Logo
Logo

UWAGA! Trujące rośliny domowe. Poznaj je i uniknij zatrucia!

Wiele gatunków roślin doniczkowych zawiera substancje toksyczne. Wielokrotnie kwiaty te są jednak tak piękne, że nie wyobrażamy sobie bez nich naszego mieszkania. Bez obaw! Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach oraz znać poszczególne rośliny, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Dowiedz się, na które rośliny zwracać szczególna uwagę oraz jak z nimi postępować.

Spis treści
Jak niebezpieczne mogą być rośliny domowe? Lista trujących gatunków roślin Co wiedzieć przy pielęgnacji roślin trujących? Co zrobić w przypadku kontaktu z trującą rośliną?

W jaki sposób rośliny domowe mogą zaszkodzić?
Trujące rośliny doniczkowe

Wyjątkowo niebezpieczną rośliną zawierającą w swoich tkankach glikozydy nasercowe, które powodują zaburzenia pracy serca jest oleander (Nerium oleander). Diffenbachia, filodendron, skrzydłokwiatanturium czy monstera mają w sobie nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które podrażniają skórę, błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz spojówki. Natomiast zjedzenie liści krotonu może wywołać biegunkę i nudności.

Warto wiedzieć, że większość trujących roślin domowych zawiera drażniący skórę sok mleczny, który wydziela się w momencie uszkodzenia liści bądź pędów.

Od lewej: fot. Manfred Richter, hartono subagio, Franz W. / Pixabay
Od lewej: anturium, filodendron, oleander 

Jakie rośliny domowe są trujące?
Przykłady trujących gatunków

Przykładów roślin trujących o możliwie niebezpiecznym działaniu jest dość dużo, dlatego zawsze należy sprawdzać, który z lubianych przez nas gatunków może być potencjalnie niebezpieczny. Wśród najbardziej znanych i często spotykanych są:

Dracena, kroton, wilczomlecz - trujące rośliny domowe
Od lewej: fot. Gabriele Lässer, Jacques GAIMARD, Hans Braxmeier / Pixabay
Od lewej: dracena, kroton, wilczomlecz 

O czym pamiętać uprawiając trujące rośliny?
Zasady pielęgnacji niebezpiecznych roślin domowych

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przesadzanie, rozmnażanie itp., należy bezwzględnie stosować ochronne rękawiczki oraz uważać na twarz – zepnij włosy, aby nie trzeba było ich poprawiać w trakcie pracy oraz pamiętaj żeby nie przecierać oczu.

Na obecność roślin trujących w domu musimy być szczególnie wyczuleni, gdy w pobliżu przebywają dzieci i zwierzęta. Najgroźniejsze bowiem jest zjedzenie części roślin – może to prowadzić do dość poważnych objawów i potrzeby niezwłocznej wizyty u lekarza.

 
Hoja, fikus, difenbachia - trujące rośliny domowe
Od lewej: fot. klagyivik, Vadimkaipov, esweta3.gmail.com / Pixabay
Od lewej: hoja, fikus, difenbachia 

Co zrobić po kontakcie z trującą rośliną?

W przypadku kontaktu skóry dziecka lub oczu ze szkodliwym sokiem roślinnym wystarczy tylko przemyć te miejsca wodą. Gdy dojdzie do spożycia części roślin, konieczne będzie przepłukanie buzi i podanie dwóch do trzech szklanek wody do wypicia. Zaś w razie podejrzenia zatrucia należy natychmiast wywołać wymioty i udać się do lekarza.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl 

Autor
UWAGA! Trujące rośliny domowe. Poznaj je i uniknij zatrucia!
UWAGA! Trujące rośliny domowe. Poznaj je i uniknij zatrucia!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl