Logo
Logo

Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii)

Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie, pędy
  • Gleba: próchniczna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, piaszczysta
  • Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
  • Kwiaty: pachnące, wargowe, lejkowate, pojedyncze
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Owoce: rozłupnia
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
  • Zapach: cała roślina, liście
  • Wysokość: 30-50 cm
  • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: tarasy, ogrody wiejskie, rabaty, obwódki rabat, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, pojemniki, balkony, roślina lecznicza
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

    Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) to bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym nie występuje, ponieważ jest gatunkiem botanicznym powstałym przez skrzyżowanie gatunków Nepeta mussinii oraz Nepeta nepetella.

    Zwykle dorasta do 30-50 cm wysokości. Pędy kocimiętki są wzniesione, silnie rozgałęzione i kanciaste. Zarówno one jak i sercowate liście rośliny są pokryte srebrno-zielonym kutnerem co sprawia, że mają szarozielony kolor. Cała roślina (a w szczególności liście) intensywnie pachnie.

    Kocimiętka Faassena kwitnie w lecie, od czerwca do października. Kwiaty zebrane w nibyokółka tworzące kłosowate kwiatostany. Są dwuwargowe i mają kształt lekowaty. Barwa kwiatów kocimiętki jest najczęściej niebieskofioletowa lub lawendowa. To znana roślina miododajna.

    Wymagania i uprawa

    Kocimiętka Faassena najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak w czasie długotrwale utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Zaleca się nawożenie organiczne i nawozy wolno-działające. Dobre będą też środki przeznaczone dla ziół.

    Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Roślinę po kwitnieniu warto przyciąć – wtedy zakwitnie ponownie. Uszczykiwanie pędów również wpływa pozytywnie na krzewienie się rośliny.

    Kocimiętkę można rozmnażać przez wysiew nasion, choć częściej i lepiej sobie radzi, przez podział oraz sadzonki wierzchołkowe (wiosną).

    Zastosowanie

    Kocimiętkę Faassena można wykorzystywać do urozmaicania rabat w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i śródziemnomorskich. Jest rośliną polecaną do sadzenia w grupach. 

    Kocimiętka to również znane zioło, które wykazuje działania bakteriobójcze, moczopędnie, przeciwzapalnie i relaksujące.

    Warto ją również uprawiać w pobliżu altan, na tarasie i balkonie, gdyż odstrasza niektóre owady (muchy i komary!).

    Ciekawostki

    Kocimiętki to rośliny nazywane przez niektórych "kocim narkotykiem". Dzieje się to dlatego, że zapach zioła (który wynika z obecności nepetalaktonu w składzie olejku eterycznego) jest bardzo podobny do zwierzęcych feromonów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie koty reagują na jej zapach.


    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Dennis Lamczak/CC BY-SA 2.0/Flickr, Citron/Wikimedia Commons, Stickpen/Wikimedia Commons

    Autor
    Kocimiętka Faassena
    Kocimiętka Faassena
    Katarzyna Jeziorska

    Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (7)
    Powiązane rośliny

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl