Logo
Logo

Pnącza w domu – rośliny pnące do mieszkania | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Pnącza są bardzo dekoracyjne i doskonale rosną w warunkach domowych. Trudno znaleźć mniej wymagające rośliny doniczkowe do mieszkania od pnączy. Rosną szybko i są łatwe w uprawie. Poznaj najpopularniejsze gatunki domowych pnączy.

Streszczenie artykułu
Rośliny pnące są doskonałym wyborem dla osób, które pragną wprowadzić do swojego domu odrobinę zieleni, a jednocześnie nie dysponują dużą ilością wolnej przestrzeni. Z powodu swojej zdolności do pnienia, mogą one być uprawiane w różnych miejscach - na parapecie, na półce, czy na specjalnej konstrukcji. Wśród popularnych roślin pnących do mieszkania warto wymienić filodendron, który charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi i łatwością w uprawie. Innym ciekawym wyborem jest scindapsus, który posiada piękne, sercowate liście pokryte srebrzystymi plamami. Monstera to kolejna roślina, która cieszy się dużą popularnością - jej duże, perforowane liście dodają wnętrzom egzotycznego charakteru. Wśród innych roślin pnących warto także zwrócić uwagę na szczepanec wielkokwiatowy, bluszcz pospolity czy tradescancję. Te rośliny są nie tylko dekoracyjne, ale również łatwe w uprawie, co czyni je idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. W przypadku wszystkich roślin pnących ważne jest jednak zapewnienie im odpowiednich warunków - odpowiedniej ilości światła, temperatury oraz wilgotności.
Spis treści
Dlaczego rośliny pnące idealnie nadają się do mieszkań? Jakie pnącza wybrać do domu? Zobacz najpopularniejsze! Co lubią domowe pnącza? Jak o nie dbać?

Dlaczego warto wybrać pnącza do domu?

Pnącza to niezwykła grupa roślin posiadająca zdolność "wspinania się" po podporach przy pomocy różnych organów – pędów owijające się wokół podpór, wąsów czepnych, korzeni czepnych lub ogonków liściowych. Wiele z tych roślin jest bardzo dekoracyjnych i doskonale rośnie w warunkach domowych, dlatego też są jednymi z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych do mieszkań.

  • Pnącza szybko rosną, w krótkim czasie tworząc masę zieleni – ich wzrost można dowolnie ukierunkować poprzez umiejętne cięcie.
  • Pnącza łatwe w uprawie – dobrze rosną w mieszkaniu. W większości przypadków nie mają specjalnych wymagań glebowych.
  • Pnącza dobrze rosną na każdym stanowisku – należy jednak pamiętać, że nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Niektóre pnącza zaliczają się też do typowych, cieniolubnych roślin doniczkowych.
  • Pnącza zajmują niewiele miejsca – można je postawić nawet na najwyższej półce. Są idealne do małych mieszkań, gdzie liczy się każdy cm2 powierzchni.
  • Pnącza łatwo się rozmnaża – wystarczy odciąć końce pędów i włożyć do szklanki z wodą, aby się ukorzeniły.

Wybór pnącz do domu i mieszkania

Jest wiele gatunków pnączy doniczkowych, łatwo więc wybrać najlepsze do naszego mieszkania. Przedstawiamy najpopularniejsze domowe pnącza:

Filodendron pnący (Philodendron scandens), fot. www.szwedzio Filodendron pnący
(Philodendron scandens)
Cissus australijski (Ciccus antarctica), fot. www.szwedzio Cissus australijski
(Ciccus antarctica)
Scindapsus złoty (Scindapsus aureus), fot. www.szwedzio
Scindapsus złoty

(Scindapsus aureus
Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda), fot. www.szwedzio
Stefanotis bukietowy

(Stephanotis floribunda)
Syngonium stopowcowe (Syngonium podophyllum), fot. www.szwedzio
Syngonium stopowcowe

(Syngonium podophyllum)
Bluszcz pospolity (Hedera helix), fot. www.szwedzio
Bluszcz pospolity

(Hedera helix)
  • Filodendron pnący (Philodendron scandens) jest najpopularniejszym z filodendronów. Ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie – dzięki tym cechom jest bardzo popularnym domowym pnączem. Łodygi płożą się lub wspinają, jeśli mają solidną podporę - roślina może piąć się po kratce lub wokół palika. Filodendron można przycinać aby nadać mu odpowiedni pokrój.

  • Cissus australijski (Ciccus antarctica) nazywany jest również winnikiem. Sprzedawany jest często pod nazwą Rhoicissus rhomboidea. Jest szybko rosnącym pnączem. Dobrze prezentuje się rozpięty na kratce lub w wiszącej doniczce, gdzie jego pędy mogą swobodnie zwisać. Jest rośliną, która może rosnąć w bardzo różnych warunkach.

  • Scindapsus złoty (Scindapsus aureus) znany jest również pod nazwą epipremnum złociste (Epipremnum aureum). Jest bardzo dekoracyjnym pnączem, z uwagi na pstrokate liście. Jest rośliną o niewielkich wymaganiach i dużej tolerancji na różne warunki. W mieszkaniach może dorastać do kilku metrów długości. Roślinę należy przycinać.
  • Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) jest bardzo kapryśnym i delikatnym pnączem – nie należy do roślin łatwych w uprawie. Jest silnym pnączem, rośnie bardzo szybko – wymaga więc mocnych podpór – obręczy, palika lub kratki. Największym atutem stefanotisa są piękne, białe kwiaty. Są one intensywnie pachnąc.

  • Syngonium stopowcowe (Syngonium podophyllum) znane jest także jako zroślicha stopowcowa. Jest to roślina o pnących łodygach. Jest pnączem bardzo podobnym do filodendronu. Liście są zwykle różnobarwne, w miarę wzrostu zmieniają kształty. Doskonale prezentuje się przy palikach pokrytych mchem.

  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest najpopularniejszym domowym pnączem. Szybko rośnie i jest bardzo wytrzymały. Doskonale pnie się po podporach tak wysoko, jak tylko starczy mu miejsca. Można go przycinać aby utrzymać ładny pokrój rośliny. Dobrze prezentuje się również w wiszących doniczkach.

Uprawa pnączy w domu

Pnącza wymagają regularnej pielęgnacji – oto 4 podstawowe zagadnienia i zasady w uprawie roślin pnących:

1. Nawożenie pnączy

Powinno być dostosowane do gatunku i odmiany. Nawożenie roślin pnących powinno się odbywać wyłącznie w okresie sezonu wegetacyjnego, w zimie należy zaniechać nawożenia.

2. Podlewanie pnączy

Powinno być regularne, choć umiarkowane. Przed każdym podlaniem należy sprawdzić podłoże czy lekko przeschło. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Przesuszone lub przelane pnącza gubią liście. Warto pamiętać, że pnącza w wiszących doniczkach zwykle wymagają częstszego podlewania, gdyż wędrujące do góry ciepłe powietrze szybciej przesusza podłoże.

3. Przycinanie pnączy

Pozwala na ich formowanie oraz ograniczanie silnego wzrostu. Skrócenie pędów o 1/3 do 2/3 powoduje rozkrzewienie rośliny. Warto pamiętać, że silnie rozrastające się pnącza mogą być bardzo ciężkie.

4. Podpieranie pnączy

Jest niezbędne. Większość z nich pnie się tak wysoko, jak tylko pozwalają warunki. Wciśnięte między regały, gdzie jest nieco ciemno i ciasno, pięknie oplotą półki. Podporą dla rośliny pnącej może być kratka, palik pokryty mchem, lub obręcz. Pnącza doskonale wyglądają także w wiszących doniczkach, kiedy ich pędy mogą swobodnie zwisać.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia roślin: www.szwedzio.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland 

Autor
Pnącza w domu – rośliny pnące do mieszkania | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Pnącza w domu – rośliny pnące do mieszkania | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl