Logo
Logo

Murki z gazonów i murki suche

W handlu znajduje się spory asortyment donic, zwanych gazonami oraz systemy tzw. suchych murków. Z pierwszych możemy zrobić nawet mur o właściwościach dźwiękochłonnych, z drugich zaś ogrodzenie posesji.

Murki z gazonów

Gazony są produkowane z betonu i keramzytobetonu. Te pierwsze mogą mieć różne kolory: oczywiście szary, a oprócz tego np. brązowy, oliwkowy i kilka odcieni czerwonego. Do wznoszenia pionowych murków z gazonów nadają się przede wszystkim gazony prostokątne. Można je zestawiać ściśle, lub pozostawiając pomiędzy poszczególnymi elementami prześwit.

Murek z gazonów podtrzymujący skarpę wykonujemy ustawiając kolejne rzędy donic z przesunięciem w kierunku nasypu. Wielu producentów tak konstruuje swoje gazony, że duży element można przełamać uzyskując w ten sposób dwa mniejsze. Pozwala to nie tylko zminimalizować odpady, ale też wykonywać linie zaokrąglone.

Mur z gazonów Fot. Libet
Mur suchy Fot. Jadar

Mur z gazonów nachylony w kierunku skarpy.

Suchy mur podtrzymujący skarpę.


Inny rodzaj kształtek ma wyprofilowane z tyłu elementu zaczepy i częściowo wypełnione dno – zajmuje ono ok. 1/3 powierzchni elementu. Łączy się je naprzemiennie. Następnie wypełnia się je ziemią i sadzi rośliny. Producent oferuje również tzw. kropelkowy system nawadniania, polegający na umieszczeniu w górnym rzędzie na całej długości murka węża ciśnieniowego z zaworem kropelkowym, od którego są prowadzone do poszczególnych pionów donic grube sznurki – knoty, po których spływa woda.

Z kolei z gazonów o kształcie koła i koła z podcięciem można ustawiać nawet bardzo skomplikowane kompozycje, rozbudowane w poziomie i w pionie.

Murki suche

Murki suche polegają na łączeniu bez zaprawy murarskiej elementów betonowych. Kształtki podstawowe mają długość ok. 70 cm i wyglądają jak kilka połączonych ze sobą cegieł. Łatwo podzielić je na krótsze odcinki, przełupując w miejscu „spoin”, dzięki czemu można wykonać np. słupek ogrodzeniowy.

W tym przypadku niezbędne jest zbrojenie w postaci czterech prętów umieszczonych w narożnikach słupka. Znajdujące się od spodu elementów zaczepy stabilizują wznoszony murek. Chropowata powierzchnia boczna wygląda jak kamień naturalny, dzięki czemu nie ma potrzeby dodatkowego jej wykańczania. System oferuje również pasujące do kwadratowych słupków tzw. czapki.

Schemat ogrodzenia w konstrukcji suchego muru, fot. Gigam-Bis
Fot. Gigam-Bis

Schemat ogrodzenia w konstrukcji suchego muru.

Pamiętajmy

Jeśli chcemy podeprzeć skarpę wyższą niż 1 m, nie powinniśmy – ze względów estetycznych i wytrzymałościowych – budować jednego murka. Lepiej będą się prezentowały w kilku poziomach, ale niższe. Powstała pomiędzy kolejnymi piętrami przestrzeń nie powinna mieć mniej niż 50 cm szerokości. Fundament każdego piętra powinien być zagłębiony poniżej poziomu górnej krawędzi niższego.

O ile tylko technologia wykonania na to pozwala, murek powinien być nachylony w kierunku skarpy. Jeśli będzie pionowy, napierająca ziemia może go przewrócić.

Dobrze jest u podnóża murka ułożyć opaskę o szerokości ok. 10 cm – najlepiej jeśli będzie to taki sam materiał, z jakiego został wzniesiony murek. Opaska pozwoli na podjechanie kosiarką.

Wybierając materiał i technologię wykonania murka, należy uwzględnić wygląd innych elementów tzw. małej architektury ogrodowej. Muszą one ze sobą współgrać. Istotny jest też styl ogrodu. W uporządkowanym, starannie wypielęgnowanym ogrodzie dobrze wygląda murek obłożony klinkierem, ale nie górka umocniona kamieniami.

Gdy wiemy już, jak powinny wyglądać murki w naszym ogrodzie, trzeba przeanalizować koszty.

Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: Poz-Bruk

Autor
Murki z gazonów i murki suche
Murki z gazonów i murki suche
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl