Wiosenne zakładanie trawnika krok po kroku

trawnik fot. MortenGraae Pixabay

Anglicy mawiają, że stworzenie pięknej murawy jest bardzo łatwe – wystarczy wysiać odpowiednie nasiona, a potem kosić darń dwa-trzy razy w tygodniu, i tak przez kilkaset lat (tyle liczą niektóre angielskie trawniki). Dlaczego więc przydomowy trawnik nie zawsze jest wizytówką posesji? W poniższym tekście zdradzamy tajniki jego zakładania.

Pierwszy trawnik powstał prawdopodobnie w Indiach w XVII wieku. Trawę posiano celowo – miała stanowić zielone otoczenie budynku i jednocześnie go nie zasłaniać (kilkadziesiąt kobiet codziennie przycinało źdźbła narzędziami podobnymi do nożyczek). Dziś murawa także stanowi tło dla ogrodowych obiektów, a oprócz tego miejsce wypoczynku dla całej rodziny.

Wiosna to bardzo dobry moment na zakładanie trawnika – w marcu można już przystąpić do układania darni z rolki, a w kwietniu do wysiewania nasion – ale najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże.

przygotowanie podłoża pod trawnik fot. Colin Brough Freeimages
fot. Colin Brough Freeimages

Przygotowanie podłoża

Właściwe przyszykowanie gruntu pod trawnik jest tak samo istotne, jak późniejsza pielęgnacja murawy. Ziemię pod siew nasion przygotowuje się podobnie, jak pod rozkładanie rolek. Miejsce idealne dla wzrostu trawy jest przez cały dzień nasłonecznione, z podłożem wilgotnym i przepuszczalnym (nie musi być bardzo żyzne, liczy się struktura gleby – lekka i próchniczna zapewnia łatwy dostęp wody i powietrza do korzeni). Niemniej jednak ziemia w ogrodzie bywa bardzo różna.

1 Prace porządkowe
Zakładanie trawnika należy rozpocząć od usunięcia z podłoża ewentualnych śmieci i zanieczyszczeń po budowie domu (gruz, cegły, kamienie, resztki zaprawy murarskiej), bo mają one niekorzystny wpływ na glebę i rośliny.

2 Rozluźnienie gleby
Potem grunt należy przekopać – szpadlem (na głębokość, na jaką sięga narzędzie) lub za pomocą glebogryzarki albo pługa (na głębokość 20–35 cm), jeśli teren jest duży. Poszczególne skiby trzeba następnie rozluźnić, wytrząsając je widłami płaskimi (amerykańskimi).

3 Usunięcie chwastów
Gdy podłoże jest przekopane, dość łatwo usunąć z niego korzenie chwastów wieloletnich – mniszka, skrzypu, babki (za pomocą grabi lub wideł). Jeśli teren porasta perz – raczej nie obejdzie się bez herbicydów. Pamiętajmy jednak, by opryski stosować w ostateczności, bo oprócz chwastów, niszczą wszystko, co żyje na powierzchni gleby. Poza tym, resztki roślin i tak zazwyczaj trzeba wygrabić. Ważne jest również, by po użyciu preparatu odczekać miesiąc, zanim przystąpi się do siewu trawy lub rozkładania rolek.

4 Poprawa jakości podłoża
Struktura. Ziemię gliniastą, o zwięzłej strukturze, rozluźnia się za pomocą grubego piasku i torfu. Piaszczystą zaś wzbogaca się gliną, kompostem lub próchnicą.
Odczyn. Trawa najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej – pH 5,5–6,5. Odczyn można ustalić samodzielnie za pomocą pehametru (urządzenie dostępne w sklepach ogrodniczych) – pobierając do badania kilka próbek wilgotnego podłoża z różnych części trawnika – lub oddać próbki ziemi do analizy w laboratorium. Zbyt kwaśną glebę miesza się z wapnem ogrodowym lub kredą, a zbyt zasadową – z tzw. torfem wysokim albo nawozami siarczanowymi.
Składniki pokarmowe. Do użyźnienia podłoża używa się nawozów organicznych (obornik, kompost, substrat torfowy) albo sztucznych. Najlepiej rozrzucić jesienią nawóz organiczny. Jeśli tego nie zrobiliśmy, trzy tygodnie przed siewem zastosujmy nawóz do trawników, w dawce zalecanej przez producenta. Granulki należy staranie wymieszać z glebą.

5 Montaż siatki i obrzeży
Gdy ziemia jest już przygotowana, na głębokości ok. 10 cm można ułożyć siatkę przeciw kretom i wkopać obrzeża (np. betonową palisadę), które zapobiegną przerastaniu darni poza obręb trawnika.

6 Profilowanie powierzchni
Łatwiej pielęgnować murawę o równej powierzchni, dlatego teren wyrównuje się za pomocą grabi. Pod trawnik z rolki trzeba bardzo starannie wygładzić podłoże i utworzyć niewielkie spadki, które zapewnią szybki spływ wody podczas ulewnego deszczu. Profilowanie ułatwi długa deska lub aluminiowa łata.

7 Zagęszczenie gruntu
Aby się ustabilizował, należy go obficie podlać i odczekać ok. 2 tygodnie. Proces ten można przyspieszyć poprzez wałowanie terenu. Po ubiciu podłoża, najprawdopodobniej zaczną kiełkować chwasty – należy je ponownie usunąć. Bezpośrednio przed siewem lub rozłożeniem trawy z rolki, ziemię trzeba wzruszyć grabiami na głębokość 2–3 cm i podlać (ostrożnie – tak, by nie powstały nierówności).

trawnik z nasion fot. Elenathewise - Fotolia.com
fot. Elenathewise - Fotolia.com

Zakładanie trawnika z nasion

Mieszanka nasion traw
Nasiona kupuje się w postaci gotowych mieszanek. Zawierają one kilka gatunków traw gazonowych, inaczej trawnikowych (jeden gatunek nie będzie posiadał wszystkich pożądanych cech). Mieszankę dobiera się do sposobu użytkowania przyszłej murawy (ozdobna, użytkowa) i warunków klimatyczno-glebowych – bez problemu można kupić produkt o specjalnym przeznaczeniu, np. na cieniste lub suche stanowiska.

Kilogram nasion kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Aby trawnik był gęsty, na 100 m² terenu należy przeznaczyć ok. 3 kg nasion (jeśli użyje się ich mniej, darń co prawda z czasem się zagęści, ale zanim to nastąpi, mogą ją zdominować chwasty). Trzeba mieć też zapas na ewentualne dosiewki (gdyby trawa nie wszędzie wzeszła), bo użycie nasion z innego opakowania może skutkować tym, że trawnik będzie łaciaty.

Warto kupować nasiona renomowanych producentów i zwrócić uwagę na datę ważności mieszanki (rok po jej wygaśnięciu, zdolność kiełkowania nasion może spaść o kilkadziesiąt procent). W składzie tanich mieszanek często znajdują się trawy pastewne, które szybko kiełkują, a potem tworzą kępy, co psuje efekt wizualny.

Wysiew nasion - ręcznie czy mechanicznie?
Pracę można wykonać ręcznie, ale najlepiej użyć siewnika (szczególnie gdy teren jest duży), bo zagwarantuje on szybkie i równomierne wysianie nasion (warto zainwestować w to wielofunkcyjne urządzenie – przyda się też do nawożenia i piaskowania murawy, a zimą do rozsypywania soli na chodniku).

Metody wysiewania - jak należy siać?
Równomierne rozrzucenie nasion zapewni też wysiew krzyżowy – potrzebną ilość materiału dzieli się na dwie części i pierwszą z nich wysiewa, idąc wzdłuż terenu (rząd przy rzędzie), a drugą – w poprzek. Brzegi murawy, szczególnie przy ścieżkach, warto obsiać znacznie gęściej, bo tam trawa jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia i często trzeba ją dosiewać. Dawkowanie nasion łatwiej kontrolować, gdy wymiesza się je z piaskiem (materiału będzie więcej). Grunt przed siewem należy podlać i odczekać, aż wierzchnia warstwa gleby przeschnie – w przeciwnym razie, będzie się przyklejać do butów wraz z nasionami.

Czy po wysiewie nasiona trzeba zabezpieczać?
Aby nie zostały zdmuchnięte przez wiatr ani wyjedzone przez ptaki, po obsianiu całego trawnika przysypuje się je ziemią. W tym celu najlepiej przemieszać nasiona grabiami z wierzchnią warstwą gleby. Wiele osób przysypuje je torfem, jednak nie jest to zalecane, bo torf trudno rozrzucić jednolitą warstwą (a to jeden z warunków równomiernego kiełkowania źdźbeł). Następnie trawnik się wałuje i podlewa rozproszonym strumieniem wody. Jeśli teren jest niewielki, nasiona można zabezpieczyć przed atakiem ptaków, rozwieszając 10 cm nad ziemią siatkę, a jeśli powierzchnia jest duża – można gęściej posiać trawę (4–5 kg nasion na 100 m2).

Kiedy teren się zazieleni?
Kiełkowanie nastąpi po ok. dwóch tygodniach, a teren zazieleni się po ok. miesiącu. Przez kilka tygodni od zasiania (do pierwszego koszenia), najlepiej nie chodzić po trawniku, bo jeszcze się dobrze nie ukorzenił. Zanim będzie można grać w piłkę, musi minąć kilka miesięcy.

kiedy zakładać trawnik
trawa z rolki fot. Fiedels - Fotolia.com
fot. Fiedels - Fotolia.com

Zakładanie trawnika z rolki

Trawa z rolki
Darń z rolki oferowana jest jako ozdobna lub rekreacyjna. Najczęściej powstaje z gatunków traw o typowych wymaganiach – pełne nasłonecznienie i wilgotna gleba. Jeśli trawnik będzie zakładany w miejscu cienistym lub suchym, trzeba zamówić u producenta specjalny (droższy) rodzaj darni.

Założenie trawnika z rolki kosztuje więcej niż z siewu, ale za to jego pielęgnacja podczas pierwszego sezonu jest tańsza. Rolowana darń wycinana z gruntu kosztuje 5–12 zł/m², zaś uprawiana na folii – 10–20 zł/m². Materiał kupuje się z około 10% zapasem (zawsze coś trzeba obciąć, dosztukować, wypełnić ubytki), najlepiej ze sprawdzonego źródła. Podczas rozładunku warto sprawdzić, w jakim stanie znajdują się rolki. Czy są zabezpieczone folią i zwinięte źdźbłami do wewnątrz. Czy płaty mają jednakowe wymiary, nie rozpadają się i nie osypuje się z nich ziemia (świadczyłoby to o przesuszeniu). Korzenie powinny być białe i gęste, a źdźbła intensywnie zielone, bez chwastów, równo przycięte na długość ok. 4 cm.

Darń najlepiej przywieźć wtedy, gdy podłoże pod trawnik jest już gotowe (przechowywana zaczyna gnić i żółknąć, a jej brzegi wysychają i kruszą się). Jeśli zdarzy się kupić rolki zbyt wcześnie, należy usunąć z nich folię, przenieść do cienia i zwilżać – przez dzień–dwa nic im się nie stanie. Jeśli muszą poczekać dłużej – trzeba je rozwinąć i regularnie zraszać.

Rozkładanie darni - jak zaplanować prace?
Rozkładanie darni kupionej w rolkach najlepiej wykonać w ciągu jednego dnia, bo ich przechowywanie grozi przesuszeniem lub zaparzeniem trawy. Gdy grunt jest odpowiednio przygotowany, prace można przeprowadzić szybko i sprawnie. Jeden pracownik w ciągu dnia ułoży ok. 100 m² trawnika. Warto pamiętać, że na wilgotnym podłożu korzenie trawy odżywają szybciej.

Jak rozwijać rolki?
Najlepiej rozpocząć od najdłuższego boku przyszłego trawnika albo wzdłuż budynku, ogrodzenia. Pasy darni układa się równolegle do siebie, na „cegiełkę” (miejsca łączeń poprzecznych w sąsiadujących rzędach nie mogą znajdować się w jednej linii), zwracając uwagę, by źdźbła w poszczególnych płatach były skierowane w tę samą stronę (murawa będzie wyglądać jednolicie). Płaty powinny ściśle przylegać do siebie nawzajem (ale nie nachodzić na siebie) – nierówne albo postrzępione brzegi należy wyrównywać nożem. Na bieżąco trzeba też kontrolować, czy płaszczyzna trawnika jest równa – w razie potrzeby można dosypać bądź usunąć nieco ziemi. Po rozpostarciu kilku pasów, dociska się je delikatnie do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym.

Jak docinać płaty i likwidować prześwity?
Zewnętrzne elementy docina się nożem tak, by nie wystawały poza obrys trawnika. Brzegi murawy obsypuje się ziemią, żeby nie obsychały. Później całość trzeba zwałować i obficie podlać. Jeśli gdzieniegdzie pojawią się wtedy prześwity, wypełnia się je klinami darni (podłoże w tych miejscach warto najpierw posypać torfem) lub wysiewa nasiona.

Kiedy można użytkować trawnik?
Praktycznie od razu, jeśli zastosowano tzw. darń z folii (choć intensywne korzystanie lepiej odłożyć na kilka dni). Na darń z gruntu można wchodzić po dwóch tygodniach, a w pełni użytkować – po ok. miesiącu.

 

Tekst: Małgorzata Kolmus, magazyn Budujemy Dom 03/2015
zdjęcie tytułowe: MortenGraae Pixabay