Logo
Logo

Dlaczego warto jeść kiełki? Są pyszne i zdrowe!

Wiosna to czas, kiedy naturalnym odruchem jest poszukiwanie nowalijek, których po długiej zimie zawsze niecierpliwie wyczekujemy. Jednak pierwsze warzywa bardziej cieszą oczy niż podniebienie i zdrowie. Warto zatem postawić na rzeżuchę oraz inne kiełki – są niezwykle wartościowe i świetnie wkomponują się w nasze wiosenne menu.

Spis treści
Które kiełki warto jeść? Co zawierają? Jak samemu zrobić kiełki?

Dlaczego warto jeść kiełki? Królowa kiełków – rzeżucha

Rzeżucha to przede wszystkim niezwykle bogate źródło bezcennych witamin, między innymi C, B, A, K i E, oraz minerałów, głównie żelaza i wapnia, a także potasu, fosforu, cynku, selenu i jodu. Składniki odżywcze zawarte w kiełkach rzeżuchy są łatwo przyswajalne przez nasz organizm, a do tego wzbogacone obecnością niezbędnego błonnika oraz olejków eterycznych. Wszystko to sprawia, że rzeżucha pozostawia daleko w tyle absolutnie wszystkie nowalijki i zdecydowanie wygrywa w kategorii wartości odżywczych.

Tak, jak wszystkie kiełki, tak i rzeżuchę warto włączać do naszego menu przez cały rok, jednak to właśnie wiosną, rzeżucha ma dla naszego organizmu szczególne znaczenie. Jej wyjątkowe wartości odżywcze doskonale podreperują nasz organizm po wyczerpującym okresie jesienno-zimowym, dostarczając niemal wszystkiego, co jest nam niezbędne. Poza tym rzeżucha oraz inne kiełki to dobry sposób na oczyszczenie organizmu. Oryginalny smak i zapach nadadzą z kolei naszym potrawom zupełnie nowego, wiosennego charakteru.

Poznaj także inne kiełki! Więcej wiosny, smaku i zdrowia

Rzeżucha jest z pewnością najbardziej znanym zwiastunem wiosny, który możemy sami sobie wyhodować. Warto jednak wiedzieć, że wiosna to nie tylko rzeżucha, ale także inne kiełki. I tak:

  • Kiełki lucerny obfitują w witaminy A, B i E oraz żelazo, wapń, magnez i fosfor. To doskonały dodatek do kanapek, sałatek, sosów, zup, a nawet mięs. Polecane są szczególnie kobietom w ciąży, karmiącym oraz będącym w okresie menopauzy.

  • Kiełki brokuła to natomiast bogate źródło sulforafanu – przeciwutleniacza, który pomaga zapobiegać rozwojowi nowotworów. Poza tym kiełki brokuła zawierają wszystkie witaminy z grupy B, koenzym Q10 i ważną dla naszego wzroku luteinę. Ich pikantny smak doskonale komponuje się z kanapkami, sałatkami i białym serem.

  • Burak to z kolei warzywo, które w postaci kiełków dostarcza niezwykle dużych ilości witamin A, B, i C, a także białka i błonnika. Kiełki buraka obniżają ciśnienie krwi, odkwaszają organizm, wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz wpływają pozytywnie na wzrost krwinek czerwonych, czym skutecznie zapobiegają anemii. To także kiełki doskonale pielęgnujące urodę, poprawiają bowiem stan włosów, cery i paznokci.

  • Kiełki soczewicy oraz kiełki fasoli mung to obowiązkowy składnik diety kobiet będących w ciąży, gdyż stanowią bogate źródło kwasu foliowego. Poza tym zawierają spore ilości witaminy C oraz witamin z grupy B, a także cennych minerałów, w tym magnezu, fosforu, żelaza, potasu, cynku, miedzi, manganu i krzemu. Jak je wykorzystać w codziennej diecie? Kiełki te doskonale nadają się do kanapek, sałatek, jajecznicy, omletów, a nawet farszu pierogowego.

Lista roślin i zbóż, które możemy z powodzeniem kiełkować jest naprawdę długa. Może to być kapusta, cebula, groch, słonecznik, owies, żyto, pszenica, siemię lniane, czy też soja. A wszystkie z tych propozycji to bogactwo witamin i składników mineralnych, które nasz organizm z pewnością doceni. Doskonałym rozwiązaniem są tutaj specjalne mieszanki, będące kompozycją różnych nasion do kiełkowania – dla niezdecydowanych lub pragnących różnorodności i ciekawych wrażeń smakowych.

Prosta uprawa kiełków

Domowa uprawa, zarówno rzeżuchy, jak i innych kiełków, jest czynnością niezwykle prostą i dostarczającą jednocześnie mnóstwa satysfakcji. Możemy mieć bowiem trochę wiosny i całkiem sporo witamin na swoim talerzu i w domowym ogrodzie.

Aby nasiona mogły kiełkować, potrzebują jednak odpowiednich warunków, powinniśmy zatem zadbać o odpowiednią temperaturę, wilgoć i światło. Kiełki potrzebują nieco zacienionego miejsca oraz temperatury w granicach 19-21 stopni Celsjusza.

Poza tym warto pamiętać, aby:

  • kupować nasiona najlepszej jakości u sprawdzonych dostawców,
  • przed posianiem opłukać kiełki w letniej, przegotowanej wodzie, następnie zalać je wodą i odstawić na kilka godzin, aby spęczniały,
  • do uprawy kiełków używać wygodnej, higienicznej kiełkownicy, która pozwala na usuwanie nadmiaru wody i gazów, a jednocześnie zapewnia kiełkom optymalną temperaturę i wilgoć,
  • podlewać kiełki dwa razy dziennie (niektóre nasiona potrzebuję częstszego podlewania, np. 3 razy dziennie – warto to sprawdzić),
  • nasiona rozsypać luźno.

Jesteś już zdecydowany na wiosenną uprawę kiełków?
Wszystko, co niezbędne znajdziesz na https://www.sklepogrodniczy.pl/


Tekst: Katarzyna Polczyk, zdjęcie tytułowe: VitalikRadko / Depositphotos oraz Esther Merbt / Pixabay

Autor
Dlaczego warto jeść kiełki? Są pyszne i zdrowe!
Dlaczego warto jeść kiełki? Są pyszne i zdrowe!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Poduszka.com.pl

22-10-2020 12:41

Bardzo dobry pomysł. Zdrowe jedzenie, zdrowy sen i sport! Dziękuję bardzo za ciekawy artykuł.

Gość KtoPyta

02-03-2020 19:25

Kiedy wyśpiewać kiełki?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl