Logo
Logo

Jak pielęgnować aloes w domu? Wszystko o domowej hodowli

Aloes to niezwykle wytrzymała roślina o wyrazistym kształcie. Jest bezproblemowy i doskonale nadaje się do uprawy w doniczce – nie wymaga wiele pielęgnacji co czyni z niego roślinę idealną dla początkujących i nie tylko. Z uwagi na "bezobsługowość" aloes jest doskonały do biur, mieszkań studentów i innych zapracowanych lub zapominalskich osób.

Streszczenie artykułu
Aloes to roślina o wielu zdrowotnych właściwościach, którą można łatwo uprawiać w domu. Wymaga ona jednak odpowiednich warunków i pielęgnacji. Aloes najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, ale dobrze znosi również wyższe temperatury. Nie lubi natomiast przeciągów i niskich temperatur. W zimie, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, roślina może zacząć gubić liście. Aloes potrzebuje dużo światła, ale nie powinien być wystawiony na bezpośrednie promienie słoneczne, które mogą poparzyć jego liście. Woda to kolejny ważny czynnik w uprawie aloesu. Roślina ta jest przystosowana do życia w suchym klimacie, dlatego nie wymaga częstego podlewania. W lecie wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Podłoże dla aloesu powinno być przepuszczalne, najlepiej mieszanka ziemi ogrodowej, piasku i perlitu. Aloes rozmnaża się przez sadzonki, które można łatwo otrzymać, odcinając młode pędy rosnące u podstawy rośliny. Po odcieciu sadzonki powinny wyschnąć przez kilka dni, a następnie posadzić je w wilgotnym podłożu. Aloes to roślina o niewielkich wymaganiach, która z pewnością ozdobi każde mieszkanie.
Spis treści
Opis i charakterystyka aloesu Ciekawe gatunki i odmiany aloesów Aloes jako kwiat ozdobny Pielęgnacja aloesu w domu

Aloes – roślina nieśmiertelności?

Aloes zwyczajny (Aloe vera) jest sukulentem znanym i uprawianym już w starożytnym Egipcie i właśnie tam nazywano go "rośliną nieśmiertelności". Pierwszy opis aloesu w dokumentach europejskich pochodzi z 1655 roku ale wiemy.

Skamieniałości tych roślin są znajdowane na całym Półwyspie Arabskim i są datowane na miliony lat! Obecnie aloesy rozprzestrzeniły się i występują także w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Indonezji, Meksyku i na Karaibach.

Aloesy w doniczkach Aloesy w domu

Nazwa rośliny pochodzi od arabskiego słowa Alloeh, oznaczającego "lśniący, gorzki płyn" – odnosi się do żelowatej cieczy w liściach o właściwościach chłodzących. Słowo Vera” natomiast oznacza "prawdziwy, właściwy".

Istnieje około 300 gatunków aloesów, a najbardziej znany z nich – aloes zwyczajny, zwany lekarskim, ma grube, niebieskawozielone liście długości 40-50 cm, które wyrastają sztywno z rozety osiągającej maksimum 100 cm wysokości.

Ząbkowane, zielononiebieskie liście stanowią podstawę rozety, z której wyrasta dalsza część rośliny. Aloes jest wyjątkowo odporną rośliną – magazynuje wodę i składniki odżywcze w liściach, aby przetrwać okresy suszy. Pomaga utrzymać czyste powietrze w domu.

Aloesy w naturze muszą przetrwać w skrajnie nieprzyjaznym, pustynnym klimacie, dlatego wytwarzają ponad 75 substancji, które mają im w tym pomóc. Jeśli zostanie uszkodzony liść, rana natychmiast zostaje uszczelniona sokiem koagulującym (tak jak to dzieje się z ranami u ludzi).

Jaki aloes wybrać do domu? Ciekawe gatunki i odmiany

Ostatnio mamy coraz większy wybór aloesów dzięki modzie na domowe sukulenty, np. kaktusy i sukulenty o ozdobnych liściach, m.in. agawy, eszewerie, grubosze, haworsje i starce.

  • Aloes drzewiasty (A. varborescens) ma mocniejszą budowę i lekko podwijane liście.
  • Aloes niski (A. humilis; humilis oznacza „trzymanie się blisko ziemi”) to zwarta rozeta z liśćmi zakończonymi białymi "zębami".
  • Aloes ościsty (A. aristata) posiada włosowate kolce na szczytach liści.
  • Aloes squarrosa (A. squarrosa) posiada rozetki w kształcie podwiniętej gwiazdy.
  • Aloes 'Cosmo' – odmiana jest soczyście zielona i również posiada rozetki w kształcie podwiniętej gwiazdy.
  • Aloes 'Pink Blush' – odmiana posiada różowawe plamki na liściach.

Ozdobny aloes

Aloes to wyrazista roślina, która najlepiej prezentuje się w pojemniku, który podkreśla jej budowę. Sprawdzi się więc: rustykalna gliniana donica, surowe w wyglądzie drewno, chropowate tworzywo sztuczne. Świetnie łączy się z innymi sukulentami w misach i skrzynkach.

Z uwagi na "bezobsługowość" aloes jest doskonały do biur, mieszkań studentów i innych zapracowanych lub zapominalskich osób.

Aloesy w doniczkach

Pielęgnacja aloesu w domu

  • Zakupy
    Liście sukulentów nie są podatne na choroby, jednak w w połączeniach liści i łodygi mogą kryć się wełnowce. Szkodnika bardzo trudno wytępić, zrezygnuj więc z zakupu zaatakowanej przez niego rośliny.

  • Stanowisko
    Aloes lubi jasne, słoneczne miejsce. Latem można go wystawić na taras lub balkon. Jeśli roślina stoi za długo w nieodpowiednio oświetlonym miejscu, może zacząć się wyciągać lub jej kolor zaczyna blaknąć.

  • Podlewanie
    Aloes jest bardzo łatwy w uprawie – tak jak mają to w zwyczaju sukulenty: roślina zbiera wodę w grubych rozetach liści, aby pozyskać ją w czasie suszy. Podlewaj raz na dwa tygodnie. Ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania. Jeśli roślina dostaje za dużo wody, może zacząć gnić. Lepiej, żeby ziemia była trochę za sucha niż zbyt mokra.

  • Nawożenie
    Nawoź raz w miesiącu w okresie wzrostu rośliny.

  • Pielęgnacja
    Aloes kwitnie po krótkim okresie spoczynku (zima), podczas którego skąpo ją podlewamy i nie nawozimy. Roślina zaczyna okres wzrostu wraz z wydłużaniem się dni – wtedy podlewamy ją więcej i rozpoczynamy nawożenie.

Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie publikacji Flower Council Holland

Autor
Jak pielęgnować aloes w domu? Wszystko o domowej hodowli
Jak pielęgnować aloes w domu? Wszystko o domowej hodowli
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl