przyjdzie pora na jogę albo rozwieszenie prania, warto mieć sprzęty, które można przesunąć lub przenieść, żeby nie zajmowały miejsca. Składaną suszarkę łatwo odstawić na bok, żeby móc cieszyć się chwilami na słońcu, gdy uporasz się już ze wszystkimi obowiązkami.

4. Miejsce na wszystko, co niezbędne

Jeśli uda ci się zmieścić ławkę ze schowkiem, zyskasz dodatkowe miejsce do siedzenia (i stolik, oczywiście). By zadbać o porządek w przestrzeni pod chmurką przydadzą się też pojemniki, haczyki, regały i szafki, które bez trudu poradzą sobie z klamerkami czy wieszakami na ubrania.

Aranżacja dużej przestrzeni

Gdy do urządzenia masz większą przestrzeń na powietrzu, możliwości jest bez liku. Aby zawęzić obszar poszukiwań, zastanów się nad swoim ulubionym miejscem wewnątrz domu. Co sprawia, że jest funkcjonalne i przytulne? Spróbuj odwzorować je na zewnątrz!

Aranżacja dużej przestrzeni  Fot. IKEA

1. Gwóźdź programu

Najpierw wybierz i ustaw największy mebel, na przykład sofę modułową albo stół jadalniany. W ten sposób będziesz wiedzieć, że na pewno się zmieści. Gdy centralny mebel będzie już na swoim miejscu, pora na pozostałe sprzęty.

2. Strefy aktywności

Ustaw meble tak, aby zaaranżować za ich pomocą osobne miejsce do jedzenia, gotowania, zabawy i relaksu. Poczucie bycia w domu poza domem wzmocni dywan, podłoga, oświetlenie, parawan czy altana.

3. Niech każdy poczuje się jak w domu

Rodzinę i przyjaciół należy ugościć po królewsku. Zadbaj o wygodne siedziska, poduszki i miejsce, w którym goście mogą odłożyć swoje rzeczy. Pamiętaj, że dzieci również mają swoje potrzeby.

4. Wszystko pod ręką

Szkoda czasu na bieganie co chwilę po coś do środka. Regały, ławki ze schowkiem, szafki, pojemniki i haczyki mogą posłużyć do wygodnego przechowywania naczyń, poduszek, zabawek oraz wszystkich pozostałych niezbędników.

Źródło: IKEA

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl