Logo
Logo

Hortensja ogrodowa 'Bodensee'

Na świecie wyhodowano setki odmian hortensji ogrodowej o kwiatach w całej palecie barw, od białych, kremowych i seledynowych, przez różowe i czerwone, po purpurowe, fioletowe i jaskrawo niebieskie. Jedną z cenniejszych, wczesnych i powtarzających kwitnienie odmian hortensji ogrodowej jest ‘Bodensee’.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Hortensja ogrodowa to gatunek pochodzący z Azji, naturalnie występuje na dużym obszarze od Himalajów po Japonię. W Polsce oferowana jest jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz oraz jako krzew ozdobny do uprawy w gruncie. Do sadzenia w naszych ogrodach nadają się jednak tylko odmiany najbardziej mrozoodporne, znoszące zimą przynajmniej kilkunastostopniowe spadki temperatury poniżej zera. Obok tradycyjnych odmian szczególnie wartymi polecenia są tzw. remontantki, czyli odmiany powtarzające kwitnienie późnym latem i jesienią na pędach jednorocznych z pąków kwiatowych, które utworzył się późną wiosną u podstawy pędów.

Opis rośliny

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) 'Bodensee' z cenniejszych, wczesnych i powtarzających kwitnienie odmian. Jest to półkulisty krzew o wyprostowanych pędach, błyszczących, ciemnozielonych liściach i efektownych, różowo-fioletowych kwiatostanach. Roślina dorasta do 1,3 m wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Na szczytach pędów tworzy kuliste kwiatostany o średnicy 17-19 cm, zbudowane z pojedynczych kwiatów płonnych.

Barwa kwiatów zależy od pH podłoża. Na glebach zasadowych kwiaty są różowo-czerwonawe, na glebach kwaśnych w kolorze lila i fioletu. Ponadto barwa płatków zmienia się także w trakcie ich rozwoju. Kwiatostany są pięknie wyeksponowane na tle dużych, zielonych liści, a ich barwa wydaje się przez to jeszcze bardziej intensywna. Dowiedz się więcej o zmianie koloru

Hydrangea macrophylla Bodensee fot. Grzegorz Falowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falowski ZSzP

Zobacz więcej ciekawych odmian hortensji ogrodowej

Wymagania i uprawa

Hortensja ogrodowa bardzo dobrze rośnie w klimacie morskim, o dużej wilgotności powietrza. W Polsce dobrze rośnie i kwitnie na terenach położonych na zachód od Wisły. W rejonach gdzie zimy są surowe i mroźne często dochodzi do przemarzania pąków kwiatowych i rośliny nie kwitną, choć nadal pozostają ozdobne z liści.

Na wschodzie kraju krzewy wymagają starannego zabezpieczenia pędów przed przemarzaniem - obsypania podstawy krzewów korą sosnową lub suchymi liśćmi oraz osłonięcia pędów słomianym chochołem lub stroiszem. Zabiegi te nie zawsze jednak są w stu procentach skuteczne, dlatego najpewniejszym sposobem uzyskania kwitnących roślin hortensji ogrodowej jest ich uprawa w pojemnikach chowanych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń.

Hortensja ogrodowa najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, na glebach żyznych, próchnicznych, stale umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Uprawiana na glebach zasadowych może wykazywać objawy chlorozy. Dowiedz się więcej o uprawie

Ponieważ pąki kwiatowe zawiązują się latem, pędów hortensji ogrodowej nie wolno przycinać, bo krzewy nie zakwitną. Dowiedz się więcej o przycinaniu

Gdzie posadzić?

Hortensja ogrodowa 'Bodensee' to idealny krzew zarówno do małych ogrodów przydomowych, sadzona pojedynczo lub niewielkich grupach z innymi roślinami, oraz do większych ogrodów i parków, gdzie pięknie prezentuje się pod koronami drzew o ażurowych koronach. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach służących do dekoracji balkonów i tarasów, ale trzeba ją chować na zimę do pomieszczeń. Krzewy dobrze rosną sadzone w pobliżu oczek wodnych, gdzie wilgotność powietrza jest większa. Kwiaty hortensji można ścinać i wykorzystywać do tworzenia bukietów, można je też zasuszać.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Hortensja ogrodowa 'Bodensee'
Hortensja ogrodowa 'Bodensee'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny