Krok po kroku. Jesienne zakładanie trawnika z siewu

jesienne zakładanie trawnika z siewu fot. timages - Fotolia.com

Jesień to doskonały czas na założenie trawnika. Wysiej nasiona traw właśnie teraz, aby na wiosnę cieszyć się gęstą i zieloną murawą. Trawnik z siewu może być nawet 10 razy tańszy niż gotowa murawa z rolki. Wymaga niestety znacznie więcej zachodu i na efekt trzeba czekać kilka tygodni. Jednak jeśli jesteś zdecydowany na wysiewanie - ten poradnik jest dla Ciebie.

Czy jesień to dobry termin na zakładanie trawnika?

We wrześniu, po ciepłym lecie gleba jest już dobrze nagrzana, co sprzyja szybkiemu kiełkowaniu nasion traw. Nie ma jeszcze ryzyka przymrozków, a zwiększona ilość opadów i zmniejszone parowanie zapewniają odpowiednią wilgotność do rozwoju młodej trawy. Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion to 6-8 stopni więc nawet wrześniowe wieczory nie będą dla niej zbyt chłodne. W kilka tygodni od wysiewu trawa stworzy gęsty zielony dywan, który bezpiecznie przetrwa zimowe mrozy. Dlatego nie czekaj do wiosny! Załóż trawnik już teraz!

wyrywanie chwastów przed wysiewaniem nasion traw fot. sever180 - Fotolia.com
fot. sever180 - Fotolia.com
grabienie podłoża pod trawnik fot. Photographee.eu - Fotolia.com
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
wałowanie podłoża fot. Photographee.eu - Fotolia.com
fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Przygotowanie gleby to najważniejszy, a niestety najczęściej pomijany etap zakładania trawnika. Od niego zależy najwięcej, gdyż bezpośrednio wpływa na żyzność podłoża, zdolność magazynowania wody, kiełkowanie nasion i wzrost murawy.

1. Najważniejsze jest dokładne przekopanie gleby widłami na głębokość 20 cm i usunięcie wszystkich chwastów, patyków, kamieni i zanieczyszczeń. Trzeba to zrobić dokładnie, czasem nawet kilkukrotnie. Można użyć glebogryzarki i po każdorazowym przejeździe usunąć z gleby wszystkie fragmenty chwastów.

2. Następnie grudki ziemi trzeba rozkruszyć grabiami i wyrównać dobrze powierzchnię ziemi.

3. W przypadku gliniastej ziemi rozsyp 1-2 cm warstwę piasku i ponownie zagrab. Następnie przekop ziemię z gotowym podłożem do trawników lub wysyp na powierzchni warstwę 5-10 cm. Zagrab ponowie, dwukrotnie na krzyż, by wierzchnia warstwa była dobrze worównana.

4. Kolejnym etapem jest wyrównywanie podłoża. Możesz to zrobić stopami lub specjalnym ciężkim walcem ogrodowym.

Grunt to podłoże! Przygotuj dobrze glebę przed wysiewem

Nawet najlepsze trawy nie stworzą gęstej murawy na słabej ziemi. Struktura, skład chemiczny i żyzność podłoża mają kluczowy wpływ na zdolność kiełkowania nasion ich siłę wzrostu. Nie zawsze jednak wiemy, jaką glebę mamy.

Przed wysiewem nasion warto pobrać i zbadać próbkę w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej i po analizie jej składu w laboratorium w razie potrzeby uzupełnić niedobory pierwiastków odpowiednimi nawozami mineralnymi. Jesienią lepiej jednak niepotrzebnie nie nawozić gleby azotem, gdyż wpływa on na szybki wzrost traw, co przed zimą byłoby dla niej niekorzystne.

Trawy najlepiej będą rosnąć w podłożu o pH 5,6-6,5. Lubią lekką, dobrze przepuszczalną ziemię, z dużą zawartością próchnicy. Najlepiej kupić specjalne gotowe podłoże do trawników skomponowane na bazie odkwaszonego torfu, ziemi liściowej i odpowiedniego nawozu. Jeśli pH naszego podłoża jest zbyt kwaśne, będzie trzeba je zwapnować odpowiednim nawozem - np. dolomitem lub kredą.

Ciężką ziemię gliniastą trzeba będzie „rozluźnić” - t.j. wymieszać z gruboziarnistym piaskiem (który ją rozluźni) i torfem niskim (który pomoże magazynować wodę). Nie stosuj torfu wysokiego, gdyż jest on bardzo kwaśny!

Gleby piaszczyste i ubogie trzeba za to wzbogacić w materię organiczną (próchnicę) najlepiej w postaci wcześniej wymienionego torfu, żyznej ziemi kompostowej, podłoża po pieczarkach lub specjalnego podłoża do zakładania trawników.

Lepiej nie dodawać własnej ziemi kompostowej lub podłoża z niepewnego źródła, gdyż często jest ono źródłem nasion chwastów. Po pracach ziemnych pamiętaj koniecznie o rozgrabieniu i zwałowaniu powierzchni, aby była wyrównana, płaska i odpowiednio ubita.

Najlepsze nasiona traw

Każdy, kto choć raz w życiu zakładał trawnik, wie doskonale, że wybór najtańszej mieszanki, choć z pozoru wydaje się być sporą oszczędnością, to najszybsza droga do porażki i... kolejnego zakładania trawnika, co w ogólnym rozrachunku wychodzi znacznie drożej, niż kupienie markowego produktu wysokiej jakości. Na zielonym dywanie nie można oszczędzać! Od wyboru odpowiedniej mieszanki nasion traw zależy wygląd naszego przyszłego trawnika.

Dobra mieszanka nasion traw gazonowych (specjalnych gatunków i odmian przeznaczonych do zakładania trawników przydomowych) powinna składać się przynajmniej z 2-3 gatunków (najczęściej z życicy trwałej - Lolium perenne, nazywanej rajgrasem angielskim, kostrzewy czerwonej - Festuca rubra, kostrzewy owczej - F. ovina i kostrzewy trzcinowej - F. arundinacea oraz wiechliny łąkowej - Poa pratensis i mietlicy pospolitej - Agrostis capillaris).

W zależności od przeznaczenia trawnika, wybieramy mieszankę o odpowiednim składzie i właściwościach. Na trawniki ozdobne najczęściej stosowane są mieszanki angielskie z dodatkiem mietlic i kostrzew.

Na trawniki intensywnie użytkowane (sportowe), narażone na zdzieranie i rozrywanie darni, pożądane są mieszanki z wąskolistnymi odmianami wiechliny łąkowej, najczęściej w kombinacji z późnymi odmianami życicy trwałej o wąskiej blaszce liściowej.

nasiona traw zaprawione siarczanem żelaza - antymech fot. Elenathewise - Fotolia.com
fot. Elenathewise - Fotolia.com
Wysiej nasiona w pogodny dzień, najlepiej przed zapowiadanym deszczem. Potrząśnij opakowaniem, by duże i małe nasiona dobrze się wymieszały. Wybierz najlepszą mieszankę nasion, by mieć pewność że szybko skiełkują (jesienią pierwsze siewki powinny pojawić się najpóźniej po 7-10 dniach). By zapobiec rozwojowi mchu wybierz nasiona zaprawione siarczanem żelaza (nasiona mają wtedy niebieskawy kolor).

Dla suchych warunków glebowych poleca się dodatek nasion kostrzewy czerwonej kępowej lub kostrzewy trzcinowej. Mieszanki zawierające kostrzewę trzcinową lub kostrzewę owczą mają mniejsze wymagania siedliskowe i mogą być wysiewane na lżejszych glebach.

Dostępne są także specjalne mieszanki renowacyjne (regeneracyjne), które służą do szybkiego uzupełniania brakujących fragmentów muraw, najczęściej sportowych i ozdobno-rekreacyjnych, które zawierają zwykle szybkorosnące rajgrasy angielskie (życice).

Unikaj mieszanek, które zawierają rajgras oldenburski (życicę mieszańcową) oraz rajgras holenderski (życicę westerwoldzką), gdyż są to trawy szybkorosnące, ale jednoroczne i nie przetrwają mroźnej zimy!

Wysiew nasion. Jak to zrobić?

Nasiona można wysiewać kilkanaście dni po ostatnich pracach ziemnych, by gleba mogła się ustabilizować. Bezpośrednio przed siewem należy przemieszać nasiona w pudełku (worku lub folii), ponieważ najdrobniejsze przemieszczają się na dno opakowania (np. mietlice, wiechlina łąkowa, kostrzewa), a grubsze pozostają na wierzchu (np. rajgras angielski).

Gleba powinna być wilgotna, jednak nie nadmiernie mokra. Nie wolno siać na suchą glebę! Nasiona wysiej “na krzyż” - wzdłuż i w poprzek (1 kg na 4 m2), a następnie zagrab powierzchnię, aby przykryć je ziemią, zapobiegając tym ich wymywaniu przez deszcz i wyjadaniu przez ptaki. Następnie ubij powierzchnię lekkim wałem do trawników i podlej delikatnym strumieniem wody.

Już po kilku dniach pojawią się pierwsze siewki, a po 3 tygodniach kiełkują ostatnie nasiona. Na gotowy trawnik z siewu będziesz musiał poczekać ponad miesiąc. Przez kilka tygodni utrzymuj stale lekką wilgotność podłoża, aby umożliwić nasionom kiełkowanie, a młodej trawie wzrost.

wysiane nasiona traw fot. dima_pics - Fotolia.comfot. dima_pics - Fotolia.com

Przed samym wysiewem rozgrab delikatnie ubitą ziemię i podlej ją konewką z sitkiem, by zwilżyć powierzchnię. Zmierz dobrze cały teren działki na którym planujesz założyć trawnik i oblicz zapotrzebowanie na nasiona. Przyjmuje się, że 1 kg nasion traw wystarcza na obsianie około 40m2 trawnika. Wytycz mniejsze obszary i rozdziel odpowiednie partie nasion.

Możesz wysiewać je ręcznie lub przy wykorzystaniu specjalnego siewnika, który będziesz wykorzystywać później do rozrzucania nawozów. Nie wysiewaj więcej nasion niż potrzeba. Jeśli część z nich pozostanie, to przechowaj je na ewentualne dosiewki.

Po wysiewie użyj grabi wachlarzowych do lekkiego wymieszania nasion z ziemią. Dzięki temu nie będą wymywane podczas deszczu. Zagrab teren dwukrotnie, raz wzdłuż, a drugi raz w poprzek. Na końcu zwałuj ziemię po raz ostatni i delikatnie podlej.

kiełkująca młoda trawa fot. Ralf Geithe - Fotolia.com
fot. Ralf Geithe - Fotolia.com

Najczęstsze błędy. Przeczytaj, by ich uniknąć!

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża pod przyszły trawnik - pozostawienie chwastów lub ich części, grudek ziemi, kamieni lub resztek materiałów po budowie.
Rada
: Użyj mechanicznej glebogryzarki lub przekop dokładnie teren szpadlem. Usuń dokładnie wszystkie zanieczyszczenia z gleby i resztki chwastów. Następnie wyrównaj teren, by nie pozostały grudki.

Nierównomierny wysiew - zbytnie zagęszczenie nasion wydłuża ich kiełkowanie i powoduje, że trawa rośnie placami, między którymi są gołe płaty ziemi.
Rada: Do wysiewu wykorzystaj specjalny siewnik lub jeśli zamierzasz wysiewać ręcznie podziel teren na mniejsze fragmenty i odmierz odpowiednią ilość nasion - na 1m2 wysiewa się około 25 g nasion traw.

Wysiewanie tanich nasion - często w składzie tanich produktów są trawy pastewne, które charakteryzują się bardzo szybkim kiełkowaniem, a później kępowym wzrostem, psującym efekt wizualny trawnika. Wiele z nich to gatunki jednoroczne.
Rada: Kupuj tylko produkty renomowanych firm. Unikaj podejrzanie niskich promocyjnych cen i wyprzedaży. Nie warto oszczędzać, bo trawnik będzie trzeba zakładać od nowa.

Zbyt gruba lub zbyt cienka warstwa ziemi przykrywająca nasiona po wysiewie - warstwa nie powinna przekraczać 1 cm, jeśli jest grubsza nasiona traw nie skiełkują. Za to nasiona bez przykrycia ziemią narażone będą na wywiewanie przez wiatr, wyjadanie przez ptaki lub wymywanie przez wodę.
Rada: Po wysianiu nasion przykryj je 0,5-1 cm warstwą ziemi, a następnie lekko zwałuj walcem ogrodowym.

Zaniedbywanie podlewania lub zbyt intensywne podlewanie - w czasie kiełkowania nasiona wymagają stałego nawadniania - najlepiej wieczorem, lekkim strumieniem wody. Kiełkowanie nasion jest rozłożone w czasie (trwa od 7 do 21 dni w zależności od gatunku). Podlewanie nasion traw zbyt mocnym strumieniem - powoduje to ich wymywanie i przemieszczanie, co skutkuje powstawaniem pustych miejsc na trawniku.
Rada: Ustaw zraszacze drobnokropelkowe lub użyj konewki z sitkiem i podlewaj codziennie przez miesiąc, aż skiełkują ostatnie nasiona.
logo BudujemyDom.pl
Źródło: Jesienne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: timages - Fotolia.com