Logo
Logo

Długosz królewski (Osmunda regalis)

Długosz królewski (Osmunda regalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: torfowa, żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, wyprostowany, kępy
  • Wysokość: 1-2 m
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień, cień
  • Zastosowanie: rabaty, brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody przydomowe
  • Długosz królewski (Osmunda regalis) to paproć należąca do rodziny długoszowatych (Osmundaceae). Paproć występuje w Polsce i objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Można ją spotkać w cienistych lasach, na wrzosowiskach, bagnach i zaroślach.

    Dorasta do 1-2 m wysokości. Posiada długie, pierzaste liście, które wyrastają pionowo i dość długo zachowują wyprostowany pokrój. Z czasem przewieszają się i tworzą duże kępy. Długosz królewski wykształca dwa rodzaje liści – tylko asymilacyjne oraz posiadające część z zarodniami (służącą do rozmnażania). Poszczególne listki, gdy się rozwiną są początkowo cienkie (niemal prześwitujące), a później napierają masy i stają się skórzaste. Mają kształt wydłużony, owalny lub jajowaty, o brzegu delikatnie karbowanym. Jesienią przebarwiające się na żółto i pomarańczowo.

    Liście z górną częścią stanowiącą kłos zarodniowy (sporofilostan) rozwijają się w lecie – zarodniki dojrzewają i rozsiewają się od czerwca do lipca. Kłosy przybierają wtedy barwę brunatno-pomarańczową

    Organem podziemnym jest mocne, rozgałęzione kłącze.

    Wymagania i uprawa

    Długosz królewski podobnie jak większość paproci lubi stanowiska osłonięte, częściowo zacienione. Dobrze rośnie w pobliżu drzew i krzewów. Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. To gatunek mrozoodporny.

    Roślinę warto ściółkować korą i regularnie odchwaszczać. W czasie susz długosz wymaga podlewania.

    Roślinę najlepiej sadzić wiosną. Miejsce powinno być starannie wybrane, gdyż nie lubi przesadzania. Przed sadzeniem podłoże warto wymieszać z kompostem.

    Może być atakowany przez szkodniki takie jak ślimaki i krocionogi.

    Zastosowanie

    Paproć dobrze prezentuje się w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Można ją wykorzystać do zazieleniania ciemnych zakątków w ogrodzie, dekoracji cienistych rabat i zbiorników wodnych. Ze względu na osiąganie znacznych rozmiarów można ją uprawiać jako pojedynczy soliter.


    Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Superior National Forest/CC BY 2.0./Flickr, Aurora Puentes/CC BY-SA 3.0/Link, CC BY-SA 3.0/Link, De Kristian Peters/Fabelfroh/CC BY-SA 3.0

    Autor
    Długosz królewski
    Długosz królewski
    Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

    Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (1)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl