Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Różowy ogród | Rośliny ogrodowe o różowych i fioletowych kwiatach

Różowy i fioletowy to jedne z najpopularniejszych kolorów kwiatów ogrodowych. Nie bez powodu są bardzo lubiane i często stosowane. Można je wykorzystać do tworzenia romantycznych zakątków i nastrojowych rabat. Dobrze łączą się z kolorem białym oraz żółtym. Na które gatunki warto zwrócić uwagę?

Spis treści
Jakie rośliny ogrodowe kwitną na różowo i fioletowo? Różowe i fioletowe kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny Różowe i fioletowe drzewa i krzewy
Różowy i fioletowy wprowadzają delikatny i romantyczny nastrój w każdym miejscu – od rabat, po balkon czy altanę. Warto z nich korzystać, łącząc je z innymi kolorami, gdyż różowy i fioletowy są bardzo uniwersalne.

Jak założyć różowy ogród?
Wybierz rośliny ogrodowe, które kwitną na różowo i fioletowo!

Prezentujmy wybrane gatunki roślin ogrodowych o różowych i fioletowych kwiatach. Jest ich znacznie więcej! Ich zdjęcia i wskazówki uprawowe znajdziesz w naszym katalogu roślin.

Różowe i fioletowe kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

malwa ogrodowa fot. Friedhelm Brandenburg - Pixabay.com
fot. Friedhelm/Pixabay

Malwa różowa (Alcea rosea)

– roślina dwuletnia, zwykle dorasta do 200 cm wysokości. Posiada prostą łodygę, na której osadzone są klapowe liście i duże, okrągłe kwiaty. Kwitnie od lipca do września.

Zastosowanie: Wykorzystuje się ją do tworzenia wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniu lub ścianie. W szczególności pasuje do ogrodów wiejskich i angielskich.

Dowiedz się więcej o malwach

różowy aster chiński fot. varun_saa - Pixabay.com
fot. varun_saa/Pixabay

Aster chiński (Callistephus chinensis)

– to roślina jednoroczna osiągająca zwykle do 100 cm wysokości. Kwitnie od lipca do października na biało, różowo i fioletowo.

Zastosowanie: Wykorzystuje się ją do tworzenia letnich i jesiennych rabat. Doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się na kwiat cięty.

różowa naparstnica kwiat fot. M Ameen - Pixabay.com
fot. M Ameen/Pixabay

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)

– roślina dwuletnia osiąga do 150 cm wysokości. Wytwarza okazałe grona złożone z z liliowych lub białych kwiatów. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia wysokich rabat. Dobrze wygląda uprawiana przy ścianach i ogrodzeniach. Pasuje do ogrodów wiejskich i angielskich. To gatunek trujący.

różowa ślazówka letnia fot. bella67 - Pixabay.com
fot. bella67/Pixabay

Ślazówka letnia (Lavatera trimestris)

– roślina jednoroczna dorasta do 120 cm wysokości. Posiada wzniesione, rozkrzewione pędy. Kwiaty są duże, pięciopłatkowe. Kwitnie (na różowo) od lipca do września.

Zastosowanie: Jest wykorzystywana do tworzenia rabat w ogródkach wiejskich. Można ją także uprawiać w doniczkach lub wykorzystywać jako kwiat cięty o wazonu.

fioletowy żagwin ogrodowy fot. BeckerBuben - Pixabay.com
fot. BeckerBuben/Pixabay

Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)

– to niska, kobiercowa bylina. Osiąga 5-10 cm wysokości. Kwitnie na biało, różowo lub fioletowo. Okres kwitnienia: IV-V.

Zastosowanie: Wykorzystuje się ją do dekoracji skalniaków, niskich murków, skarp, wiszących i wysokich pojemników i obrzeży rabat. To także doskonała roślina zadarniająca i miododajna.

fioletowy dyptam fot. alberto61 - Pixabay.com
fot. alberto61/Pixabay

Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)

– bylina osiąga do 100 cm wysokości. Posiada pokrój krzaczasty. Tworzy pierzaste kwiatostany – grona, złożone z biało-różowych lub różowych kwiatów. Kwitnie od czerwca do lipca. W upalne dni może ulec samozapłonowi - dlatego często nazywany jest krzewem Mojżesza lub krzewem ognistym. Błękitny płomień pojawia się jednak przez chwilę i nie szkodzi roślinie.

Zastosowanie: Dyptam to niesztampowa dekoracja rabat.

różowa serduszka fot. Andre_Rau - Pixabay.com
fot. Andre_Rau/Pixabay

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis)

– bylina (lub półkrzew) dorasta do 90 cm wysokości. Posiada krzaczasty pokrój z przewieszającymi się pędami. Kwiaty są charakterystyczne – przypominają serca. Kwitnie wiosną – od maja do czerwca.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia rabat i nasadzeń w wyeksponowanych miejscach (np.: w na trawniku). To „obowiązkowa” pozycja w ogrodzie wiejskim. To najbardziej romantyczna roślina ogrodowa!

różowa jeżówka kwiat fot. pixel2013 - Pixabay.com
fot. pixel2013/Pixabay

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

– bylina osiąga 80-100 cm wysokości. Tworzy kępy. Kwitnie od lipca do września. Wytwarza kwiaty z kształtu przypominające lotki do badmintona. Mają różowo-brązową barwę.

Zastosowanie: Jeżówka to ceniona roślina rabatowa. Nazywana jest często "królową rabat".

Dowiedz się więcej o innych popularnych kwiatach sadzonych na rabatach

różowa liatra kłosowata fot. pixel2013 - Pixabay.com
fot. pixel2013/Pixabay

Liatra kłosowa (Liatris spicata)

– bylina osiąga do 120 cm wysokości. Wytwarza sztywne pędy kwiatostanowe wyrastające z kęp trawiastych liści. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty są fioletowe lub białe.

Zastosowanie: Liatrę za względu na oryginalny wygląd wykorzystuje się do sadzenia na mieszanych rabatach kwiatowych. Nadaje się także na kwiat cięty.

Dowiedz się więcej o uprawie o zastosowaniu liatry w ogrodzie

różowa piwonia fot. spicetree687 - Pixabay.com
fot. spicetree687/Pixabay

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

– popularna bylina osiąga do 100 cm wysokości. Posiada szeroki, kępiasty pokrój. Kwiaty są duże, atrakcyjne o barwie różowej. Kwitnie od maja do czerwca.

Zastosowanie: To uniwersalny gatunek, pasujący do ogrodów różnego typu. Dobrze wygląda sadzony pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Nadaje się na kwiat cięty.

Dowiedz się więcej o piwoniach

różowy zimowit kwiat fot. David Mark - Pixabay.com
fot. David Mark/Pixabay

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

– bylina cebulowa osiąga 20-25 cm wysokości. Wiosną wytwarza liście, które z czasem giną. Jesienią pojawiają się same kwiaty. Mają białą, różową lub fioletową barwę. Zimowit jesienny to jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych

Zastosowanie: Zimowit nadaje się do dekoracji ogrodów naturalistycznych, wiejskich i leśnych. Najlepiej wygląda, gdy jest posadzony i kwitnie na trawniku.

Dowiedz się więcej o zimowitach

Różowe i fioletowe drzewa i krzewy

fioletowa budleja kwiat fot. Karen Arnold - Pixabay.com
fot. Karen Arnold/Pixabay

Budleja Davida (Buddleja davidii)

– to luźny krzew o przewieszających się pędach. Zwykle osiąga 2-2,5 m wysokości. Wytwarza długie, wiechowate kwiatostany. Najczęściej mają różową, fioletową, białą lub niebieską barwę. Okres kwitnienia: VII-IX.

Zastosowanie: Kwiaty przyciągają chmary motyli, dlatego budleja nazywana jest często motylim krzewem. Nadaje się do tworzenia wysokich rabat i pojedynczych nasadzeń w wyeksponowanych miejscach. Można uprawiać ją w pojemniku.

judaszowiec różowy krzew fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum)

– krzew osiąga 4-6 m wysokości. Posiada szeroki, rozłożysty pokrój. Jest ozdobny zarówno z nerkowatych liści, motylkowych różowych kwiatów zebranych w baldachogrona, jak i owoców – długich strąków. Kwitnie zwykle bardzo obficie w kwietniu. W chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać.

Zastosowanie: Dobrze wygląda sadzony jako soliter. Kwiaty są jadalne – mają delikatny zapach i słodko-kwaskowy smak. Można dodawać je do sałatek.

różowy wawrzynek fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

– krzew dorasta do 1,2 m wysokości. Posiada wzniesiony pokrój. Kwitnie od marca do kwietnia – jeszcze przed rozwinięciem liści. Kwiaty wydzielają bardzo przyjemny, silny zapach, przypominający hiacynty.

Zastosowanie: To gatunek trujący. Nadaje się to tworzenia krzewiastych kompozycji. Może być łączony z bylinami. Wolno rośnie, dlatego polecany jest do małych ogrodów. Dobrze wygląda w towarzystwie zimowych i wczesnowiosennych kwiatów - np. ciemierników.

fioletowa lawenda fot. Michael Gaida - Pixabay.com
fot. Michael Gaida/Pixabay

Lawenda (Lavandula)

– krzewinka w zależności od gatunku osiąga 30-100cm wysokości. Tworzy kępy trawiastych, często srebrzysto-zielonych liści. Kwitnie latem. Kwiaty są liliowe, różowe lub niebieskawe, pięknie pachnące.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się do tworzenia rabat i obsadzania dużych powierzchni. Świetnie nadaje się do ogrodów, wiejskich, naturalistyczych, romantycznych, ale także do nowoczesnych i minimalistycznych. Jest chętnie sadzona w pojemnikach jako ozdoba balkonów i tarasów.

Dowiedz się więcej o lawendach

różowy wrzosiec fot. PublicDomainPictures
fot. PublicDomainPictures

Wrzosy (Calluna) i wrzośce (Erica)

– krzewinki są niskie, ich pędy często pokładają się. Osiągają 15-30cm wysokości. Kwiaty są drobne – białe, różowe lub liliowe. Wrzośce kwitną wiosną, wrzosy jesienią.

Zastosowanie: Obie grupy chętnie wykorzystuje się do dekoracji wrzosowisk i rabat (na kwaśnych glebach). Jednocześnie są to cenione rośliny okrywowe.

Dowiedz się więcej o wrzosach i wrzoścach

różowa magnolia fot. EliMe - Pixabay.com
fot. EliMe/Pixabay

Magnolia (Magnolia)

– krzew w zależności od gatunku osiąga 2-8m wysokości. Kwitnie najczęściej wiosną. Kwiaty mogą być białe lub różowe. Magnolie chętnie wykorzystuje się w ogrodach orientalnych. Najlepiej prezentują się jako solitery.

Dowiedz się więcej o magnoliach

różowy bez lilak fot. Myriams-Fotos - Pixabay.com
fot. Myriams-Fotos/Pixabay

Lilak pospolity (Syringa vulgaris)

– krzew osiąga kilka metrów wysokości. Może mieć formę pienną lub krzewiastą. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są białe, różowe lub liliowe, pięknie pachną.

Zastosowanie: Nadaje się do pojedynczych nasadzeń i tworzenia luźnych żywopłotów. Jest mile widziany w ogrodach wiejskich. Niskie odmiany doskonale nadają się pojemników lub do posadzenia przy niskich płotkach.

Dowiedz się więcej o lilakach

różowa paulownia fot. Anna Armbrust - Pixabay.com
fot. Anna Armbrust/Pixabay

Paulownia omszona (Paulownia tomentosa)

– drzewo w polskich warunkach osiąga kilkanaście metrów wysokości. Wytwarza ogromne (nawet 30 cm długości), sercowate liście. Fioletowe kwiaty są zebrane w wiechowate kwiatostany. Kwitnie w maju – jeszcze przed rozwojem liści.

Zastosowanie: To oryginalny gatunek, dopiero zdobywający popularność w Polsce. Warto ją wykorzystać jako soliter w centralnej lub wyeksponowanej części ogrodu.

Zobacz inne kolory kwiatowych ogrodów | Kliknij!

czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Różowy ogród | Rośliny ogrodowe o różowych i fioletowych kwiatach
Różowy ogród | Rośliny ogrodowe o różowych i fioletowych kwiatach
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl