Logo
Logo

Błędy w stosowaniu środków ochrony roślin

Niektóre środki ochrony roślin to trucizny groźne dla zdrowia człowieka. By uniknąć zatrucia, trzeba je "stosować z głową". Dowiedz się, jak to zrobić i uniknąć błędów!

Dobra praktyka w stosowaniu środków ochrony roślin to jeden z najczęściej poruszanych tematów w sektorze ogrodniczym i rolniczym. Pomimo kampanii społecznościowych, wydawania fachowych publikacji, wiele osób wciąż popełnia błędy przy wykonywaniu zabiegów ochronnych. Niestety w tym przypadku niedopatrzenia (często wynikające z niedbalstwa) mogą skończyć się nie tylko tragicznie dla roślin, ale także dla zdrowia człowieka. Dlatego, o ile Polacy mają „naturalną” skłonność do niestosowania się do instrukcji, w tym wypadku powinno się zrobić wyjątek.

Najczęstsze błędy w stosowaniu ś.o.r. to:

1. Wykonywanie zabiegu w nieodpowiednich warunkach
– to ważne, aby rośliny opryskiwać przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. W pierwszym przypadku ciecz będzie unoszona na przez wiatr, w drugiej efekt może zostać zniwelowany przez rozmycie (straty ekonomiczne). Ponadto środki ochrony roślin mają podane w instrukcji minimalne temperatury, przy których są skuteczne. Dlatego niektórych z nich nie można stosować wczesną wiosną w okresie chłodów. Nie wolno wykonywać oprysków w czasie dnia, gdyż wtedy masowo zabija się pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne stworzenia. Z zabiegiem najlepiej poczekać do wieczora.

2. Nieodpowiednie dawki
– przy rozrabianiu danego preparatu należy ściśle trzymać się dawek podawanych na opakowaniu (są zmienne w zależności od grupy roślin/gatunku).  W przypadku zbyt dużego stężenia może dojść do działania toksycznego dla roślin (i strat w wyniku ich zamierania), w drugim preparat zwyczajnie nie zadziała, bo dawka będzie zbyt mała do zniszczenia organizmu szkodliwego, który dodatkowo może się uodpornić na kolejną (większą) dawkę.

3. Brak stroju ochronnego i nieprzestrzeganie zasad BHP
– trzeba zdać sobie sprawę, że chemiczne preparaty są niczym innym jak trucizną. Działającą mniej lub bardziej skutecznie w zależności od klasy toksyczności. Dlatego ubiór ochronny, a zwłaszcza maska powinny być niepodważalnym obowiązkiem (i są – tylko niestety w teorii). Substancje aktywne zawarte w ŚOR mogą dostać się do organizmu nie tylko przez drogi oddechowe, ale także przez skórę i przewód pokarmowy. KRUS (i inne organizacje) alarmują, że najwięcej zatruć odnotowuje się przy stosowaniu środków ochrony kategorii 3, gdyż ich szkodliwość jest bagatelizowana. Podczas wykonywania zabiegu (i w przerwach) nie można palić papierosów, spożywać posiłków i napojów.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Cade Martin - Dawn Arlotta - USCDC

Autor
Błędy w stosowaniu środków ochrony roślin
Błędy w stosowaniu środków ochrony roślin
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl