Logo
Logo

Jodła balsamiczna 'Nana'

Bardzo ciekawą i łatwo dostępną odmianą jodły balsamicznej jest ‘Nana’. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że ta niewielka roślina urasta do jednej z najpopularniejszych wśród wszystkich karłowych odmian jodeł. To prawdziwe „cacuszko”, które powinno zagościć praktycznie w każdym ogrodzie!

Opis rośliny

Jodła balsamiczna naturalnie rośnie w Kanadzie i USA. Tworzy wysokie, niezbyt ładne drzewa, dlatego nie cieszy się u nas dużą popularnością i właściwie nie jest oferowana w sprzedaży. W przeciwieństwie do gatunku bardzo cenione są jej odmiany, zwłaszcza te wolno rosnące i karłowe.

Jadła balsamiczna (Abies balsamea) 'Nana' tworzy początkowo półkuliste krzewy z czasem przybierające postać bardziej spłaszczoną. Krzewy rosną bardzo wolno, w wieku 10 lat osiągają około 50 cm wysokości i około 1m średnicy. Jej pędy są krótkie, pokryte ciemnozielonymi, delikatnymi, niekłującymi igłami do 1cm długości. Roczne przyrosty nie przekraczają kilku centymetrów długości.

Jodła balsamiczna Nana fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz inne ciekawe odmiany jodły balsamicznej

Wymagania i uprawa

Jodła balsamiczna 'Nana' należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy krzewy sadzone na glebach lekkich, wymagają nawadniania w okresach suszy. Jest to odmiana rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Ponieważ w naturze jodła balsamiczna rośnie w chłodnych rejonach Alaski i Kanady, jej odmiany uprawiane w Polsce są odporne na mróz, mogą jednak cierpieć z powodu późnowiosennych, majowych przymrozków uszkadzających młode przyrosty. W razie zagrożenia przymrozkami krzewy można okryć na noc włókniną, co nie jest trudne dzięki ich niewielkim rozmiarom.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Nana' jest polecana przede wszystkim do uprawy w małych ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i w ogrodach skalnych. Krzewy sadzone w gruncie najlepiej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego (Juniperus communis) 'Goldschatz' lub płożącego (J. horizontalis) 'Glacier' a także niskich okrywowych bylin np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia) 'Aurea'.

Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, stosowana do ozdoby balkonów i tarasów. W okresie Bożego Narodzenia rośliny te można udekorować – będą wówczas pełniły rolę stroika lub nietypowej, miniaturowej choinki w doniczce.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Jodła balsamiczna 'Nana'
Jodła balsamiczna 'Nana'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)