pielęgnacja i ochrona

Środki ochrony roślin w uprawach ekologicznych

Porady
Pytanie czytelnika: Przymierzam się do uprawy warzyw, ale tylko ekologicznie i bez stosowanie środków ochrony roślin. Jak jednak poradzić sobie z chorobami i szkodnikami. Czy są jakieś dedykowane preparaty do takich upraw?

Czy fusy z kawy można wyrzucać na kompost?

Porady
Pytanie czytelnika: Jestem kawoszem i codziennie wypijam 3-4 kawy z ekspresu w związku z czym mam pokaźna kolekcję krążków z fusów, które produkuje mój ekspres. Lubię różne eksperymenty ogrodnicze i postanowiłem wyrzucać je na kompost. Po chwili zastanowienia zacząłem się wahać. Czy nie zatrzymają procesu kompostowania?

Sadzonki zdrewniałe. Szybki sposób na rozmnażanie krzewów

Porady
Pytanie czytelnika: Podobno wiele ogrodowych krzewów można łatwo rozmnażać, ale zupełnie nie wiem, jak i kiedy to zrobić. Mam na działce dwie forsycje i dereń biały. Czy da się je rozmnożyć?

Jak sprawdzić odczyn PH GLEBY?

Artykuły
Badanie odczynu gleby w ogrodzie jest bardzo szybkie, proste i tanie. Nie potrzebne jest specjalne laboratorium, a jedynie odpowiednie urządzanie pomiarowe. Wystarczy wykorzystać specjalny glebowy kwasomierz, który można bez problemu kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

PODLEWANIE RÓŻ. Jaką wodą i jak czesto trzeba podlewac róże?

Porady
Podlewanie róż to jeden z najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych tych pięknych kwitnących krzewów. Niestety często wykonywane jest nieprawidłowo. Róże najlepiej podlewać wodą deszczową, rzadko i intensywnie, tak by nie moczyć kwiatów i liści.

WAPNO OGRODNICZE. Po co, kiedy i jak stosować?

Artykuły
Wapno ogrodnicze ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Nie tylko służy do nawożenia i wprowadzania do gleby pierwiastków niezbędnych roślinom, ale także odkwasza glebę (podwyższa jej niskie pH). Można je także stosować do zimowego bielenia pni drzew.

Wykorzystaj skorupki jajek - nie tylko do nawożenia roślin

Artykuły
Nie wyrzucaj skorupek jajek do śmietnika! Wykorzystaj je do pielęgnacji roślin. Są doskonałym nawozem do zasilania gleby. Możesz je także rozsypać na powierzchni ziemi i wykorzystać jako barierę przeciwko ślimakom.

Pielęgnacja iglaków jesienią

Porady
Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie sporo roślin iglastych. Jak je pielęgnować jesienią i jak przygotować do zimy?

Jak pielęgnować róże jesienią?

Porady
Pytanie czytelnika: W wakacje posadziłam w ogrodzie swoje pierwsze krzewy róż. Tak pięknie wyglądają, że w miniony weekend dosadziłam kolejne. Kupiłam je pod wpływem impulsu, ale zupełnie nie znam się na ich pielęgnacji! Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a za nią zima, a ja nie wiem jak teraz pielęgnować swoje róże.

Które rośliny trzeba ściółkować?

Porady
Dowiedz się, przy jakich roślinach stosować ściółkę okrywającą.