Logo
Logo

Lucky bamboo | Co lubi szczęśliwy bambus? Jak o niego dbać?

Niech Was nie zmyli jego nazwa. Szczęśliwy Bambus (ang. Lucky Bamboo) to nie bambus, a Dracena Sandera. Jej "bambusowate", powyginane pędy to efekt specjalnej uprawy. Dowiedz się, dlaczego bambus jest szczęśliwy oraz jak go pielęgnować w wodzie i w doniczce z ziemią.

Streszczenie artykułu
Lucky Bamboo, czyli szczęśliwy bambus, to roślina doniczkowa o wyjątkowej symbolice i łatwej uprawie. Pochodzi z zachodniej Afryki, a w Feng Shui jest symbolem dobrobytu i szczęścia. Wyróżnia się elastycznym pędem, który można dowolnie modelować, oraz liśćmi o intensywnym zielonym kolorze. Uprawa szczęśliwego bambusa jest prosta, zarówno w wodzie, jak i w ziemi. W przypadku uprawy w wodzie, ważne jest regularne jej wymienianie, co 2-3 tygodnie, na przegotowaną lub filtrowaną. Roślina powinna być umieszczona w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. W doniczce szczęśliwy bambus wymaga ziemi próchniczej i podlewania 2-3 razy w tygodniu. Zimą roślina powinna być podlewana mniej obficie. Szczęśliwy bambus jest rośliną odporną na choroby, ale może być atakowany przez szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki. W przypadku zauważenia szkodników, roślinę należy opryskać specjalistycznym preparatem. Szczęśliwy bambus to roślina, która z powodzeniem może ozdobić każde wnętrze, nadając mu niepowtarzalny, orientalny charakter.
Spis treści
Lucky bamboo (szczęśliwy bambus) to tak naprawdę dracena Sandera Skąd ta nazwa? Dlaczego bambus jest szczęśliwy? Jak powstają poskręcane łodygi bambusa? Jak uprawiać szczęśliwy bambus? W wodzie, czy w doniczce z ziemią? Co lubi szczęścliwy bambus? Jak o niego dbać? Liczba łodyg szczęśliwego bambusa ma ukryte znaczenie. Sprawdź!

Lucky Bamboo: bambus czy nie?

Lucky Bamboo, pomimo swojej nazwy – Szczęśliwy Bambus oraz łudzącego podobieństwa, tak naprawdę nie jest bambusem – jest to Dracena Sandera (Dracena sanderiana), populara roślina doniczkowa, jedna z wielu domowych dracen.

Roślina pochodzi z południowej Azji i to właśnie tam jest najbardziej popularna. W ostatnich latach, dzięki masowej produkcji Lucky Bamboo stał się popularny na całym świecie. Dziś można go kupić w każdej kwiaciarni lub supermarkecie.

Dlaczego jest szczęśliwy?

Nazwa Szczęśliwy Bambus (ang. Lucky Bamboo) nadana została przez Chińczyków – w ich języku roślina ta nazywa się Fu Gwey Zchu – co znaczy: bogactwo, energia, bambus. W Azji Szczęśliwe Bambusy kupuje się właśnie na szczęście – głównie na powitanie chińskiego Nowego Roku.

Dlaczego jego łodygi są powyginane?

Fantazyjnie powyginane pędy Lucky Bamboo są efektem specjalnej uprawy w szklarni. Szczęśliwe Bambusy układane są ukośnie na stołach. Aby pędy uzyskały charakterystyczny powykręcany kształt, rośliny są wielokrotnie przekręcane, aby pęd zmienił kierunek wzrostu. Im częstsze zmiany pozycji, tym bardziej wymyślny kształt pędów. Wymaga to jednak sporo cierpliwości i uważnego sterowania dopływem światła przez wiele miesięcy.

Lucky bamboo - kolaż
Fot. takis kolokotronis/Freeimages, Zyxw/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Uprawa w doniczce z ziemią, czy w wodzie?

Lucky Bamboo można uprawiać w doniczce z ziemią lub w naczyniu wypełnionym wodą. Zdecydowanie bardziej popularna jest uprawa "bambusa" w wodzie. Roślinę można najczęściej kupić w fiolce z wodą lub w grupie kilku lub kilkunastu roślin w płaskim pojemniku. Po przyniesieniu "bambusa" ze sklepu do domu warto pomyśleć o nowym pojemniku. Szczęśliwy Bambus doskonale prezentuje się w długich i wąskich naczyniach ze szkła, wypełnionych drobnymi kamyczkami lub specjalnym hydrożelem.

Lucky Bamboo jest związany ze wschodnią praktyką Feng Shui. Uważany jest za idealny przykład "drewna" połączonego z elementem "wody". Szczęśliwy Bambus często przewiązany jest czerwoną wstążką, która stanowi element ognia – ma pozytywny wpływ na przepływ energii w mieszkaniu.

Lucky bamboo
Fot. Curtis Miller/Freeimages

Uprawa szczęśliwego bambusa. Wymagania i pielęgnacja

Lucky Bamboo jest idealną roślina dla początkujących i bardzo zabieganych ogrodników. Niestety, jak każda roślina, nie jest niezniszczalny. Warto zdobyć choćby minimum informacji o jego wymaganiach i pielęgnacji. Na szczęście uprawa Szczęśliwego Bambusa jest bardzo łatwa.

Do prawidłowego rozwoju roślina nie potrzebuje specjalnych warunków ani pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących umiarkowanego nasłonecznienia, właściwego podlewania i temperatury.

  • Podlewanie
    Woda bezpośrednio z kranu nie nadaje się do podlewania Szczęśliwego Bambusa, gdyż zawarty w niej chlor bardzo szybko powoduje żółknięcie liści. Wodę z kranu należy przegotować i pozostawić na 24 godziny do odstania. Do podlewania Lucky Bamboo można używać wody źródlanej. Woda w naczyniu, w którym rośnie "bambus" powinna być wymieniana raz na dwa tygodnie. Rośliny powinna być zanurzone w wodzie do wysokości 2-5 cm od podstawy. Szczęśliwe Bambusy rosnące doniczkach lubią być spryskiwane wodą.

  • Nawożenie
    Do podlewania Szczęśliwego Bambusa nie wystarczy sama woda. Aby roślina zdrowo wyglądała i rosła niezbędne jest jej nawożenie. Warto pamiętać, że "zwykły" nawóz do roślin jest zbyt stężony! Należy go rozcieńczyć – 1/10 dawki podawanej przez producenta. Zbyt stężony roztwór nawozu "spali" szybko korzenie.  Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznego nawozu do hydroponicznej uprawy roślin.

  • Stanowisko
    Roślina lubi umiarkowane nasłonecznienie przez cały rok światła. Szczęśliwy Bambus powinien więc stać bezpośrednio przy oknie, jednak nie może stać od niego za daleko. Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle - zbyt mocne oraz zbyt słabe nasłonecznienie powoduje żółknięcie liści Lucky Bamboo. Temperatura pokojowa (18-24°C) jest idealna dla Szczęśliwego Bambusa. Roślina jest wrażliwa na przeciągi, źle rośnie także w bliskim sąsiedztwie grzejnika, gdyż powietrze jest zbyt suche.

  • Przesadzanie
    Ukorzeniony pęd Szczęśliwego Bambusa można posadzić w doniczce z ziemią. Idealna jest ziemia do dracen, jednak może to być także uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych. Po posadzeniu roślinę należy często zraszać i dbać, by miała stale wilgotne podłoże. 

  • Rozmnażanie
    Jeśli pęd główny jest za długi, można go skrócić, odcinając dolną część, dzieląc ją na kilkucentymetrowe odcinki. Po umieszczeniu w wodzie małe Lucky Bamboo odtworzą korzenie i wypuszczą nowe odrosty.

Lucky bamboos


Liczba łodyg Lucky Bamboo w kompozycji ma swoje symboliczne znaczenie

  • 3 łodygi przynoszą szczęście,
  • 5 łodyg przynosi bogactwo,
  • 6 łodyg przynosi zdrowie,
  • 21 łodyg – szczęście, bogactwo i zdrowie.
  • Należy unikać 4 łodyg, gdyż w języku chińskim słowo "cztery" brzmi bardzo podobnie do słowa "śmierć".

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Olga Ostapenko / Dreamstime oraz Bernard Ladenthin / Wikimedia Commons

Autor
Lucky bamboo | Co lubi szczęśliwy bambus? Jak o niego dbać?
Lucky bamboo | Co lubi szczęśliwy bambus? Jak o niego dbać?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl