Logo
Logo

Paciorecznik / Kanna (Canna)

Paciorecznik / Kanna (Canna) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • Gleba: każda ogrodowa
  • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, wielobarwne
  • Kwiatostan: kłos
  • Kwiaty: pełne, drobne, duże
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna
  • Owoce: torebka
  • Pokrój: wzniesiony
  • Przydatność do spożycia: korzenie
  • Zapach: kwiaty
  • Wysokość: do 200 cm
  • Okres kwitnienia: VIII, IX, X, XI
  • Kolor owoców: czarne, brunatne
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba stale wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: rabaty, miejsca eksponowane, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

    Paciorecznik (Canna) zwany też po prostu kanną, to rodzaj rośln z rodziny paciorecznikowatych (Cannaceae). Występują naturalnie w Amerykach Południowej i Północnej oraz rozpowszechniły się w Azji. Są chętnie uprawiane w ogrodach, gdzie stanowią jedne z najpiękniejszych kwiatów późnego lata.

    Wygląd kanny

    Kanna to wysoka bylina – dorasta od 100 cm (odmiany niskie) przez 150 cm (odmiany średnie) do ponad 150 cm wysokości (odmiany wysokie). Roślina tworzy mięsiste pędy z dużymi liśćmi. Są one jajowato-lancetowate i mogą być zielone lub czerwonobrunatne.

    Paciorecznik kwitnie od połowy lata aż do pierwszych przymrozków. Na końcach pędów tworzą się różnokolorowe nektarodajne kwiaty, które mają różne kształty i wielkości zależnie od odmiany. Zebrane w kłosy mogą być cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemno-szkarłatne. Kwiaty kanny mają ciekawą budowę, ponieważ ich częścią ozdobną są przekształcone pręciki, a nie płatki korony (takie płatkopodobne pręciki nazywane są staminodiami / prątniczkami). Owocami są duże torebki, w których wnętrzu znajdują się małe, okrągłe, twarde, ciemne nasiona.

    Roślina posiada krótkie i grube, rozgałęziające się kłącze (jest zaliczana do ozdobnych roślin cebulowych).

    Wymagania i uprawa kanny

    Uprawa kanny w ogrodzie należy umiarkowanie trudnych. Roślina potrzebuje stanowisk ciepłych i słonecznych. Kannie trzeba też zapewnić żyzną, przepuszczalną i próchniczą glebę. Najlepszym odczynem pH podłoża jest 6,5-7,2 (lekko kwaśne do obojętnego). Nie jest mrozoodporna – to roślina bardzo wrażliwa na niskie temperatury.

    Kanny można sadzić do gruntu po ostatnich wiosennych przymrozkach (ok. 15 maja), albo już w marcu do donic w pomieszczeniach / szklarniach, z których wysadzamy do ogrodu już podrośnięte rośliny.

    Kanny to rośliny, które trzeba wykopać przed zimą! Wykonuje się to jesienią, po obumarciu części nadziemnych paciorecznika (ok. połowa października). Kłącza należy przezimować w chłodnym pomieszczeniu, w którym temp. oscyluje w granicach 6-8 °C.

    Jeżeli chcemy rozmnożyć kannę, dzielimy jej kłącza w marcu. Można ją również wysiewać.

    Pielęgnacja kanny

    Kanna wymaga systematycznego podlewania i bardzo dobrze reaguje na nawożenie, ponieważ rośnie intensywnie i szybko podczas ciepłych, letnich dni. Poleca się stosować nawozy organiczne.

    Przekwitłe kwiatostany obcinamy nawet przy samej ziemi. Jeśli jednak pozwolimy roślinie zawiązać nasiona, by je zebrać w celach rozmnażania, musimy pamiętać, że kanna bardzo łatwo się krzyżuje – oznacza to, że jej potomstwo zwykle nie powtarza cech odmianowych (może mieć inne kwiaty, kolory itd.).

    Szkodniki i choroby kanny

    Paciorecznik może być atakowany przez różne szkodniki, np. mszyce lub mączliki (białe muszki). Zagrażają im też ślimaki. Tak jak i inne rośliny kłączowe, roślina może też cierpieć z powodu obecności drutowców w glebie.

    Kanna z reguły nie jest podatna na choroby ale nieprawidłowe warunki glebowe (zbyt mokra ziemia) mogą sprawić, że nastąpi gnicie kłączy, co objawia się żółknięciem liści rośliny.

    Zastosowanie kanny

    Kanna to egzotyczny kwiat, który w Polsce sadzi się jako centralny punkt rabat. Dobrze wygląda w towarzystwie niższych od niej bylin lub samodzielnie – jako soliter. Roślinę można uprawiać w pojemnikach. Takie słoneczne, kwiatowe kompozycje z wykorzystaniem kanny to idealna ozdoba letnich balkonów lub tarasów. 

    Niektóre odmiany doskonale znoszą stałe zanurzenie w płytkiej wodzie dlatego można je stosować jako rośliny wodne.

    Wybrane odmiany kanny

    Przedstawiciel rodzaju to paciorecznik indyjski (Canna indica), który był gatunkiem powszechnie uprawnym dla jadalnych kłączy. Uprawiane obecnie odmiany ozdobne paciorecznika są złożonymi mieszańcami gatunkowymi (Canna x generalis) i powstały przez krzyżowanie m.in. Canna indica, Canna glauca, Canna coccinea, Canna flacciola, Canna iridiflora, Canna liliflora, itd., dlatego przy opisach odmian kanny pomijana jest ich nazwa gatunkowa. Wśród ciekawych odmian paciorecznika można wymienić np.:

    • 'Livadia' – dorasta do 1 m, kwiaty malinowoczerwone, kwiatostany długości 25-30 cm, licie purpurowe
    • 'Argentina' – liście duże, jasnozielone z białym brzegiem, kwiaty drobne, pomarańczowe
    • 'Suevia' – dorasta do 100 cm, kwiaty cytrynowe, podobne do orchidei, kwiatostan do 12 cm, liście zielone
    • 'Erebus' – odmiana nadająca się do wody, liście szarozielone, kwiaty różowe

    Ciekawostki o kannie

    Nazwa łacińska roślinny pochodzi od greckiego słowa kanna, oznaczającego trzcinę, ponieważ obie rośliny mają podobne, wzniosłe łodygi. Polska nazwa "paciorecznik" związana jest natomiast z wyglądem nasion – miały przypominać paciorki różańca. Co ciekawe, są one tak twarde, że niegdyś używano ich jako naboi do broni palnej oraz toną rzucone do wody.

    Gdzie kupić kannę?

    Kanny kupuje się w postaci kłączy (dostępne wiosną!), gotowych do posadzenia w drugiej połowie maja, lub wyrośniętych sadzonek, które najlepiej kupować od późnej wiosny do połowy lata. Pacioreczniki można znaleźć w wielu sklepach, szkółkach roślin ozdobnych jak i supermarketach. Przez Internet zamówimy je np. na stronach:

     

    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Tony H, Ellen Chan, dan haddock/Pixabay, Paweł Romanowski

    Autor
    Paciorecznik / Kanna
    Paciorecznik / Kanna
    Katarzyna Jeziorska

    Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (9)
    Powiązane rośliny

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl