Logo
Logo

Co robić w oczku wodnym jesienią?

Nadejście jesieni to sygnał do rozpoczęcia prac porządkowych również w oczkach wodnych. W październiku i listopadzie czeka nas sporo pracy jeśli chcemy, by nasz mały zbiornik wodny bez problemów przezimował, a wiosną znów stał się piękną ozdobą naszego ogrodu. Sprawdź, co trzeba robić i o czym pamiętać przygotowując oczko wodne do zimy.

Spis treści
Czyszczenie – usuwanie śmieci i osadów Pielęgnacja roślin wodnych – o czym pamiętać Zimowanie ryb – jak pomóc zwierzętom Jesienny przegląd urządzeń wodnych

Jesienna pielęgnacja oczka wodnego
4 rzeczy do zrobienia

1. Czyszczenie – usuwanie śmieci i osadów

  • W październiku z oczka wodnego należy systematycznie usuwać obumarłe części ozdobnych roślin wodnych.
  • Kiedy z drzew i krzewów zaczną opadać liście, warto przykryć cały zbiornik siatką, aby nie trzeba było ich później wybierać. Siatka powinna mieć oczka o średnicy ok. 1 cm.
  • Zaczynamy wyławiać i usuwać liście, które opadają na wodę. Są one główną przyczyną zanieczyszczenia wody. Lliście można usuwać za pomocą specjalnego wybieraka.
  • Należy usunąć zanieczyszczenia i osady z dna zbiornika. Gnijące resztki roślin wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu w wodzie, co może doprowadzić do śnięcia ryb. Najprostsze i najtańsze jest usuwanie zanieczyszczeń za pomocą specjalnego sita lub podbieraka.
  • Zanieczyszczeniu wody można zapobiec zaprzestając dokarmiania ryb wraz z nadejściem chłodów. Gdy woda osiągnie 8°C ryby zapadają w zimowy sen i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych. Dokarmianie w tym czasie jedynie zaszkodzi zwierzętom i zanieczyści wodę.

Zanieczyszczenia i osady można też usunąć po wypompowaniu wody. Dno oczka można wtedy wyczyścić szczotką. Jeśli w oczku znajdują się ryby, na czas czyszczenia należy je wyłowić (po wypompowaniu znacznej ilości wody) i trzymać w pojemniku wypełnionym wodą ze zbiornika. Jeśli oczko napełnia się wodą z wodociągu, ryby można wpuścić po 2-3 dniach od napełnienia stawu.

2. Pielęgnacja roślin wodnych – o czym pamiętać

  • Jeśli zbiornik wodny ma ponad 1 m głębokości i nie jest on osuszany na zimę, powinien wystarczyć do przetrwania roślin wodnych, jednak pozostawienie ich na powierzchni może sprawić, że przemarzną i zginą. Gatunki, które uprawiamy w koszach w oczku wodnym, należy opuścić na dno, by wszystkie części rośliny znajdowały się pod wodą
  • Jesienią do dna zbiornika dochodzi mniej światła niż wiosną czy latem. Dla roślin i zwierząt żyjących pod wodą ważne jest, by lustro wody było odsłonięte w 80-90%!
  • Łodygi roślin przybrzeżnych (takich jak pałka wodna czy sit) umożliwiają wymianę gazową w skutym lodem zbiorniku, dlatego nie należy ich usuwać podczas przeprowadzania porządków.

Oczko wodne - schemat

Głębokość zbiornika min. 1-1,5 m zapewni zwierzętom i roślinom wodnym dobre warunki do przetrwania zimy. Z mniejszych oczek wodnych należy wyławiać ryby na zimę!

3. Zimowanie ryb – jak pomóc zwierzętom

  • Wraz z nadejściem chłodów trzeba ograniczyć karmienie ryb, bo w temperaturze 8°C ryby zapadają w sen zimowy i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych.
  • Zimowanie ryb w stawie jest możliwe, jeśli ma on powierzchnię co najmniej 6 m² oraz głębokość 1,5 m.
  • Problemem dla ryb zimą jest niedostatek tlenu, gdyż pod taflą lodu woda nie ma kontaktu z powietrzem. Dla zapewnienia wymiany gazowej w skutym lodem zbiorniku skuteczny jest przerębel. Łodygi roślin przybrzeżnych (pałka wodna, sit, trzcina) poruszane przez wiatr również uniemożliwiają całkowite zamarzanie wody i pozwalają na wymianę gazową między wodą a powietrzem.

Schemat - przerębel ze słomą

Tradycyjną metodą zapewniającą wymianę gazową w zbiorniku jest roztopienie lodu w kilku miejscach gorącą wodą (nie należy rozbijać go żadnymi ostrymi narzędziami). W powstałym przeręblu umieszcza się wiązki słomy.

4. Jesienny przegląd urządzeń wodnych

Podczas jesiennych porządków należy również zająć się urządzeniami znajdującymi się w zbiorniku pod wodą. Elementy oświetlenia, filtry i pompy mogą działać do późnej jesieni, pierwsze przymrozki są jednak sygnałem do wyłączenia sprzętu. Dodatkowo pompy zanurzone płycej niż na głębokość 60-70 cm należy wyjąć z oczka, by nie uszkodziła ich zamarzająca woda.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, zdjęcia tytułowe:  E. W. Forbess/Pixabay, aquaflora.pl

Autor
Co robić w oczku wodnym jesienią?
Co robić w oczku wodnym jesienią?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl