Logo
Logo

Polecane przez NASA | Najlepsze żywe filtry antysmogowe

Bluszcz, nefrolepis, gerbera i skrzydłokwiat nie tylko pięknie wyglądają, ale też mają coś więcej do zaoferowania. Gerbera usuwa trichloroetylen i benzen z powietrza, nefrolepis produkuje tlen, a skrzydłokwiat i bluszcz są najbardziej oczyszczającymi powietrze roślinami doniczkowymi według NASA. To tak na marginesie, jakbyśmy potrzebowali usprawiedliwienia na zakup nowej rośliny.

Spis treści
Które rośliny domowe oczyszczają powietrze? Sprawdź! Które zielone filtry sprawdzą się w twoim domu? Bluszcz Gerbera Nefrolepis Skrzydłokwiat Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Jak pielęgnować zielone filtry? Uprawa bluszczu Uprawa gerbery Pielęgnacja paprotki Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Rośliny oczyszczające powietrze, które sprawią, że twój dom będzie oddychał

Zielone filtry to rośliny o właściwościach oczyszczających powietrze, znacznie poprawiając dzięki temu jego jakość oraz komfort przebywania w pomieszczeniu. Badania NASA to potwierdzają: niektóre rośliny pochłaniają szkodliwe substancje i pozbywają się ich za pomocą korzeni. Poza tym uwalniają tlen i pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w domu.

Aby rośliny odpowiednio mogły zadziałać, NASA zaleca ustawić co najmniej 1 doniczkę (o wielkości 15/20 cm) na 10 m². Ważna jest również ilość ziemi, ponieważ mikroorganizmy w glebie pochłaniają niewielkie ilości zanieczyszczeń powietrza. Zielone filtry nie tylko świetnie nadają się do domu, ale również do biura i szkoły.

zielone filtry fot. Flower Council Holand

Które wybrać?

Gwiazdami wśród naturalnych filtrów powietrza są: skrzydłokwiat, gerbera, nefrolepis (paprotka) i bluszcz.

bluszcz - roślina oczyszczająca powietrze fot. Flower Council Holland

Bluszcz (Hedera)
należy do rodziny araliowatych i rośnie na skałach oraz drzewach w Azji, Europie i północnej Afryce. Roślina jest w stanie wspiąć się na wysokość 25-30 metrów i rozwija się szczególnie dobrze w chłodniejszych regionach. Łacińska nazwa Hedera oznacza „chwytanie” i odnosi się do korzeni, za pomocą których roślina trzyma się podłoża. Bluszcz, jako roślina wiecznie zielona, symbolizuje właśnie wieczne życie.

Bluszcz oferuje szeroką gamę kształtów i kolorów liści. Istnieją odmiany pnące się i zwisające – można je formować w łuki, kule, piramidy itp. Kolor liści może być od gładkiej zieleni do różnobarwnych i marmurowych. Wielkość liści również jest zróżnicowana. Odmiany takie jak ‘Eva’, ‘Kolibri’, ‘Pittsburgh’, ‘Shamrock’ i ‘Wonder’ są jednymi z popularniejszych.

gerbera - roślina oczyszczająca powietrze fot. Flower Council Holland

Gerbera (Gerbera)
kwitnie w południowej Afryce, Azji, południowej Ameryce i Tasmanii. Ta kwitnąca roślina dostępna jest w 600 różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Gerbera jest znana jako kwiat cięty, chociaż ma ogromne umiejętności pochłaniania szkodliwych substancji z otoczenia.

Gerbera występuje w wielu rozmiarach i formach. Jest coraz bardziej powszechna jako roślina doniczkowa na balkon, która gości tam wiosną i latem. Istnieje nawet odporna odmiana (‘Garvinea’). Rośliny przeznaczone do domu dostępne są w wielu kolorach, np. ‘Durora’, ‘Fiori Line’, ‘Sundayz’ i ‘Revolution’.

paprotka nefrolepis - roślina oczyszczająca powietrze fot. Flower Council Holland

Nefrolepis (Nephrolepis)
jest członkiem rodziny paprotkowatych: piękne listowie występujące w wielu formach, które porasta naszą planetę już od okresu dewonu (400-350 milionów lat temu). Nefrolepsis rośnie w naturze w tropikalnych lasach deszczowych na całym świecie. Ta krzaczasta roślina z pierzastymi liśćmi jest jedną z najlepiej oczyszczających powietrze w domu.

Nefrolepsis jest zdecydowanie najważniejszym gatunkiem paproci z uwagi na właściwości oczyszczania powietrza. Najbardziej znane odmiany to ‘Bostoniensis’ i ‘Green Lady’ (wąskolistna). ‘Corditas’, ‘Duffii’, ‘Emina’ i ‘Vitale’ są równie atrakcyjnymi paprociami, o tych samych „filtrujących” cechach.

srzydłokwiat - roślina oczyszczająca powietrze fot. Flower Council Holland

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Kolumbii i Wenezueli. Zakocha się w niej od razu chyba każdy: miękkie zielone liście, białe przylistki wokół kwiatu i ta niesamowita gra między tymi elementami. Jeśli skrzydłokwiat ma za sucho, jego liście opadają, aby w ciągu kilku godzin znów się podnieść po podlewaniu.

Skrzydłokwiat dostępny jest w wielu rozmiarach, zawsze z białymi kwiatami. Liście zazwyczaj są zielone, chociaż istnieją odmiany z różnobarwnymi liśćmi, np. ‘S. Silver Cupido’ lub ‘S. Gimini’. Wiele odmian nosi nazwy po sławnych kompozytorach, m.in.: ‘Chopin’, ‘Figaro’, ‘Vivaldi’, ‘Bellini’. Teraz szczególnie modna i powszechnie dostępna jest odmiana ‘Cupido’.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

  • Rozmiar
    W przypadku wszystkich roślin należy przyjrzeć się wielkości doniczek, średnicy, gęstości i wysokości rośliny. Jeśli chodzi o bluszcz, warto sprawdzić długość pędów, a przy zakupie gerbery i skrzydłokwiatu liczbę kwiatów i fazę dojrzałości.
  • Kondycja
    Wszystkie te rośliny powinny mieć delikatnie wilgotną glebę. Mniejsze doniczki szybciej wysychają, co prowadzi do opadania i wysychania liści lub ich krawędzi. Rośliny nie powinny mieć żółtych liści na środku, szczególnie zimą. Dobrze jest też sprawdzić je pod kątem obecności szkodników. Bluszcz może cierpieć z powodu przędziorka chmielowca. Szkodniki te są często trudne do usunięcia, więc lepiej nie kupować roślin z takimi „pasażerami”.
  • Transport do domu
    Rośliny często są trzymane w foliowym rękawie, aby ochronić je przed zimnem lub podczas przewozu. Sprawdź, czy rękawy te są perforowane, ponieważ wilgoć może spowodować rozwój szarej pleśni. Choroba ta szybko atakuje całą roślinę. Wszystkie te rośliny powinny być ostrożnie owinięte na czas podróży podczas zimnych miesięcy. Podczas przewozu temperatura powinna wynosić co najmniej 12-15°C lub więcej w przypadku skrzydłokwiatu i nefrolepis. Bluszcz i gerbera tolerują niższe temperatury.

Jak pielęgnować zielone filtry?

Pielęgnacja bluszczu

Bluszcz lubi chłodne i jasne miejsca, ale nie w pełnym słońcu. Im jaśniejsze liście, tym więcej wymaga światła. Im więcej chlorofilu (zielonego barwnika w liściach), tym mniej światła. Ziemia nie powinna wysychać, jednak korzenie nie mogą być zanurzone w wodzie. Raz na dwa tygodnie stosuj nawóz i od czasu do czasu umieszczaj roślinę pod prysznicem lub używaj sprayu, by umyć roślinę. Usuwaj stare liście, przycinaj wątłe pędy. Bluszcz nie toleruje suchego powietrza; może ono powodować występowanie przędziorka chmielowca. Nie umieszczaj rośliny nad kaloryferem.

Pielęgnacja gerbery

Gerbera preferuje jasne stanowisko. Ziemia nie powinna wysychać. Raz na trzy tygodnie stosuj nawóz, aby zapewnić długie i obfite kwitnienie. Ostrożnie usuwaj przekwitłe kwiaty za pomocą wykręcającego ruchu od środka, aby usunąć całą łodygę.

Pielęgnacja paprotki

Nefrolepis lubi miejsca o temperaturze powyżej 12°C, w miejscu pomiędzy półzacienionym a jasnym. Roślina nie toleruje bezpośredniego wystawienia na słońce lub suchego powietrza nad kaloryferem. Nie pozwól ziemi wyschnąć. Nawadniaj podłoże, nie mocząc rośliny. Najlepiej sprawdzi się deszczówka – paprocie nie radzą sobie z wapnem i solą. Raz na 3-4 tygodnie stosuj nawóz podczas okresu wegetacji.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat preferuje miejsca o temperaturze co najmniej 12°C, ale nie lubi pełnego słońca. Nie pozwól ziemi wyschnąć. Roślina sama zakomunikuje, że ma za mało wody, więdnąc. Spryskuj liście regularnie letnią wodą i stosuj nawóz raz na miesiąc oraz usuwaj przekwitłe kwiaty.

zielone filtry fot. Flower Council Holand


Tekst: Flower Council Holland, zdjęcie tytułowe: Flora Dania, pozostałe zdjęcia: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Polecane przez NASA | Najlepsze żywe filtry antysmogowe
Polecane przez NASA | Najlepsze żywe filtry antysmogowe
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl