Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród włoski: jak go założyć i co w nim posadzić?

Włochy są ojczyzną renesansu i właśnie w tym okresie powstał styl ogrodu, który spotkać można obecnie praktycznie w całej Europie, zwykle w pobliżu pałaców i zamków. Charakterystyczną jego cechą są symetryczne kwatery roślin otoczone bukszpanowym ornamentem. Ogród włoski otoczony był murem, a kamienne donice i rzeźby przeplatały się z roślinnością.

Spis treści
Czym charakteryzuje się ogród w greckim stylu? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie włoskim?

Sjesta na włoskim tarasie: jak założyć ogród włoski?

Przy planowaniu ogrodu czy tarasu, szczególnie słonecznego, warto wykorzystać typowy element stylu włoskiego – ciennik, czyli przejście porośnięte pnączami. W celu stworzenia takiego miejsca do wypoczynku wystarczy sporządzić niewielką pergolę, która zapewni ochronę przed upalnym słońcem.

Można ją obsadzić roślinami winorośli o bujnym ulistnieniu zapewniającym cień, które dodatkowo późnym latem obdarują kiściami winogron. Mamy do dyspozycji wiele atrakcyjnych roślin, które wprowadzą nas z pewnością w śródziemnomorski klimat Italii, jak np. milin – pnącze o pomarańczowych, ognistych, rurkowatych trąbkach, czy krzew oleandra o różnobarwnych kwiatach i błyszczących liściach.

Istotną rolę we włoskim ogrodzie odgrywała także woda, która płynęła przez fontanny, sadzawki i kaskady, łącząc całą kompozycję. Niewielkie elementy wodne będą mile widziane także na naszych tarasach lub w ogrodzie.

Obecnie Italia częściej przywodzi nam na myśl toskański obraz falujących wzgórz poprzetykanych smukłymi cyprysami i ciągnących się po horyzont pól słoneczników. Podążając za tą wizją warto zdecydować się na nieco mniej formalny styl w urządzaniu balkonu czy ogrodu. Jako niezbędny element pojawi się tutaj w zastępstwie włoskiego cyprysa niebieskozielony, pachnący jałowiec o strzelistym pokroju, np. jałowiec skalny 'Skyrocket'.

Kolorystyka kwiatów najlepiej aby była ognista jak włoski temperament – pełna ciepłych, słonecznych barw. Mamy tu do dyspozycji szereg bylin – żółtą rudbekię nachyłek, pomarańczowy i czerwony dzielżan i oczywiście... słoneczniki.

Lekkości kompozycji dodadzą drobne gwiazdkowate kwiaty uczepu oraz kolorowe liście koleusa, a także szereg popularnych u nas roślin jednorocznych, takich jak np. aksamitkagazania czy szałwia lśniąca.

Włoski ogród nie może się obyć bez ziół i warzyw. Znając umiłowanie Włochów do prostej, aromatycznej kuchni trzeba mieć w zasięgu ręki świeżą bazylię pomidory do sałatki oraz cukinię, która dla Włochów jest nie tylko źródłem smacznych owoców, ale i kwiatów, które nadziewają dowolnym włoskim serem i smażą w cieście naleśnikowym.

Intensywne kolory kwiatów, warzyw i ziół można stonować roślinami o srebrzystym ulistnieniu – kocanka włoska, zwana „curry” i karczoch zwyczajny. Ta ostatnia to mało znane w Polsce warzywo, które można wykorzystać jako roślinę ozdobną, ze względu na okazałe, srebrzyste liście i piękne kwiatostany. Pąki kwiatowe karczocha spotykamy sezonowo w sklepach, ponieważ częścią jadalną tej rośliny jest dno kwiatowe, traktowane jako warzywny rarytas. Karczochy nie zawsze zimują w warunkach klimatu Polski, ale warto je podziwiać choć przez jeden sezon.

Zobacz także:

milin amerykański fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Milin amerykański
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Oleander fot. Sabine Fenner - Pixabay.com
Oleander
fot. Sabine Fenner - Pixabay.com
rudbekia fot. SLF - Pixabay.com
Rudbekia
fot. SLF - Pixabay.com
karczoch fot. PollyDot - Pixabay.com
Karczoch
fot. PollyDot - Pixabay.com

Rośliny do włoskiego ogrodu:
jakie gatunki wybrać?

Pnącza

Winorośl (Vitis)
Milin amerykański (Campsis radicans)

Krzewy

Oleander (Nerium)
Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum'Skyrocke')

Byliny

Rudbekia (Rudbeckia)
Nachyłek (Coreopsis)
Dzielżan (Helenium)

Jednoroczne

Słonecznik (Helianthus annus)
Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia)
Koleus (Coleus)
Aksamitka (Tagetes)
Gazania lśniąca (Gazania splendens)
Szałwia lśniąca (Salvia splendens)

Zioła

Bazylia (Basilicum)
Kocanka włoska (Helichrysum italicum)

Warzywa

Karczoch (Cynara scolymus)
Pomidor
Cukinia

Źródło: Leroy Merlin Polska

Opracowanie: dr inż. Małgorzata Mirgos
Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.
Zdjęcia: Pixabay
logo Leroy Merlin

 

Autor
Ogród włoski: jak go założyć i co w nim posadzić?
Ogród włoski: jak go założyć i co w nim posadzić?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl