Logo
Logo

Tuje w doniczkach na balkonie i tarasie | Jak dbać, by rosły wiele lat?

Od kilku lat rośliny iglaste stały się jednymi z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin ozdobnych. Zwykle kompozycje z ich udziałem spotyka się w ogrodach i na ternach zieleni miejskiej, jednak ogromna różnorodność odmian, pozwala też na uprawę roślin w pojemnikach. Dowiedz się wszystkiego o uprawie tui na balkonie.

Spis treści
Czy tuja nadaje się na balkon? Jakie gatunki i odmiany tui nadają się do doniczki? Co zrobić, aby doniczkowe tuje na balkonie rosły zdrowo przez wiele lat? Jak sadzić tuje do doniczek i gdzie je ustawić? Jak często podlewać i nawozić? Co zrobić, by tuja na balkonie nie zmarzła zimą?

Czy tuja nadaje się na balkon?

Jednym z najbardziej uniwersalnych gatunków iglaków są żywotniki zachodnie popularnie nazywane tujami. Znakomicie sprawdzają się jako krzewy rabatowe i żywopłotowe, ale równie dobrze mogą być też uprawiane w donicach.

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) jako gatunek osiąga w naturze bardzo duże rozmiary (dorasta do ok. 15-20 m wys.) i ma postać okazałego drzewa. W takiej postaci w uprawie spotykany jest jednak bardzo rzadko, gdyż znacznie bardziej popularne są jego liczne odmiany (często karłowe), różniące się między sobą pokrojem, barwą igieł oraz wysokością.

Tuje są popularnymi roślinami, które często uprawiane są na balkonach. Ich gęste, zielone liście i odporność na niekorzystne warunki pogodowe sprawiają, że są one idealnym wyborem do ogrodzenia lub dekoracji przestrzeni na balkonie.

tuje w doniczkach odmiany fot. Photographee.eu - Fotolia.com fot. © Photographee.eu - Fotolia.com

Polecane odmiany tui do uprawy doniczkowej

Większość odmian żywotnika zachodniego znakomicie sprawdza się w ogrodzie i może służyć do tworzenia żywopłotów oraz kompozycji rabatowych. Istnieją jednak też rośliny, które doskonale nadają się do uprawy pojemnikowej.

Okrągłe i karłowe
Wśród licznych odmian tui, kompaktowym rozmiarem i kulistym pokrojem charakteryzują się między innymi:

  • 'Danica' - odmiana wolnorosnąca i osiągająca ok. 1 m wys.
  • 'Teddy' - odmiana karłowa, dorastająca do ok. 40-50 cm, wymagająca cięcia dla zachowania kulistego pokroju
  • 'Bablin' - oryginalna polska odmiana o nieregularnym, stożkowym pokroju, dorastająca do k. 1,3 m wys. i osiągająca podobną szerokość
  • 'Little Champion' - piękna, wolnorosnąca odmiana o gęstym, zwartym, kulistym pokroju, dorastająca do ok. 1 m wys.
  • 'Little Dorrit', 'Little Giant', 'Waterfield' i 'Mecki' - karłowe odmiany o gęstym, kulistym pokroju, dorastające do ok. 0,5-1 m wys.
  • 'Mr Bowling Ball' - odmiana o płasko-kulistym pokroju i nitkowatych pędach, dorastająca do ok. 0,5-1 m wys.
  • 'Recurva Nana' - nieco wyższa, ale bardzo wolno rosnąca odmiana o kulistym, w późniejszym wieku stożkowatym pokroju, dorastająca do ok. 1,5 m wys.


Kolorowe i nieduże

Ciekawą barwą igieł oraz kompaktowymi rozmiarami mogą pochwalić się natomiast takie odmiany żywotnika jak: „

  • 'Amber Glow' - odmiana o kulistym, nieregularnym pokroju i żółtej barwie igieł, dorastająca do ok. 0,5-1 m. wys.
  • 'Cloth of Gold' - odmiana o stożkowym, luźnym pokroju i żółtawych igłach, zmieniających zimą barwę na pomarańczową, dorastająca do ok. 0,5-1 m wys.
  • 'Golden Tuffet' - ciekawa, karłowa odmiana o płaskokulistym, poduszkowatym pokroju, wałeczkowatych pędach i pomarańczowo-zielonych igłach, dorastająca do ok. 0,5-1 m wys.
  • 'Meinecke's Zwerg' - odmiana o kulistym pokroju, u której wiosenne przyrosty mają kremowe zabarwienie, dorasta do ok. 1-1,5 m. wys.
  • 'Mirjam' - piękna, karłowa, wolnorosnąca odmiana o gęstym, kulistym pokroju i żółto-zielonych igłach, osiągająca ok. 0,5-1 m. wys.

tuja w doniczce fot. Flower Council Holland fot. Flower Council Holland tuje na balkonie fot. FloraDania fot. FloraDania
Wybierz odpowiedni gatunek. Tuje są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, więc możesz wybrać taki, który najlepiej pasuje do warunków panujących na Twoim balkonie.

Jak pielęgnować tuje na balkonie?

Tuje uprawiane w pojemnikach mogą przez cały rok zdobić balkony i tarasy, ale dla zachowania atrakcyjnego wyglądu, wymagają więcej troski niż rośliny rosnące w gruncie.

Uprawa tuji na balkonie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale jeśli zadbasz o nią odpowiednio, możesz cieszyć się piękną i zdrową rośliną przez wiele lat.

Miejsce
Większość tui najlepiej rośnie w słońcu. W cieniu będą źle wyglądać i nadmiernie wyciągać się do słońca. Na zacienionych balkonach lepiej zrezygnować z tui i posadzić cis lub mikrobiotę syberyjską. Planując posadzenie tui na balkonie przygotujmy dla nich odpowiednio dużo miejsca (pamiętajmy o tym, że niektóre odmiany mogą dorastać do sporych rozmiarów). Miejsce powinno być osłonięte od silnych wiatrów (które mogłyby przewrócić roślinę, a w zimie doprowadzić do przemarzania).

Podłoże
Do uprawy iglaków niezbędna jest odpowiednia ziemia, która powinna być żyzna i przepuszczalna oraz powinna posiadać kwaśny lub lekko kwaśny odczyn pH (z wyjątkiem odmian preferujących inny rodzaj podłoża). Roślinom należy zapewnić w donicach jak najwięcej podłoża, dzięki czemu ziemia dłużej pozostanie wilgotna i lepiej ochroni korzenie roślin przed zimowym chłodem.

Doniczka
Do uprawy żywotników najlepiej wybrać drewniane, impregnowane skrzynie lub duże, mrozoodporne donice. Nie należy natomiast sadzić roślin w plastikowych, ceramicznych lub metalowych doniczkach, gdyż będą one słabo chronić rośliny przed chłodem i mogą pękać na mrozie (ceramiczne i plastikowe). Każdy pojemnik przeznaczony pod uprawę iglaków musi posiadać odpływ lub grubą warstwę drenażu na dnie, aby uchronić korzenie przed zalaniem. Skrzynie i donice powinny też posiadać izolowane przed chłodem dno, dlatego warto ustawić je na podkładzie z grubego drewna lub na styropianowej płycie.

Podlewanie i nawożenie
Ograniczona ilość podłoża powoduje też szybszą utratę wody i składników odżywczych, dlatego podczas letnich upałów oraz zimowych odwilży, iglakom w pojemnikach grozi przesuszenie, a w czasie okresu wegetacyjnego niedobór składników odżywczych. Aby więc uniknąć problemów, latem rośliny należy systematycznie nawadniać, a od marca do lipca nawozić odpowiednimi nawozami przeznaczonymi dla iglaków (w dawce mniejszej, niż zalecana przez producenta).

Zimowanie
Aby iglaki uprawiane w pojemnikach mogły przez wiele lat zdobić balkon, wymagają troskliwej opieki. Największym zagrożeniem jest la nich mróz i susza. Z braku przestrzeni, ośliny nie mogą się dostatecznie głęboko zakorzenić i nie są chronione przed chłodem tak dużą warstwa podłoża jak w gruncie, dlatego zimą narażone są na przemarzanie. Późną jesienią pojemniki z roślinami trzeba też koniecznie zabezpieczyć przed mrozem, owijając donice słomianymi matami lub grubą włókniną. Warto również pamiętać, że zimą podczas odwilży, podłoże w donicach bardzo wysycha i trzeba je umiarkowanie nawadniać.


Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne tui uprawianych w doniczkach nie różnią się od tych przeprowadzanych dla żywotników w gruncie. Dowiedz się więcej z artykułu: Wymagania, uprawa i pielęgnacja tui (żywotników)


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: Valerii_Honcharuk / Depositphotos oraz 7monarda / Fotolia

Autor
Tuje w doniczkach na balkonie i tarasie | Jak dbać, by rosły wiele lat?
Tuje w doniczkach na balkonie i tarasie | Jak dbać, by rosły wiele lat?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jerzy

03-02-2023 13:48

Mam problem ze storczykiem traci liście. Uważam na nawadnianie !

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl