Logo
Logo

Żurawka ogrodowa (Heuchera × hybrida)

Żurawka ogrodowa (Heuchera × hybrida) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: każda ogrodowa, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe
  • Kwiatostan: wiechowaty
  • Kwiaty: drobne
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Wysokość: ok. 40 cm
  • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII
  • Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty, obwódki rabat, skarpy, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

    Żurawka ogrodowa (Heuchera × hybrida) to rośliny należące do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Nazwa ta obejmuje wiele, różnych krzyżówek żurawek, które naturalnie występują na obszarach leśnych i górzystych Ameryki północnej i środkowej. Są to cenne i pospolicie uprawiane w ogrodach rośliny ozdobne.

    Wygląd rośliny

    Żurawki ogrodowe są bylinami, które stosunkowo wolno rosną. Posiadają krótkie, silnie ulistnione pędy tworzących niską, zwartą kępę. Mają niezwykle dekoracyjne liście. Ich bardzo ciekawa i charakterystyczna blaszka występuje w kolorach od żółtej, różowej do ciemno bordowej, zielonej i wielokolorowych.

    Z wierzchołków pędów wyrastają wiechowate kwiatostany, osadzone na długich ok. 40 cm łodygach. Kwiaty mają barwę białą, różową i czerwoną. Kwitną od czerwca do lipca.

    Wymagania i uprawa

    Uprawa żurawki ogrodowej jest bardzo prosta. Idealne stanowisko dla tej rośliny to miejsce półcieniste z próchniczną, przepuszczalną i wilgotną glebą. Jeżeli stanowisko jest mocniej zacienione, nie można przesadzać z wilgocią, ponieważ rośliny mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe. Żurawki najlepiej rosną w glebie o odczynie pH od obojętnego do lekko zasadowego. Żurawki ogrodowe są przeciętnie mrozoodporne.

    Bylinę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, należy przesadzić – stare okazy wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną, dzielimy na mniejsze części i sadzimy na nowe miejsce (najlepiej gdy gleba jest przekopana na co najmniej 30 cm). Taki podział to najlepsza metoda rozmnażania roślin.

    Podczas sadzenia żurawek należy pamiętać, że liczba roślin nie powinna przekroczyć 12 sztuk na 1m². Jeżeli sadzimy Heuchery (inna nazwa żurawek) w dużych grupach, to najlepiej po 10-20 sztuk.

    Pielęgnacja

    Żurawki należy systematycznie odchwaszczać i podlewać w razie potrzeby, ponieważ źle znoszą przedłużające się okresy bez deszczu (szczególnie młode okazy). Rośliny warto nawozić – stają się wtedy odporniejsze na niekorzystne warunki i bujniej rosną.

    Rośliny można przycinać wczesną wiosną, tj. usuwać zaschnięte części (liście i kwiatostany), gdy rośliny jeszcze nie wznowiły wzrostu. To zapewnia roślinie zdrowy start w nowym sezonie. 

    Większość żurawek ogrodowych jest mrozoodpornych i przetrwa zimę ale w zimniejszych, północno-wschodnich rejonach Polski młode okazy warto osłaniać je przed nadejściem mrozów – korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą.

    Szkodniki i choroby

    Wśród najczęstszych i pospolitych szkodników, żurawki ogrodowe mogą być atakowane przez opuchlaki, mszyce, ślimaki i mrówki. Natomiast czasem pojawiającymi się chorobami są choroby grzybowe korzeni wynikające z przelania lub naturalnie zbyt mokrej gleby.

    Zastosowanie

    Wybierając żurawki do ogrodu wybierajmy dla nich miejsca na obwódkach rabat, skalniakach i wśród nasadzeń z niskimi roślinami. Można je uprawiać w pojemnikach z innymi roślinami, co pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji.

    Coraz częściej żurawki wykorzystuje się w bukieciarstwie.

    Polecane odmiany

    • 'Key Lime Pie' – liście jasnozielone
    • 'Green Spice' – liście ciemnozielone
    • 'Strawberry Swirl' – liście zielone ze srebrnymi plamami, o brzegu mocno pofalowanym
    • 'Can Can' – liście purpurowe
    • 'Snow Storm' – liście kremowo-żółte z zielonymi plamami i wąs­kim zielonym brzegiem
    • 'Citronelle' – jasnożółte liście
    • 'Binoche' – ciemno-fioletowo-bordowo-czarne liście

    Ciekawostki

    Żurawka nazywana jest potocznie drżączką, ponieważ delikatne, ażurowe kwiatostany "drżą" nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru.

    Gdzie kupić?

    Sadzonki żurawek ogrodowych są dostępne w szkółkach roślin ozdobnych i w większych sklepach ogrodniczych. Można je również łatwo znaleźć w sklepach internetowych takich jak:

     

    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: AdobeStock, "Heuchera"/amandabhslater/CC BY-SA 2.0, "Heuchera 'Morello' PBR at Avonbank Nurseries 1 April 2015.jpg"/je_wyer/CC BY 2.0, "'Dolce Key Lime Pie' Coral Bells"/daryl_mitchell/CC BY-SA 2.0, "Chelsea Flower Show, visitors"/La Citta Vita/CC BY-SA 2.0

    Autor
    Żurawka ogrodowa
    Żurawka ogrodowa
    Katarzyna Jeziorska

    Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (6)
    Powiązane rośliny
    Zwiń Pokaż więcej (2)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl