Logo
Logo

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską można podlewać z góry lub od dołu. Niezależnie od metody, ważne jest, by używać wody o temperaturze pokojowej i unikać przelewania, bo roślina szybko zmarnieje. Regularnie podlewana odpłaci się zdrowymi i lśniącymi liśćmi oraz pięknym kolorem przykwiatków.

Spis treści
Jak często podlewać gwiazdę betlejemską? Jak to robić? Od góry czy od dołu?

Gwiazda betlejemska (poinsecja) najlepiej rozwija się w ciepłym, jasnym i nienarażonym na przeciągi miejscu pod warunkiem, że jest właściwie podlewana. Jeśli ziemia w doniczce jest zbyt mokra lub sucha, jej liście zaczynają więdnąć, a nawet opadać. Szczególnie szkodliwe jest dla niej zbyt obfite podlewanie. Poinsecja znacznie lepiej znosi lekkie przesuszenie, o ile bryła korzeniowa nie jest całkowicie przesuszona.

Prawidłowe podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja może być podlewana na różne sposoby. Metoda zanurzenia jest najlepsza dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin lub często nie ma ich w domu. Stosując ją można wyjechać na kilka dni bez obawy, że roślina zwiędnie. Jednak większość miłośników roślin najprawdopodobniej wybierze jedną z tradycyjnych metod.

Niezależnie od metody podlewania, najważniejsze jest unikanie zbyt dużej i zbyt małej wilgotności podłoża. Suche powietrze w pomieszczeniu może doprowadzić do zbrązowienia brzegów liści lub nawet do ich opadnięcia. Z tego powodu należy stawiać doniczki z miniaturowymi poinsecjami z dala od grzejników i kaloryferów.

pielęgnacja poinsecji fot. Stars for Europe

Od góry

Klasyczne podlewanie z góry, do doniczki jest prawdopodobnie najczęstszą metodą. Roślinę należy podlewać, gdy około 2. centymetrowa górna warstwa podłoża, jest sucha. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby korzenie w centrum doniczki nie były wyschnięte. Woda powinna być wlewana stopniowo, aż bryła korzeniowa zostanie równomiernie nawilżona, ale nie nasączona wodą.

Ilość letniej wody podawanej roślinie domowej powinna wynosić około 10 procent objętości osłonki" - mówi dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW. To oznacza, że poinsecja w doniczce o średnicy 12 cm powinna otrzymywać ok. 70 do 90 ml wody oraz od 100 do 130 ml na doniczkę o średnicy 14 cm."

Ważne: Gdy tylko woda wypłynie z otworu odwadniającego, należy wstrzymać podlewanie. Ponadto powinno się usunąć nadmiar wody ze spodka w ciągu 15 minut.

pielęgnacja poinsecji fot. Stars for Europe

Od dołu

Producenci rośliny stosują specjalną metodę irygacji w uprawie tych świątecznych piękności. W tym celu stoły uprawowe w szklarniach są zalewane wodą przez około 15 minut dziennie do poziomu kilku centymetrów. Pozwala to roślinom na pobranie takiej ilości wody jakiej potrzebują. Ta profesjonalna metoda może być stosowana również w warunkach domowych przez pozostawienie letniej wody na spodku przez 15 minut każdego dnia lub co dwa, trzy dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny. Następnie należy usunąć nadmiar wody.

Ważne: Przy takim podlewaniu, woda jest pobierana z podłoża od dołu, powodując, że powierzchnia gleby zazwyczaj jest dość sucha, nawet jeśli w bryle korzeniowej panuje wystarczająca wilgotność. Najprostszym sposobem określenia, czy należy podlać roślinę jest sprawdzenie jej ciężaru. Podlewanie od dołu jest odpowiednie w przypadku wrażliwych korzeni.

Alternatywą dla tradycyjnego podlewania jest zanurzenie rośliny w wodzie raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości rośliny, temperatury otoczenia i stanowiska. Dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW wyjaśnia, na czym dokładnie polega ta metoda:Niemal sucha bryła korzeniowa jest w pełni zanurzana w wodzie o temperaturze pokojowej na kilka minut. Najlepiej sprawdza się do tego szeroki wazon lub większy pojemnik. Po ulatniających się pęcherzykach powietrza można poznać czy roślina absorbuje wodę. Gdy tylko pęcherzyki przestają wydobywać się na powierzchnię wody, roślina jest napojona i powinna zostać natychmiast wyjęta z wody, aby jej nadmiar usunąć. W doniczce nie powinno być wody, dlatego należy sprawdzić naczynie po ok. 15 minutach i w razie potrzeby ją wylać.

Tekst i zdjęcia: Stars for Europe

Autor
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Stars for Europe

Stars for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców poinsecji Beekenkamp Plants, Dümmen Orange, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspiracje o poinsecjach (gwiazdach betlejemskich).

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl