zakładanie ogrodu

Ogród śródziemnomorski. Jak go założyć i co w nim posadzić?

Artykuły
Ogród w stylu śródziemnomorskich to marzenie niejednego posiadacza zielonego zakątka. Rejon południowej Europy to przecież ulubiony kierunek naszych wakacyjnych podróży. Poznaj najlepsze rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego, charakterystyczne dla ogrodów francuskich, greckich, hiszpańskich i włoskich.

Ogród hiszpański. Jak go założyć i co w nim posadzić?

Artykuły
Hiszpania to kwintesencja gorącego południa – błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami – z jednej strony ubogą florą suchego i gorącego klimatu, z drugiej strony gajami cytrusowymi i zazielenionymi patiami, w których Hiszpanie szukają oddechu i odpoczynku.

TOP 10. Ozdobne pnącza ogrodowe

Artykuły
Pnącza to szeroka grupa roślin o uniwersalnym zastosowaniu. Zdobią nie tylko kratownice czy altany, ale także pnie drzew, murki oraz rabaty. Można wśród nich znaleźć gatunki jadalne oraz typowo ozdobne. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze pnącza ogrodowe ozdobne z kwiatów oraz z liści.

Kiedy sadzić letnie cebulki?

Porady
Po ostatnich przymrozkach posadź do gruntu cebule i bulwy bylin niezimujących w gruncie. Latem i wczesną jesienią pięknie zakwitną.

Ogród włoski. Jak go założyć i co w nim posadzić?

Artykuły
Włochy są ojczyzną renesansu i właśnie w tym okresie powstał styl ogrodu, który spotkać można obecnie praktycznie w całej Europie, zwykle w pobliżu pałaców i zamków. Charakterystyczną jego cechą są symetryczne kwatery roślin otoczone bukszpanowym ornamentem. Ogród włoski otoczony był murem, a kamienne donice i rzeźby przeplatały się z roślinnością.

Błędy w zakładaniu rabat i kwietników

Porady
Rabaty i kwietniki uchodzą za duszę ogrodu – to właśnie na nie w pierwszej kolejności zwraca się uwagę po wejściu na działkę. Rośliny ozdobne sadzone w grupie mogą dać niesamowity efekt i być ozdobą od wiosny do późnej jesieni. Niestety na etapie planowania/zakładania rabat popełnia się dużo błędów. Oto one:

Sadzenie iglaków. Jak i kiedy to robić?

Porady
Pytanie czytelnika: Mam działkę przy lesie i chciałbym, by jej charakter pasował do otoczenia. Planuję posadzić sporo różnych iglaków. Proszę o kilka wskazówek.

Ogród grecki. Jak go założyć i co w nim posadzić?

Artykuły
Grecja nierozłącznie kojarzy nam się wakacyjnymi widokami i głębokim lazurem morza, otaczającego dziesiątki wysp. Błękit i biel to również cecha charakterystyczna malowniczych greckich zabudowań, tworząca jednocześnie piękne tło dla roślin.

Ogród francuski. Jak go założyć i co w nim posadzić?

Artykuły
Ogród francuski to zestawienie lekkich form, które stwarzają wrażenie swobody i artystycznego nieładu, a zarazem łagodne i stonowane barwy oraz przyjemny aromat roślin. Ogrody te są znane ze swojej chłodnej palety kolorów, głównie odcieni fioletu i różu, z dodatkiem białych i szafirowych akcentów.

Co siać jesienią?

Porady
Pytanie czytelnika: Jest początek października, a moi sąsiedzi na działce wczoraj coś wysiewali do gruntu. Co teraz można siać?
«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaKoniec»