pielęgnacja i ochrona

Wiosenne cięcie drzew i krzewów

Artykuły
Wczesna wiosna to najlepszy czas na przycinanie owocówek i krzewów kwitnących latem. Cięcie jest niezbędne do obfitego plonowania i wykształcenia zdrowych, wybarwionych owoców i bujnych kwiatów na silnych pędach.

Wiosenne przycinanie żywopłotu z tui

Porady
Wczesna wiosna to najlepszy czas na przycinanie żywotników. Zabieg można przeprowadzić już od pierwszych dni wiosny, gdy przyroda dopiero zaczyna budzić się do życia, ale kiedy minie już ryzyko powrotu mrozów.

Kiedy zdejmować zimowe okrycia z roślin?

Porady
Pytanie czytelnika: Jeszcze nie ma wiosny, ale mrozy już odpuściły. Słońce coraz mocniej przygrzewa i w ciągu dnia dochodzi nawet do 10 stopni na plusie. Czy to już czas na zdjęcie zimowych kubraczków z roślin? Pogoda w poprzednich latach lubiła płatać nam figle i często po krótkim ociepleniu wracały mrozy. Co robić?

Agrotkanina. Dobry sposób na uprawy bez chwastów

Artykuły
Agrotkanina, jeszcze do niedawna, znana i wykorzystywana była tylko w profesjonalnym ogrodnictwie. Od kilku lat coraz częściej stosuje się ją w ogrodach przydomowych. Dowiedz się o niej więcej.

Choroby drzew pestkowych. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Artykuły
Choroby drzew pestkowych to duży problem nie tylko dla sadowników, ale także właścicieli ogrodów przydomowych. Szczególnie dotyczy gatunków wrażliwych – brzoskwini i moreli. Ryzyka wystąpienia chorób nie można całkowicie wyeliminować, jedynie je ograniczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Dlaczego iglaki żółkną i usychają?

Porady
Żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł często spowodowane są niespełnieniem podstawowych wymagań iglaków oraz ich niewłaściwą pielęgnacją. Na szczęście zmiany bardzo często są odwracalne – i to bez stosowania środków chemicznych – i po pewnym czasie iglaki znów będą piękne.

Choroby iglaków. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Artykuły
Rośliny iglaste to najpopularniejsza grupa roślin ogrodowych. nie dość, że są zimozielone i ozdobne przez cały rok, to jeszcze są łatwe w pielęgnacji i odporne na choroby. Czasem jednak nagle żółkną, opadają im igły i widać gołym okiem, że coś im dolega. Dowiedz się na co chorują iglaki i jak im pomóc?

Choroby i szkodniki leszczyny. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Artykuły
Leszczyna to bardzo popularny krzew ogrodowy, rodzący smaczne orzechy. Czasem nawet pomimo troskliwej opieki dochodzi do porażeń chorobami i zmasowanego ataku owadów. Zobacz, jak zwalczać najpowszechniejsze z nich.

Jak pomóc roślinom bezpiecznie przetrwać zimę?

Porady
Zimową porą nie można zupełnie zapomnieć o ogrodzie. Jest w nim wciąż wiele do zrobienia. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzić stan roślin i w razie potrzeby pomóc im bezpiecznie przetrwać zimę.

Środki ochrony roślin w uprawach ekologicznych

Porady
Pytanie czytelnika: Przymierzam się do uprawy warzyw, ale tylko ekologicznie i bez stosowanie środków ochrony roślin. Jak jednak poradzić sobie z chorobami i szkodnikami. Czy są jakieś dedykowane preparaty do takich upraw?