Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród dekoracyjny zimą: kolory, kształty i zapachy

Choć może wydać się to zaskakujące, zbliżająca się zima nie musi oznaczać ogrodu pozbawionego pięknych kolorów, kształtów i zapachów. Istnieją sposoby by nasz "zielony dom" był dekoracyjny przez okrągły rok, bawet zimą!
W artykule przedstawiamy rośliny, które obok iglaków i zimozielonych roślin liściastych będą zdobić nasz ogród zimową porą.

Spis treści
Jak stworzyć ogród dekoracyjny zimą? Co posadzić? Rośliny o liściach i kwiatach ozdobnych zimą Rośliny o ozdobnych, bezlistnych pędach Rośliny o zimowych, dekoracyjnych owocach Rośliny pachnące w zimie

Jak stworzyć ogród dekoracyjny zimą? Co posadzić?

Nasadzenia z zimozielonych roślin iglastych i liściastych, niezależnie od pogody i temperatury, cieszą oko żywą, niezmienną zielenią przez cały sezon.

Nie zapomnijmy jednak, że w zimowe dni dekorować nasz ogród mogą także inne rośliny! Jedne z nich mogą mieć ozdobne, zasuszone liście lub puszyste kwiatostany. Są też takie o dekoracyjnych pędach jak i zachwycających kolorami owocach!

Zimowe rośliny o ozdobnych kwiatostanach

Szczególnie atrakcyjne są wtedy, kiedy pokrywa je cienka warstwa szronu i odbijają się w nich promienie porannego słońca. Są to m.in.:

  • Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) to krzewy wyjątkowo atrakcyjne w zimie dzięki dużym, bo nawet do 25 cm średnicy kwiatostanach tworzonych przez setki drobnym biało-różowych kwiatów. Gdy hortensja przekwita, jej kwiaty powoli brązowieją, ale nie opadają – szerokie baldachy mogą utrzymywać się na krzewie nawet do grudnia, jeśli rok jest ciepły, stanowiąc bardzo oryginalną ozdobę.

  • Trawy ozdobne, a w szczególności ich zasuszone liście i kwiatostany stanowią przepiękne urozmaicenie zimowego ogrodu. Najbardziej atrakcyjne są gatunki o najokazalszych kwiatostanach czyli wszystkie miskanty, trawy pampasowe, pięknie wyglądają również rozplenice.

  • Rozchodniki, a wśród nich głównie rozchodnik okazały (Sedum spectabile). To bardzo popularna bylina o pięknych, okazałych szerokich kwiatostanach (baldachach), które zasuszone potrafią przetrwać zimę, stanowiąc ozdobę ale i miejsce schronienia dla wielu pożytecznych owadów.

Hortensje, trawy ozdobne i rozchodniki zimową porą
Fot. kolaż Pixabay

Rośliny o pędach ozdobnych zimą

Przodują tu przede wszystkim derenie (Cornus) o intensywnym zabarwieniu pędów, a w szczególności:

  • dereń biały (Cornus alba) odmiana 'Sibirica' – o czerwonych pędach,
  • dereń rozłogowy (Cornus sericea) odmiana 'Flaviramea' – o żółto-zielonych pędach oraz,
  • dereń świdwa (Cornus sanguinea) odmiana 'Midwinter Fire' – o pomarańczowych pędach.

Jaskrawo seledynowe pędy zimą ma również złotlin (Kerria), a dekoracyjne powyginane w korkociągi są pędy leszczyny pospolitej (Corylus avellana) odmiany 'Contorta' oraz wierzby mandżurskiej (Salix matsudana).

Derenie, leszczyna i odmiany wierzb o pokręconych gałęziach
Fot. kolaż Pixabay

Rośliny o owocach ozdobnych zimą

  • Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) to niski, efektowny krzew, do uprawy którego potrzebujemy tylko kawałka ziemi, słońca i odrobiny wody. Ma drobne, ciemnozielone, lśniące liście, które licznie porastają gałązki. Oprócz pokroju i ulistnienia głównym ozdobnym aspektem tej rośliny są małe, kuliste, czerwone owoce, które zaczynają się wybarwiać z końcem lipca i utrzymują na krzewie do końca grudnia, ale przy niezbyt mroźnych zimach utrzymają się nawet do stycznia i lutego.

  • Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) jest krzewem dochodzącym do 3 metrów wysokości. Liście tej rośliny są tylko w połowie zimozielone, brunatnieją i opadają po silnych mrozach. Ognik jest szczególnie ozdobny ze swoich kolorowych z owoców, które w zależności od odmiany przybierają barwę żółtą, pomarańczową, jasno i ciemnoczerwoną. W odróżnieniu od irgi, pojawiają się na krzewie w gęstych baldachogronach. Są one nieznacznie trujące dla ludzi, ale w odróżnieniu od nas – owocami mogą i chętnie żywią się ptaki. Krzew możemy sadzić jako soliter i w grupie. Sadzimy go na nasłonecznionych stanowiskach, zasada jest prosta – im więcej słońca tym więcej owoców na krzewie.

Irga, ognik, rokitnik, ostrokrzew i pięknotka pokryte owocami w zimie
Fot. kolaż Pixabay
  • Rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides) jest krzewem osiągającym wysokość do 5 m, kwitnie w okolicy kwietnia drobnymi szarozielonymi kwiatami, które nie są bardzo mało dekoracyjne. Jest rośliną niezwykłą pod względem małych wymagań siedliskowych, wyrośnie i będzie obficie owocować w prawie każdych warunkach. Owoce, z których najbardziej ozdobny jest rokitnik pojawiają się obficie wzdłuż pędów przyozdabiając roślinę owocami w ciemnopomarańczowym kolorze. W odróżnieniu do poprzednich gatunków roślin, owoce rokitnika są jadalne, nadają się na przetwory i jako przyprawa do mięs. Mają ciekawy, słodko kwaśny smak, zbiera się je podczas mrozu – bo wtedy jedynie można je bez zgniatania urwać z rośliny. Rokitnik także jest rośliną dwupienną i do pojawienia się owoców potrzebne są osobniki męski i żeński znajdujące się w sąsiedztwie.

  • Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) w swoim naturalnym środowisku jest drzewem dorastającym do 13 metrów wysokości, my znamy go jako krzew i w takiej formie uprawiamy. Ostrokrzew jest roślina znana nie tylko ze względu na czerwone, kuliste owoce ale i charakterystyczne ciemnozielone, błyszczące i powcinane liście. Jeśli chcemy, aby na naszym ostrokrzewie pojawiły się kolorowe kuleczki, musimy posadzić kilka krzewów męskich i jeden żeński z tego względu, że jest to krzew dwupienny. Musimy również pamiętać, że ładne czerwone owoce, które ozdabiają nasz ogród są silnie trujące!

  • Pięknotka Bodiniera (Calicarpa bodinieri) to mało znany liściasty krzew o niezwykłej urody, fioletowych, kulistych owocach. Dorasta do wysokości około 2 metrów. Dekoracyjne intensywnie liliowe owoce z perłowym połyskiem wyglądają jak sztuczne i pozostają na pędach jeszcze długo po opadnięciu liści – świetnie nadają się do przyozdabiania wnętrz, włożone do wazonu ulistnione pędy wraz z owocami bardzo długo zachowują świeżość.

Ogród pachnący zimą

Roślinami charakteryzującymi się nietypową porą kwitnienia i przyjemnym zapachem są m.in. wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) i niektóre gatunki oczarów (Hamamelis).

Wawrzynek wilczełyko to krzew, na którego pędach od lutego do marca rozwijają się silnie, słodko pachnące różowe, nektarodajne kwiaty, a oczary kwitną w zależności od gatunku na kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Intensywny, słodki zapach wydzielają szczególnie kwiaty oczaru omszonego.

Z uwagi na to, że zimą rzadko przebywamy w ogrodzie, warto pamiętać, by gatunki kwitnące o tej porze roku umieszczać w pobliżu wejścia do domu, na posesję lub w miejscach dobrze widocznych z okien. Przy wyjściu na posesję warto posadzić rośliny o pachnących kwiatach.

Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: June Simonton, Florian Kurz, ArtTower/Pixabay

Autor
Ogród dekoracyjny zimą: kolory, kształty i zapachy
Ogród dekoracyjny zimą: kolory, kształty i zapachy
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl