Logo
Logo

Mieczyk (Gladiolus)

Mieczyk (Gladiolus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty
  • Gleba: żyzna, próchniczna
  • Kolor kwiatów: bordowe, białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, liliowe, wielobarwne
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Pokrój: zwarty, wyprostowany
  • Wysokość: do 1,2 m
  • Okres kwitnienia: VII, VIII
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: rabaty, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, kwiat cięty, bukiety
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

    Mieczyki (Gladiolus) to rodzaj roślin bulwiastych (cebulowych) z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) występujący w wielu regionach świata – głównie w Europie, Azji mniejszej i Afryce. W jego skład wchodzi ok. 300 gatunków roślin oraz jeszcze więcej mieszańców. Wśród nich najbardziej znany jako roślina ozdobna jest mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus).

    Mieczyki osiągają wysokość od 70 do 120 cm. Na szczycie ich nierozgałęzionych łodyg osadzone są kłosowate kwiatostany, na których znajduje się od 12 do 24 kwiatów. U gatunków występujących w naturze są one zwykle małe, natomiast u krzyżówek przeznaczonych do ogrodów osiągają znaczne rozmiary.

    Kwiaty mogą mieć kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, a także dwukolorowe. Okres kwitnienia przypada latem – w lipcu i sierpniu.

    Wymagania i uprawa

    Mieczyki preferują stanowisko słoneczne, zaciszne i glebę żyzną, próchniczną, obojętną.

    Bulwy mieczyków sadzi się na przełomie kwietnia i mają na głębokości 8-10 cm, w rozstawie ok. 10x20 cm. Rośliny te nie są mrozoodporne, dlatego w październiku bulwy należy wykopać i odciąć od nich nadziemną część rośliny.

    Wysuszone bulwy przechowuje się w temperaturze ok. 5 ºC.

    Zastosowanie

    Pięknie komponują się z niższymi kwiatami, ponieważ ich łodygi są bardzo wysokie i smukłe, ponadto doskonale pasują do ogrodów w stylu wiejskim.

    Są doskonałymi roślinami cebulowymi na kwiat cięty. Ciekawie wyglądają posadzone w pojemnikach przy tarasach czy na balkonach.

    Ciekawostki

    Łacińska nazwa gladiolus, pochodzi od słowa gladius – miecz, a stało się to najprawdopodobniej dlatego, że liście tych roślin przypominają kształtem ostrze broni. Są twarde, długie, bruzdowane i zachodzą na siebie przynosząc na myśl miecze chowające się w pochwach.


    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb, zoosnow/Pixabay

    Autor
    Mieczyk
    Mieczyk
    Katarzyna Jeziorska

    Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (11)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

    Gość Emeryt 62 lata

    04-08-2021 15:57

    U mnie co roku te kwiaty pięknie wyrastają po posadzeniu w ziemi Za każdym razem pryskam je środkiem p/grzybicznym do czasu jak zaczynają pojawiać się kwiatostany I tu pojawia się problem jak zaczynają kwitnąć kwiaty są chore i takie suche Na dodatek łodyga i liście zaczynają ...

    Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl