Logo
Logo

Zwalczanie pachóweczki strąkóweczki

Pachóweczka strąkóweczka to mały, ale groźny szkodnik w uprawach grochu. Wygryza dziury w nasionach i powoduje straty w plonie. Dowiedz się, jak skutecznie ją zwalczać.

Pachóweczka strąkóweczka to niewielki motyl nocny o długości 6-7 mm i rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 16 mm. Posiada ciemne zabarwienie ciała – skrzydła są oliwkowobrunatne. Gąsienice żółtawobiałe z ciemniejszymi brodawkami. Długość ich ciała nie przekracza 10 mm.

Szkodliwość
Jak wskazuje nazwa to szkodnik roślin motylkowych. Jest jednym z najpoważniejszych „problemów” w uprawach grochu. W ciągu roku występuje jedno pokolenie. Gąsienice żerują wewnątrz strąków uszkadzając nasiona. Dodatkowo zanieczyszczają strąki przędzą, odchodami i trocinami. Uszkodzony groch nie nadaje się do spożycia. Larwy czasem uszkadzają także liście, kwiaty i wierzchołkowe części pędów.

Zwalczanie
Profilaktycznie należy dbać o rozsądne zmianowanie. Po zbiorach zaleca się wykonać głęboką orkę. W czasie wylęgu larw (pod koniec kwitnienia grochu) zaleca się zastosować insektycydy (np.: Bulldock 025 EC). Zabieg należy powtórzyć po 7-10 dniach.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Ruslana Babenko/Pixabay

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl