Logo
Logo

Inspekt w ogrodzie | Sposób na wczesne wysiewy warzyw

Inspekt to prosta konstrukcja z wyglądu przypominająca skrzynię bez dna, przykrytą przezroczystą taflą. Pozwala na wcześniejszą uprawę warzyw i innych grup roślin. Dzięki uprawie pod szkłem rośliny można wysiewać już od marca. Co jeszcze warto wiedzieć o inspekcie?

Spis treści
Inspekt zimny czy ciepły? Co jest lepsze? Co uprawiać w inspekcie? Gdzie ustawić inspekt? Jak i z czego zbudować inspekt w ogrodzie? Samodzielna budowa krok po korku FILM: Jak zbudować mini szklarnię, czyli inspekt ogrodowy?

Inspekt znajdzie swoje zastosowanie w każdym ogrodzie. Konstrukcja jest banalnie prosta, niedroga, łatwa w użytkowaniu i nie zajmuje dużo miejsca. W porównaniu z tunelem czy szklarnią jest znacznie mniej odporna na wahania temperatury, pozwala wcześniej cieszyć się plonami wielu gatunków warzyw i kwiatami roślin ozdobnych.

Inspekt wykorzystuje się przede wszystkim do przygotowania i hartowania rozsady, przyspieszania uprawy lub jej wydłużania oraz rozmnażania roślin przez ukorzenianie sadzonek.

Inspekt zimny czy ciepły?

W przypadku inspektu zimnego wykopuje się dół o głębokości 20 cm, ciepłego – ok. 40-50 cm. Przy pierwszym sposobie uprawy ustawia dno wysypuje się jedynie żyznym podłożem (i ustawia w tym miejscu skrzynię). Przy inspekcie ciepłym pod warstwą żyznego podłoża (15-20 cm) należy umieścić wcześniej grubą warstwę końskiego obornika (20-40 cm), który rozkładając się, wydziela bardzo dużo ciepła.

W inspekcie ciepłym rośliny będą kiełkowały i rosły szybciej niż te uprawiane w inspekcie zimnym.

Co uprawiać w inspekcie?

Z inspektu ciepłego można korzystać już od końca lutego, w zimnym natomiast zaleca się siać rośliny od drugiej dekady marca. Dokładne terminy zależą od aktualnej pogody i rejonu Polski (między wschodem a zachodem różnica może wynosić 1-1,5 tygodnia).

Inspekt pozwala na wcześniejszą produkcję rozsad warzyw (kapusta, cebula, kalafior, brokuł, por) i uprawę nowalijek (np.: sałata, rzodkiewka).

Uprawy warzyw w inspekcie Fot. apple1/Fotolia

Czasem w inspekcie uprawia się rośliny ozdobne wrażliwe na ujemne temperatury (petunie, szałwie błyszczące). W razie wystąpienia większych mrozów uprawę warto przykryć matami słomianymi i białą włókniną.

Lokalizacja: Gdzie zbudować inspekt?

Inspekt powinno się ustawić w miejscu umiarkowanie słonecznym, wolnym od silnych wiatrów, osłoniętym. Jeśli jedna ze ścian jest niższa, warto usytuować ją od strony południowej (wtedy nie będzie zasłonięta).

Zazwyczaj inspekt buduje się w warzywniku lub w jego pobliżu. Nie jest to element, który charakteryzuje się dużymi walorami dekoracyjnymi, dlatego unika się montażu w wyeksponowanej, reprezentatywnej części ogrodu.

Jak i z czego zbudować inspekt?

KONSTRUKCJA
Najprostszy inspekt składa się z czterech ścian przykrytych od góry przezroczystym materiałem. Może mieć kształt kwadratowy lub prostokątny. Zwykle boki buduje się z desek (ewentualnie z cegieł, pustaków, płyt MFP) a przykrycie ze szkła, pleksi lub starych okien. Najczęściej przykrycie montowane jest zawiasami na jednostronny, rzadziej dwustronny spad (tzw. belgijkę).

Gotowe modele inspektów można kupić w sklepach ogrodniczych. Zwykle z wyglądu są nieco bardziej estetyczne od tych budowanych samemu. Jednakże nawet przy niewielkich umiejętnościach majsterkowicza można pokusić się o samodzielne skonstruowanie inspektu. Konstrukcja spełnia to samą rolę, nie niesie za sobą dodatkowych kosztów, a do budowy można użyć materiałów z recyklingu.

Inspekt z młodymi warzywami Uprawa warzyw w inspekcie
Fot. titosoft/Pixabay

WYMIARY
Poszczególne modele różnią się kształtem i rozmiarem. Warto jednak pamiętać, aby zbudować/nabyć „skrzynię” o minimalnych wymiarach 100cm długości, 50 cm szerokości i 50 cm wysokości. Często deski docina się pod wymiar przykrycia – o ile są to stare, niepotrzebne ramy okienne. Dokładny rozmiar jest w dużej mierze uzależniony od wielkości ogrodu i przeznaczonej na inspekt powierzchni, jednak zbyt małe konstrukcje nie spełniają swojej roli, pozwalając jedynie na marginalny siew warzyw i innych roślin.

Samodzielna budowa krok po korku

Do budowy najprostszego inspektu wystarczą cztery szerokie deski (2x2, 5 listewek, gwoździe lub wkręty, dwa zawiasy i przezroczyste przykrycie (np.: 2 stare okna).

Deski należy połączyć ze sobą za pomocą listewek. Warto przy tym pamiętać, aby listewki były nieco dłuższe od szerokości deski. Wtedy będzie można mocniej utwierdzić konstrukcje w podłożu. Piątą listewkę przybija się na środku skrzyni – będzie stanowiła podpórkę dla ram okiennych.

Następnie za pomocą zawiasów należy przytwierdzić stare okna do bocznych ścian. To nie jest obowiązkowy element, jednak takie łączenie pozwala na wygodniejsze korzystanie z inspektu. Drewniane elementy zaleca się dodatkowo zaimpregnować – wtedy zwiększy się ich wytrzymałość, a inspekt posłuży dłużej.

FILM: Jak zbudować mini szklarnię, czyli inspekt ogrodowy?

Źródło: Bricomarché z pasją - Youtube

 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: MariaGodfrida/Pixabay

Autor
Inspekt w ogrodzie | Sposób na wczesne wysiewy warzyw
Inspekt w ogrodzie | Sposób na wczesne wysiewy warzyw
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość :)

14-02-2021 00:25

„Reprezentatywny” to nie to samo co „reprezentacyjny”

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl