Surfinia (Petunia surfinia)

Surfinia Petunia surfinia

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią
Charakterystyka rośliny
  • pokrój: płożący
  • wysokość: 20-100cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: wielobarwne
  • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII, X
  • gleba: próchniczna, przepuszczalna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: balkony, tarasy

Surfinia (Petunia surfinia) należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Nazwa charakteryzuje grupę odmian petunii, które wytwarzają płożące pędy. Ich długość zależy od odmiany i może wahać się od 20 do 100cm. Liście są drobne, jajowate, gęsto porastające pędy. Kwiaty mają kielichowaty kształt. Ich barwa jest różnorodna (można nabyć także odmiany wielokolorowe). Surfinie kwitną od czerwca do października. Owocem jest torebka.

Uprawa i wymagania:

Surfinia preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i deszczu. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, dobrze spulchnione o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślinę można przenieść na zewnątrz w drugiej połowie maja. W początkowym okresie można uszczykiwać pędy, aby dobrze się rozkrzewiła.

Przez cały okres uprawy surfinia wymaga regularnego podlewania (źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie) i nawożenia (nawozy potasowo-fosforowe z dodatkiem żelaza - dla lepszego krzewienia i kwitnienia). Woda nie powinna zalegać w donicach/podstawkach, gdyż korzenie szybko gniją i obumierają. Roślinę można zimować w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (po uprzednim przycięciu), jednak efektywniejsza jest uprawa jednoroczna.

Zastosowanie:

Surfinie to tradycyjne rośliny uprawiane na balkonach i tarasach. Ponadto warto je sadzić w dużych kwietnikach w kompozycji z innymi gatunkami płożącymi. Nadaje się do ogrodów różnych typów.

zdjęcie: No machine-readable author provided. Biho assumed (based on copyright claims). - No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1072776