Oleander fot. Paweł Romanowski

Oleander pospolity Nerium oleander

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, trujące, pachnące kwiaty lub liście, ozdobne liście, kwitnące latem, ozdobne kwiaty
Charakterystyka rośliny
 • pokrój: krzaczkowaty
 • wysokość: 100 - 150 cm
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kwiaty: pełne, pojedyncze
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, kremowe, liliowe, łososiowe, purpurowe, różowe, żółte
 • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII
 • trwałość liści: półzimozielone, zimozielone
 • przydatność do spożycia: trujące kwiaty, trujące liście
 • gleba: każda ogrodowa
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, pojemniki

Oleander pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, jest tam wiecznie zielonym krzewem. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa na balkony i tarasy. Zachwyca przede wszystkim swoimi kolorowymi i pachnącymi kwiatami.

Liście oleandra są grube, skórzaste, lancetowate, naprzemianległe lub po 3 w okółku. Są całobrzegie, u nasady klinowate, około 16 cm długości. i 3 cm szerokości, połyskujące, ciemnozielone. Swoim kształtem przypominają nieco ulistnienie płaczącej wierzby. Nie zwisają one jednak do dołu, ale wyrastają sztywno z łodygi pod prawie prostym kątem.

Kwiaty oleandra są największą ozdobą rośliny. Pojedyncze lub pełne, zawsze pachnące kwiaty zebrane są w gronach na szczytach pędów. Pojawiają się one, co roku nieprzerwanie od wiosny do jesieni - oleander kwitnie od maja do września. Ich trwałość sięga kilku tygodni. Kwiaty są białe, różowe, fioletowe lub czerwone. Ostatnio pojawiły się również odmiany w różnych odcieniach koloru żółtego.

Oleander to niewielkie drzewo lub krzew. W zależności od stopnia przycinania, roślina osiąga wielkość 50-150 cm wysokości, może nawet przerodzić się w duże drzewo osiągające 3-4 m wysokości. Nadaje się raczej do dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeń: holi albo poczekalni, także na tarasy i balkony, a więc w miejscach gdzie będzie miała dużo przestrzeni.

Wymagania i pielęgnacja oleandra nie są zbyt wysokie. Roślina uprawiana jest w donicach w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Latem należy go obficie podlewać. Ziemia w doniczce nie może wyschnąć. W okresie wzrostu należy nawozić co tydzień. Młode rośliny trzeba przesadzać co roku, a starsze w miarę potrzeby. Gdy roślina ma za mało światła, rośnie szybko w górę, dlatego należy wiosną przycinać pędy. Pamiętać również trzeba o tym, że zakwitną pędy zeszłoroczne - skracamy je tylko o połowę.

Od maja do września powinien stać w słonecznym, ciepłym miejscu na tarasie lub balkonie, a zimujemy go w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 5oC. w okresie zimowania podlewać sporadycznie niewielkimi dawkami wody.

UWAGA! Oleander to roślina trująca!

Załóż ogród w Twoim ulubionym kolorze
żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com
pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures
czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com
różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com
Kliknij na kolor i zobacz listę kwiatów.
Inne zdjęcia tej rośliny
Oleander fot. Paweł Romanowski
oleander fot. Praktiker
prezenty dla ogrodników fot. StockSnapPomysły na prezenty świąteczne dla ogrodników

Wraz z redakcją magazynu Gardeners` World Polska przygotowaliśmy dla Was zestawienie gadżetów, z których ucieszy się każdy ogrodnik! Doskonale nadają się na gwiazdkowe prezenty! Są wśród nich niezbędne narzędzia, elegancka odzież, stylowe ozdoby i gadżety do uprawy roślin w domu i ogrodzie. Zobacz nasze propozycje i zainspiruj się na Święta!